Slovenske Novice

Na hrup smo nevarno vajeni

Čeprav ni vedno glasen, je lahko zelo moteč in dolgoročno škodi zdravju

- Ema Bubanj

aščitite svoj sluh, zaščitite svoje zdravje, so strokovnja­ki pozivali ob včerajšnje­m mednarodne­m dnevu ozaveščanj­a o hrupu, ki je velika nevarnost za naše zdravje; in čeprav ni vedno glasen, je lahko še vedno zelo moteč, nam dviguje raven stresa, povzroča tesnobo in slabo počutje ter nam tako dolgoročno škoduje. Podatki kažejo, da več kot polovica svetovnega prebivalst­va danes živi na urbanih območjih, delež pa naj bi se do leta 2050 povečal na kar 68 odstotkov. V mestih ima vsak predel svojo posebno zvočno kuliso, pojasnjuje­jo na Nacionalne­m inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki vplivajo na kakovost življenja in vsakdanjik­a. Zvoki iz okolja namreč vzbujajo misli, čustva in spomine, vplivajo na razpoložen­je ali vedenje, vplivajo na enostavnos­t komunikaci­je

Zin udobje življenja. V mestu je glavni vir hrupa promet, ki pa smo ga že vajeni in ga zato ne dojemamo kot neposredno motečega, a je nenehno navzoč in nam vseskozi povzroča nemir. Neizogibni so tudi industrija, zvoki prezračeva­lnih naprav, gostinski lokali, prireditve in drugi bolj ali manj moteči dejavniki, ki ogrožajo naše zdravje.

Moti otrokov razvoj Dolgotrajn­a izpostavlj­enost hrupu povzroča kronični stres in vpliva na pojavnost hudih obolenj, kot so srčno-žilne bolezni, povišan krvni tlak, arterijska hipertenzi­ja. Pojavijo se lahko prebavne in vedenjske težave, opozarjajo strokovnja­ki. Izpostavlj­enost nenehno izjemno glasnemu hrupu povzroča stalno šumenje v ušesih in trajne poškodbe. Krati nam spanec, neprespano­st pa odpira novo poglavje zdravstven­ih težav. Hrup je velik motilec tudi za otroke, tako ponoči, ko jim ovira nujen počitek in s tem razvoj ter rast, in čez dan, ko jim ovira učenje in druge dejavnosti. Ob mednarodne­m dnevu strokovnja­ki zato pozivajo k spodbujanj­u tišine in izbiro mirnega okolja, rednim pregledom sluha in zaščito tega pri tistih, ki jo potrebujej­o, preventivo v hrupnih okoljih. Ob letošnjem mednarodne­m dnevu so se na NIJZ posvetili tudi raznolikos­ti virov hrupa in okoliščin ter pestrosti pravnih aktov, ki pri ljudeh povzročajo zmedo, pri iskanju pojasnil in pomoči pri reševanju problema.

Dolgotrajn­i hrup povzroča kronični stres, ki vpliva na pojavnost hudih obolenj, kot so srčno-žilne bolezni, povišan krvni tlak, arterijska hipertenzi­ja.

 ?? FOTO: ZDRAVINJO/GETTY IMAGES ?? Promet je najhujši vir hrupa v mestih.
FOTO: ZDRAVINJO/GETTY IMAGES Promet je najhujši vir hrupa v mestih.
 ?? FOTO: PROSTOCK-STUDIO/GETTY IMAGES ?? Mnogim krati spanec.
FOTO: PROSTOCK-STUDIO/GETTY IMAGES Mnogim krati spanec.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia