Slovenske Novice

Vina Gorjup: laški rizling, 2018

Zakonca, ki sta obnovila 300 let staro domačijo, rada sprejemata izzive, ki jih daje narava vsako leto

-

Pred desetletje­m se je Nejc Gorjup, ki je z ženo Sabino obnovil 300 let staro domačijo v Belskem Vrhu, začel ukvarjati z vinogradni­štvom. »V dvoje je vse lepše in lažje. Prav zato zgodbo vinotoča piševa skupaj, dopolnjuje­va in izpopolnju­jeva se na vsakem koraku,« pravita mlada zakonca.

Ko je bil Nejc Gorjup star 21 let, je v domačih Halozah kupil 7 hektarjev vinogradov, 6 hektarjev pa je vzel v najem. Kot pravi, rad sprejema izzive, ki jih daje narava vsako leto.

Sicer pa gre v vinotoču Gorjup tradicija pridelovan­ja vin iz roda v rod: »Naša vina niso zgolj vina. So vinske kreacije, prežete s strokovnos­tjo, ljubeznijo do trt in ciljanjem k oznaki vrhunsko. Življenje je prekratko za slabo vino.«

Takole nas še Nejc Gorjup popelje po svojih vinogradih: »Na 365 nadmorskih metrih so posajene sorte laški rizling, sauvignon, beli pinot, šipon, modra frankinja ter modri pinot. S soncem obsijane z vetrom posušene grozdne jagode imajo prelep razgled na pokrajino. Terasasti nasadi dajejo gričem poseben videz, še posebno jeseni, ko se v dolini vije megla.«

Med vini z napisom Gorjup smo se zazrli v laški rizling – trenutno sta na trgu letnika 2015 in 2018. »Laški rizling 2018 je v primerjavi z letnikom 2015 trgan bolj v pozno trgatev (začetek novembra), kar mu daje dozorelo cvetico okusa pozne trgatve. Kanček žlahtne gnilobe (botritisa) zaradi jesenskih vlažnih dni podkrepi mineralnos­t in stopnjo alkohola. Na prvi pookus mu ne bi pripisali tipizacije suhega belega vina, saj presežki alkohola z dozorevanj­em v lesenem sodu dajo občutek rahle sladkobe v ustih,« opiše Nejc Gorjup.

In doda: »Vedno nam je težko predstavit­i vino v steklenici. Kako sploh izraziš celoletni trud? Kako poveš, koliko kletarjenj­a v pol leta in skrbnega spremljanj­a mošta, nato vina je bilo potrebnega? Samo upam lahko, da je ves trud izražen v steklenici, da vino pove vse.« Vino je nastalo, ko je 48-urni maceraciji sledilo hladno stiskanje. Fermentaci­ja je bila spontana, po njej pa je zorelo na finih drožeh do marca. Nato so ga pretočili v velik, 1200-litrski leseni sod, kjer je zorelo dve leti, torej do stekleniče­nja.

Kot o vinu, ki je lani prejelo dve priznanji (zlato na ocenjevanj­u

Dobrote slovenskih kmetij in srebrno na dunajskem ocenjevanj­u AWC), še pojasni Nejc Gorjup, je laški rizling najbolj razširjena bela sorta v vinorodni deželi Podravje: »Žal malo zapostavlj­ena, saj vedno spremlja katero drugo sorto, redko se pojavi samostojno v steklenici. Gre za eno najbolj hvaležnih sort, odporno proti večini bolezni, ki redno in veliko rodi. Jagode so majhne in okrogle, po navadi zeleno rumene barve, pikčaste z rjavimi lisami tam, kjer so izpostavlj­ene soncu. Lahko bi rekli, da imajo sončne pegice.«

 ?? ?? FOTO: ČRTICA IN DRUGE ZGODBE
FOTO: ČRTICA IN DRUGE ZGODBE
 ?? FOTO: VLADIMIR MIRONOV/ GETTY IMAGES ?? Zraven lahko postrežemo slastna pečena svinjska rebrca.
FOTO: VLADIMIR MIRONOV/ GETTY IMAGES Zraven lahko postrežemo slastna pečena svinjska rebrca.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia