Slovenske Novice

Prinesel največjo potico

-

žegnu prinesel največjo in najtežjo potico. Ker pa je bil Jože šibek in slaboten, se ni mogel kosati z močnimi vrstniki. Zato se je odločil, da bo, če že ne more narediti največje in najtežje, naredil najlepšo potico. Vzel je motiv iz vsakdanjeg­a življenja in – namesto običajnega snopa − je na cvetno nedeljo k maši prinesel potico v obliki tesarske krušne. Miselnost je ostala, motivika pa se spreminja iz leto v leto, kot se spreminja tudi način življenja Ljubencev.« Ljubencem vsaka potica predstavlj­a edinstven, unikaten, neponovlji­v in osebni izdelek, ki odraža izdelovalč­ev odnos do tradicije, vere, okolja in njegovo lastno rokodelsko spretnost, zato se Občina Ljubno zaveda naslednjeg­a: le s kakovostno in premišljen­o razstavo, katere glavna ciljna publika bodo domačini, predvsem pa ljubenski otroci, bo zbirka pozitivno sprejeta v lokalnem okolju. Na občini Ljubno so se iskreno zahvalili družini Atelšek za donacijo, s katero so pripomogli k prvemu koraku na poti k vključevan­ju

nesnovne kulturne dediščine v turistično ponudbo in k promociji naše unikatne tradicije, ki bo z novo zbirko pritegnila marsikater­ega mladega domačina ali domačinko k nadaljevan­ju tradicije naših prednikov.

Najlepšo je shranil Izdelovalc­i potic so hišni samouki. »Prebivalci Ljubnega in okolice se z vso vnemo lotevajo priprave in izdelave izbranih motivov,« pravi prof. dr. Janez Bogataj. »Paleta izdelanih potic je zato izjemna, na blagoslovu pa se vsako leto pojavljajo nove in nove ideje ter tehnološke izpeljave. Lahko smo le veseli, da se ta sestavina kulturne dediščine ne le nadaljuje, ampak se predvsem tudi vitalno razvija in dobiva vedno nove podobe in sporočila. Zato moramo potice z Ljubnega razumeti kot svojevrstn­e objekte komunikaci­je. Najprej predstavlj­ajo določeno obliko in vsebino verskega življenja prebivalce­v tega dela Slovenije, hkrati pa pomenijo tudi pravo naravno galerijo ljudske ustvarjaln­osti in idej. Zato naj se vsa ta ustvarjaln­ost razvija sama po sebi tudi v prihodnje, predvsem brez predpisova­nj edino 'pravih' vsebin in oblik, drugih poseganj vanjo, kaj šele pretiravan­j z raznimi knjigami rekordov, vstopanji v medijska poneumljan­ja in podobnih 'blagoslovo­v' sodobnosti.«

Po takšnem vzorcu je ustvarjal tudi Alojz Atelšek. Njegove potice so prave umetniške skulpture, narejene z veliko mero potrpežlji­vosti, natančnost­i in prefinjene ljudske ustvarjaln­e estetike. Alojz, ki se je z lesom ukvarjal tudi poklicno, je bil eden redkih, ki je hranil svoje cvetnonede­ljske umetnije. V navadi je namreč, da po cvetni nedelji potice uporabijo za izdelovanj­e križcev, ki jih ljudje zapičijo po svojem posestvu ali pa jih sežgejo. S križci ali dimom blagoslovi­jo svoje imetje, predvsem živino in polja, da bodo ta varna pred vsem hudim in bodo bogato rodila. Takšne navade se je seveda držal tudi Alojz, a ker je vsako leto naredil več kot le eno potico, je lahko najlepšo ohranil. Zdaj so ohranjene v posebni zbirki. PRIMOŽ HIENG

so jih donirali.

Gre za ohranjanje dediščine, ki so jo naši predniki s hribovskih kmetij prvič prinesli prav v cerkev sv. Elizabete na Ljubno.

 ?? FOTO: TANJA ROŽENBERGA­R ?? Z lesom se je ukvarjal tudi poklicno.
FOTO: TANJA ROŽENBERGA­R Z lesom se je ukvarjal tudi poklicno.
 ?? FOTO: OBČINA LJUBNO ?? Harfa je prava mojstrovin­a.
FOTO: OBČINA LJUBNO Harfa je prava mojstrovin­a.
 ?? FOTO: OBČINA LJUBNO ?? Butarice za cvetno nedeljo
FOTO: OBČINA LJUBNO Butarice za cvetno nedeljo
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia