Slovenske Novice

Odličen tudi novembra:

- Š. A.

o beseda nanese na sladice brez pečice, se nam v mislih verjetno izlušči tudi sladka zloženka, ki so nam jo pred desetletji pripravlja­le mame in babice. Tu pa tam so jo okrasili s svečkami in tako je nastala nekakšna retro torta, ki je, čeprav ni vsebovala niti koščka čokolade, razveselil­a vse, predvsem otroke.

V mislih imamo ljubko sladico, ki nastane tako, da na dno pekača položimo plast navadnih piškotov (albert ali podobnih), nato povrhu prelijemo plast tople čežane. Ko se ta ohladi, sledi plast vaniljeveg­a pudinga, in ko je hladen še ta, gre čez še zadnja plast – stepena sladka smetana. To je le eden od načinov priprave preproste sladice iz našega otroštva, saj nekateri recepti omenjajo tudi skupno plast čežane in pudinga.

No, tista sladica brez pečice, ki je znana daleč naokoli, pa je tiramisu. Zanimivo je, da njegovi začetki segajo v nekaj desetletij oddaljeno preteklost, saj je po dostopnih podatkih prvi tiramisu nastal leta 1972, in sicer čisto blizu nas. Torej: v restavraci­ji Le

KBeccherie, ki jo še danes najdemo v strogem središču Treviža na trgu Ancilotto. Šele kasneje, okoli leta 1995, se je razširil prek italijansk­ih meja. Še ena zanimivost: v lokalnem narečju ji rečejo tiramesù, beseda pa bi v prevodu lahko pomenila nekaj podobnega kot »dvigni me«. Kajti le kako bi drugače opisali občutek, ki ga dobimo po dobrem odmerku sladkega, podčrtaneg­a s črno kavo in dopolnjene­ga z lepo merico ruma? Originalni recept zajema tudi sveža jajca oziroma rumenjake. Mi smo se jim raje izognili, zato objavljamo preverjeni domači recept za hitri tiramisu, za katerega svežih jajc ne potrebujem­o. A naj se nam ne mudi, preden postrežemo to hitro sladico – optimalno je, če tiramisu noč prespi v hladilniku, naslednji dan pa ga po kosilu lahko razrežemo na lepe kose.

Skuhamo kavo in ji dodamo rum.

V kavo na hitro in z obeh strani pomočimo piškot ter ga položimo v pekač. Ponavljamo toliko časa, da je dno pokrito s piškoti.

Nato stepemo smetano, v katero vmešamo vaniljev sladkor. V drugi posodi s sladkorjem v prahu (od 3 do 4 žlice bomo potreboval­li) pomešamo maskarpone. Nato obe zmesi združimo.

S polovico zmesi premažemo piškotno plast, nameščeno na dno pekača – pazimo pa, da so piškoti že hladni, sicer se bo smetanov namaz topil. Poravnamo.

Nato v preostanku zdaj že ohlajene kave po enakem postopku, drugega za drugim, namakamo preostale piškote in jih polagamo na smetanovo plast.

Sledi vrhnja plast smetane in maskarpone­ja, tudi to enakomerno razporedim­o na s kavo prepojene piškote in jo poravnamo.

Po želji pokrijemo s kosom srebrne folije. Čez noč naj počije v hladilniku.

Naslednji dan tiramisu posujemo s kakavom v prahu in postrežemo.

 ?? FOTO: ŠPELA ANKELE ?? Verjetno se še vsi spomnimo poslastice z navadnimi piškoti, jabolki, pudingom in smetano.
FOTO: ŠPELA ANKELE Verjetno se še vsi spomnimo poslastice z navadnimi piškoti, jabolki, pudingom in smetano.
 ?? FOTO: ŠPELA ANKELE ??
FOTO: ŠPELA ANKELE

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia