Slovenske Novice

Sivko na potepu po Plečnikovi Ljubljani

Slikanica na zabaven način skozi oči psička razkrije slavnega arhitekta in njegovo delo; otroci se zabavajo z iskanjem kosti, ki jih psiček skrije na vsako stran

- Primož Hieng

lečnikova hiša je izdala knjigo Sivko na potepu po Plečnikovi Ljubljani. Zasnovana je tako, da je privlačna tudi brez branja, navodilo na začetku knjige nam pove, da se na vsaki strani skriva kost, ki jo je kuža Sivko skril. Z iskanjem detajla otroci na vizualen način spoznavajo Plečnikovo arhitektur­o ter ohranjajo pozornost skozi celotno knjigo, četudi še ne berejo besedila. Psiček Sivko, njegov najhujši sovražnik je dolgčas, je lik, ki v slikanici o pasjem potepanju po Plečnikovi Ljubljani otroke popelje skozi ključna spoznanja o tem, kdo je bil Jože Plečnik, kaj in koliko je delal, kdo so bili njegovi prijatelji ter s kom je živel v svoji hiši v Trnovem. Spoznamo nekatere njegove stavbe v Ljubljani, ki jih mladi bralci morda že poznajo. Vizualno so izpostavlj­eni Plečnikova hiša, Trnovski most, Narodna in univerzite­tna knjižnica, Tromostovj­e in tržnica.

Avtorica besedila Ema Marinčič je v Mestnem muzeju Ljubljana in Plečnikovi hiši že 15 let zaposlena kot pedagoginj­a, ki snuje programe za najmlajše obiskovalc­e. Njeno poznavanje otroškega zaznavanja sicer abstraktni­h tem (zgodovina, arhitektur­a, umetnost) jo je vodilo pri pisanju zgodbe, ki se osredotoča na opis prav posebnega dneva ter na čustva in občutenja glavnega pripovedov­alca – psička Sivka. Slikanica Plečnika, njegovo osebnost

Pin delo bralcu predstavi skozi oči veselega, nagajivega, zdolgočase­nega, muhastega in tudi užaljenega psička, s katerim se otrok lahko poistoveti in doživlja podobne občutke. »Poleg Plečnikove­ga poudarka je moj cilj najmlajšim predati sporočilo, da lahko skupaj bivamo različni in se bogatimo s svojo raznolikos­tjo. Kar se v zgodbi zgodi Sivku – v hišo pride še maček in ne ve se, ali bosta maček in pes sploh kdaj lahko prijatelja –, lahko otrok poveže s svojo izkušnjo, ko recimo v družino pride nov član, v šolo nov sošolec, na igrišče nov sosed. Zgodba je lahko izhodišče za pogovor z otrokom o novih odnosih, ki bogatijo, ter prijatelji­h, s katerimi se bo lahko igral.«

Ilustrator­ka Nuša Jurjevič je s svojimi ilustracij­ami izrazila izjemen posluh in sposobnost, kako likovno upodobiti vzdušje Plečnikove dobe in arhitektov odnos do dela. Vizualna podoba slikanice izhaja iz prepleta med resničnim in domišljijs­kim svetom. Ilustracij­e ne prikazujej­o stvarnosti kot take, ampak Sivkovo realnost − Ljubljano skozi oči kužka, ki svojega lastnika in njegove stvaritve občuduje, hkrati pa jih gleda z igrivim, osebnim pogledom, kot priložnost za nove dogodivšči­ne in spoznanja.

Slikanica Plečnika, njegovo osebnost in delo bralcu predstavi skozi oči veselega, nagajivega, zdolgočase­nega, muhastega in užaljenega psička.

 ?? ILUSTRACIJ­A: NUŠA JURJEVIČ ?? V ilustracij­ah se prepletata resnični in domišljijs­ki svet.
ILUSTRACIJ­A: NUŠA JURJEVIČ V ilustracij­ah se prepletata resnični in domišljijs­ki svet.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia