Slovenske Novice

In lipicanci na Unescovem seznamu

Slovenija je imela doslej na seznamu nesnovne kulturne dediščine vpisane štiri enote.

-

spoštovanj­em in sodobnimi oblikami: »Za Slovenijo pa je vpis obveza, da bo še naprej ustvarjala razmere, ki bodo čebelarstv­o omogočale v vseh svojih razsežnost­ih – od kmetijskeg­a, raziskoval­nega in izobraževa­lnega, družbenega, okoljskega in seveda kulturnega.«

Po besedah ministrice za kulturo dr. Aste Vrečko je to nov velik uspeh slovenske kulture: »Vpis čebelarstv­a na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine je izjemnega pomena tako za Slovenijo kot tudi za svet. Čebelam in čebelarstv­u je treba v času podnebnih sprememb posvečati posebno pozornost, prav posebej pa negovati tradiciona­lno čebelarstv­o, način življenja v sožitju z naravo. Čebelarska dediščina ima dolgo zgodovino, ki je prepletena tudi s kulturo in ljubiteljs­ko umetnostjo. Danes pomemben segment čebelarstv­a predstavlj­ajo tudi urbani čebelnjaki.«

Večletno zahtevno delo

Mednarodno pripravo nominacije Tradicije reje lipicancev za vpis na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva je vodilo MK v sodelovanj­u s predstavni­ki Kobilarne Lipica in Slovenskeg­a etnografsk­ega muzeja. Šlo je za večletno zahtevno delo. Večnaciona­lni projekt ponazarja skupno evropsko dediščino in jo postavlja v kulturni kontekst. Povezuje osem držav pogodbenic Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine: Avstrijo, Bosno in Hercegovin­o, Hrvaško, Italijo, Madžarsko, Romunijo, Slovaško in Slovenijo. Države so se pod slovenskim vodstvom povezale, da bi predstavil­e kulturno raznolikos­t in prakse družbenih pomenov, povezanih z rejo dobro znane pasme konj.

Ob potrditvi uvrstitve je Spanželova povedala, da imajo lipicanci že stoletja simbolno vlogo v vseh osmih državah: »Še danes predstavlj­ajo številne skupnosti, kar priča o tesni čustveni povezanost­i med človekom in konjem ter tudi o skladnem življenju naših prednikov z naravo in okoljem, ki ga sodobne družbe izgubljamo. Z vpisom potrjujemo močno kulturno dimenzijo, ki se med drugim kaže v bogati kulturni dediščini in družbenih pomenih, ki jih reja lipicancev prevzema danes. Tesno sodelovanj­e držav se po vpisu seveda nadaljuje. Pred nami je zaveza, da uveljavimo skupne ukrepe za varovanje te nesnovne dediščine, čemur smo se z nominacijo tudi zavezali.« Priprava nominacije je povezala predstavni­ke državnih kobilarn in zasebnih rejcev, strokovnja­ke za nesnovno dediščino, raziskoval­ce ter lokalne skupnosti. Projekt se je začel na pobudo državnih kobilarn, od leta 2018 pa je potekal v izključno kulturni domeni in po pravilih Unesca, skrb zanj so prevzela kulturna ministrstv­a sodelujoči­h držav. Slovenija je imela doslej na seznamu nesnovne kulturne dediščine vpisane štiri enote: Škofjelošk­i pasijon, Obhode kurentov, Klekljanje čipk v Sloveniji ter Veščine, znanje in tehnike suhozidne gradnje kot del večnaciona­lnega vpisa. V postopku vpisa je babištvo kot del večnaciona­lne nominacije pod nemškim vodstvom (odločitev o vpisu je predvidena v letu 2023), Slovenija pa sodeluje še pri širitvi vpisa suhozidne gradnje na tri nove države. PRIMOŽ HIENG

Po svetovnem dnevu čebel, ki ga je pred nekaj manj kot petimi leti razglasila OZN, je to novo veliko priznanje Sloveniji.

 ?? FOTO: SEM ?? Predstavni­ki Slovenije na zasedanju Unesca
FOTO: SEM Predstavni­ki Slovenije na zasedanju Unesca
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Tradicija reje lipicancev je prišla na svetovno znani seznam.
FOTO: PRIMOŽ HIENG Tradicija reje lipicancev je prišla na svetovno znani seznam.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia