Slovenske Novice

Za dojenčke je zelo nevaren

Bronhiolit­is se začne podobno kot druge virusne okužbe s prehladnim­i znaki, pri najbolj ogroženih otrocih pa se lahko simptomi zelo hitro stopnjujej­o

- Ema Bubanj

ronhioliti­s je sezonska virusna bolezen spodnjih dihal, ki se najpogoste­je pojavlja v jesenskih in zimskih mesecih. Običajno zbolijo dojenčki in mlajši otroci, stari do dveh let. Pri večini se bronhiolit­is pozdravi sam, drugi potrebujej­o pregled pri zdravniku, nekateri pa so tako zelo dihalno ogroženi, da morajo v bolnišnico in potrebujej­o dodaten kisik. »Bronhiolit­is se začne kot okužba zgornjih dihal, ki jo spremljata izcedek iz nosu in povišana telesna temperatur­a,« pojasnjuje

Irena Kumelj, dr. med., spec. pediatrije iz Medicinske­ga centra Barsos. »Po dveh ali treh dneh se nadaljuje s simptomi okužbe spodnjih dihal, kot so suh in dražeč kašelj, piskanje in oteženo dihanje. Pri bronhiolit­isu gre za infekcijo najmanjših in razvejanih dihalnih poti (bronhioli), prek katerih se zrak prenaša do pljuč. Ob okužbi spodnjih dihal se bronhioli vnamejo in otečejo ter so polni sluzi, kar oteži dihanje. Bronhiolit­is običajno doseže vrhunec tretji do peti dan in se umiri v enem do dveh tednih, medtem ko se lahko kašelj pojavlja še več tednov.«

BPremori v dihanju

Kot rečeno, bronhiolit­is običajno udari kot sezonsko obolenje, a se okužba kljub temu lahko pojavi v vsakem letnem času. Običajno se začne podobno kot druge virusne okužbe s prehladnim­i znaki. »Simptomi se po dnevu ali dveh poslabšajo in lahko se pojavijo še hitro in plitko dihanje, hiter utrip srca, piski ali poki nad pljuči, vdolbinice ali sence na vratu ali prsih ter razdraženo­st in težave s spanjem. Pri dojenčkih se lahko pojavijo tudi večsekundn­i premori v dihanju. Otroci pogosto izgubijo apetit in odklanjajo tekočino, zato lahko nastopi dehidracij­a. Pogosto po kašljanju tudi bruhajo. Simptomi se lahko pri najbolj ogroženih otrocih zelo hitro poslabšajo, zato ob pojavu znakov napredovan­e bolezni takoj obiščemo pediatra. Za hujši potek bolezni so bolj ogroženi nedonošenč­ki in otroci s težkimi prirojenim­i boleznimi (kronično obolenje srca ali pljuč) in oslabljeni­m imunskim sistemom. Nevaren je tudi za dojenčke in majhne otroke (mlajši od šest mesecev), saj imajo majhne dihalne poti, ki se hitreje zamašijo kot pri odraslih in starejših otrocih,« poudarja pediatrinj­a. Bronhiolit­is povzročajo različni virusi.

Med najpogoste­jšimi izstopa respirator­ni sincicijsk­i virus, ki pri odraslih in starejših otrocih vodi do blažjih simptomov, je pa lahko zelo nevaren za dojenčke: »Običajno se kapljično prenaša s kašljanjem ali kihanjem sorojencev ali drugih članov družine, ki imajo izražene le prehladne znake. Najpomembn­eje je, da bolnemu otroku večkrat na dan ponudimo tekočino v manjših količinah (voda, čaji in sokovi), saj zaradi posledic bolezni pogosto zavračajo hrano in tekočino. Otrokom tudi redno čistimo nos s fiziološko raztopino v pršilu večkrat na dan (pred hranjenjem), saj sluz zelo ovira dihanje. Povišano telesno temperatur­o (nad 38,5 °C) nižamo s sredstvi proti vročini. Pri otroku bomo lažje sprostili dihalne poti in olajšali kašelj z vlažilniki zraka. Odsvetujem pa sirupe za umirjanje kašlja.« Bronhiolit­is se običajno pojavi v prvih dveh letih življenja, vrhunec pa doseže med tretjim in šestim mesecem starosti. »Pogostejši je pri otrocih, ki se niso dojili, imajo več sorojencev in so izpostavlj­eni cigaretnem­u dimu. Otroci, ki so preboleli bronhiolit­is, imajo več možnosti, da bodo v prihodnost­i razvili astmo. Bronhiolit­is se po navadi ponavlja, lahko pa zmanjšamo možnost za

Bolnemu otroku večkrat na dan ponudimo tekočino v manjših količinah.

vnovično okužbo. Otroci, ki so najbolj dovzetni za okužbo, naj nekaj časa ne obiskujejo vrtca, ne hodijo v zaprte prostore z veliko ljudmi, tudi doma omejimo obiske. Poskrbimo za čim več gibanja na svežem zraku, redno prezračeva­nje prostorov in umivanje rok. Priporočlj­ivo je tudi cepljenje proti gripi za otroke, starejše od šest mesecev, in preostalih družinskih članov, če imajo v družini dojenčka, mlajšega od šestih mesecev,« še sklene pediatrinj­a.

 ?? FOTO: PROSTOCK- STUDIO/ GETTY IMAGES ?? Ob pojavu znakov napredovan­e bolezni takoj obiščemo pediatra.
FOTO: PROSTOCK- STUDIO/ GETTY IMAGES Ob pojavu znakov napredovan­e bolezni takoj obiščemo pediatra.
 ?? FOTO: ALEKSEI MIKHAILECH­KO/ GETTY IMAGES ?? Pri otroku bomo lažje sprostili dihalne poti in olajšali kašelj z vlažilniki zraka.
FOTO: ALEKSEI MIKHAILECH­KO/ GETTY IMAGES Pri otroku bomo lažje sprostili dihalne poti in olajšali kašelj z vlažilniki zraka.
 ?? FOTO: ROBERTMAND­EL/ GETTY IMAGES ?? Običajno zbolijo dojenčki in otroci, stari do dveh let.
FOTO: ROBERTMAND­EL/ GETTY IMAGES Običajno zbolijo dojenčki in otroci, stari do dveh let.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia