Slovenske Novice

Usodno prevračanj­e Gajserja

Slovenski motokrosis­tični as tretji v Španiji Jeffrey Herlings še trdneje v skupnem vodstvu

- LJUBLJANA M. U.

• Motokrosis­t Tim Gajser je na dirki svetovnega prvenstva elitnega razreda MXGP v španskem Intu Xanaduju – Arroyomoli­nosu osvojil tretje mesto. V prvi vožnji je bil četrti, v drugi drugi. Zmagal je Nizozemec Jeffrey Herlings, ki se je tako še utrdil v vodstvu skupnega seštevka, Gajser je skupno tretji in zaostaja 15 točk. Gajser je pretekli teden po preizkušnj­i v francoskem Lacapelle-Marivalu zdrsnil na tretje mesto v seštevku, a so bile razlike majhne. Vodil je Herlings s 460 točkami, Francoz Romain Febvre jih je imel 454, Gajser pa 450. Slovenski dirkač je kvalifikac­ije v Španiji končal na drugem mestu za Nizozemcem. V prvi vožnji je sicer začel solidno, ne pa povsem v ospredju. Nekaj časa je bil četrti, nato se je prebil na tretje mesto in kazalo je, da bo tam prvo vožnjo tudi končal. Medtem se je iz ozadja prebijal Herlings, ki je začel slabo in bil le enajsti v prvem krogu, a je nato z agresivno vožnjo prodiral proti vrhu. Prišel je tudi pred slovenskeg­a tekmeca, ki je tik pred koncem naredil napako: zapeljal je povsem na rob steze in se prevrnil, se sicer hitro vrnil na motor, toda vožnjo je končal na četrtem mestu. Uvodno vožnjo je dobil Febvre pred domačinom Jorgejem Pradom in Herlingsom.

V drugo bolje

V drugi vožnji je slavil Herlings, ki je prehitel najprej Gajserja in potem še Prada, svetovni prvak Gajser pa je na koncu prišel mimo Španca do drugega mesta. Slovenski as je vožnjo sicer začel precej bolje kot prvo. Za domačim adutom Pradom, ki je bil daleč najboljši na startu, se je prebil na drugo mesto in ga zadržal v uvodnih krogih. A se je hitro znašel pod pritiskom Herlingsa, ki je odločno napadel in Gajserja tudi prehitel, potem pa sta se nekaj časa borila za drugo mesto. V ozadju je imel velike težave Febvre, saj se je moral izogniti skupini tekmecev in je zdrsnil daleč nazaj, od koder se je potem le počasi prebijal proti vodilnim. Herlings je, ko se je otresel Gajserja, napadel še Prada, tudi Španca na polovici vožnje ugnal ter nato do konca vozil na prvem mestu. Nekaj krogov pozneje je Španca ujel in prehitel Gajser, tako da je bil drugi, a je bil zaostanek za Nizozemcem prevelik, da bi ga še lahko napadel. Skupno na dirki je bil vrstni red najboljših Herlings (45 točk), Prado (42) in Gajser (40). Febvre je bil v drugi vožnji šele sedmi, na dirki pa točko in mesto za Gajserjem. V seštevku SP je Herlings povečal prednost, zdaj ima 505 točk, Febvre je s 493 drugi, Gajser pa s 490 tretji. V zgoščeni končnici koledarja SP sledijo tri dirke, vse v italijansk­i Pietramura­ti: v nedeljo preizkušnj­a za VN Trentina, sredi tedna, 27. oktobra, VN Pietramura­te, 31. oktobra pa še VN Garde.

?? FOTO: HONDA RACING ?? Tim Gajser je v ogorčenem boju za ubranitev naslova svetovnega prvaka.