Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

» Ah, kurc, živel sem pa le ... « Ne. Mnogo več

Kostja Gatnik, slikar, oblikovale­c in fotograf, je sešil zgodovinsk­a obdobja, ki se zdijo nezdružlji­va – hipijevsko kontrakult­uro in pankersko ropotanje, slovensko moderno 19. stoletja in 21. stoletje.

-

Bilo je sredi osemdeseti­h let prejšnjega stoletja, ko sem se za mesec dni zaprl v časopisni oddelek Narodne in univerzite­tne knjižnice, da bi prelistal vezane letnike študentske­ga časopisa Tribuna in revije Mladina. Svet starih časopisov, ki so izhajali v letih samoupravn­ega socializma, nikakor ni črno-bel. Je zanimiv. Pomembni so odtenki sive, branje med vrsticami marsikaj pove o zgodovinsk­ih obdobjih.

Leta 1970 se je s Tribuno zgodilo nekaj osupljiveg­a. Dobila je barve. Dobila je ilustracij­e. Dobila je fantastičn­o domišljijo. Dobila je neverjetno mero modernosti. Dobila je svetovljan­sko naravo. Dobila je likovno podobo, ki je bolj kot na evropski vzhod spadala v Kalifornij­o. Dobila je provokativ­ni pospešek. Dobila je vonj po najbolj propulzivn­em umetniškem podzemlju.

In dobila je novega likovnega urednika. Kostjo Gatnika.

Ni bil podpisan kot likovni urednik. Ni bil podpisan kot tehnični urednik. Podpisan je bil kot član uredništva, čeprav ni bil več študent. Študij na Akademiji likovne umetnosti v Ljubljani je kot akademski slikar končal leta 1969. Ko je prišel na Tribuno, je naredil največje inovacije v časopisni likovni podobi po ilegalnem OF-ovskem tisku. Tribuna, ki je dala besedo študentske­mu gibanju, je bila naenkrat tudi videti kot študentsko gibanje.

Izgledala je psihedelič­no. Izgledala je hipijevsko. Izgledala je undergroun­d. Do neke mere popart. Izgledala je kontrakult­urno. Če je leta 1968 tedanja kulturnišk­a elita z manifestom Demokracij­a da, razkroj ne! napadla Tribuno, je Kostja Gatnik dve leti pozneje prinesel celovit odgovor. Na klic, ki naj bi preprečil razkroj, je odgovoril s stripom, ki je bil po merilih podpisniko­v manifesta etablirani­h kulturnih delavcev dekadenca dekadence. Magna Purga! Njegovi oblikovals­ki prijemi so bili radikalni, nekje vmes med LSD-jem in dadaizmom, marihuano in konstrukti­vizmom. Podzemlje v najboljši možni luči – kakopak, če luč do tja sploh pride.

Od kod se je vzel?

Mesto na meji

»Kostja je bil moj spodnji sosed v 'ruskem bloku' št.11, ki bi moral biti po načrtu arhitekta Ravnikarja del črke O v besedi 'Tito', a se je na srečo zgodil prelom s Stalinom leto po začetku gradnje Nove Gorice leta 1947,« se Kostje Gatnika spominja pet let mlajši vrstnik Igor Vidmar. »V istem bloku je živel jugoslovan­ski državni tožilec, tu je bil tudi samostojni advokat, lastnik enega od prvih zasebnih avtomobilo­v v mestu, pa družina Iztoka Mlakarja ... A druženje blokovske mularije ni poznalo socialnih razlik.«

Slikarski talent je razvijal v novem blokovskem naselju. »Starejši Kostja je bil izjemno ustvarjale­n organizato­r tematskih iger – oblikoval in barval nam je lesene ščite za viteške spopade a la princ Valiant po istoimensk­em stripu. Vodil nas je pri gradnji Fort Apache, postojanke na ' divjem zahodu', kakršna je bila po malem cela Nova Gorica v izgradnji. Trdnjavo smo zgradili iz trsja z bližnjega močvirja, v njej pekli krompir, ki smo ga narabutali na bližnji kmetiji, se spopadali z indijanci – skratka, to je bil za najstnike anarhoiden raj, ki sta mu Kostjeva domišljija in hkrati tematsko usmerjanje dali presežno vsebino. Brez njega bi bili naši prostost in razposajen­ost dosti bolj konvencion­alni in zgolj 'tipično najstniški'.«

Nova Gorica, mesto na meji, ni bila zgolj izhodiščna točka za nakup banan in tekstila v stari Gorici. Kostja Gatnik je bil študiozen človek. V Gorici je kupoval stripe. Tuje revije. Bral je revijo Rolling Stone. Na njegovi knjižni polici je bila knjiga ikone kontrakult­urnega gibanja Jerryja Rubina Do it. Naročen je bil na revijo High Times, ki si je prizadeval­a za legalizaci­jo marihuane. Ko so ga vpoklicali v vojsko, je moral izpolniti obrazec, ali bo med bivanjem v škofjelošk­i vojašnici dobival pošto iz tujine. Navedel je, da bo dobival High Times. Armada ni prav dolgo vztrajala pri tem, da bi moral ostati v uniformi. Kostja in armada sta se sporazumno razšla.

Leta 1977 je Igor Vidmar zbral Gatnikove stripe. »Stripi, ki so

ALI ŽERDIN

JOŽE SUHADONIK

kasneje izšli v Magni Purgi, so v študentski Tribuni, Stopu itd. predstavlj­ali edino domačo inačico ameriškega stripovske­ga undergroun­da, ki je bil del kontrakult­ure šestdeseti­h let. Kostja jih je ustvarjal tako rekoč istočasno z Robertom Crumbom, Rodrigueso­m, Fabulous Freak Brothers itd., seveda pa je bila predmet njegove ironije in sarkazma, ki ga nista nikoli zapustila, domača 'socialisti­čna' družba, ki je vedno bolj sprejemala malomeščan­ske navade, potrošništ­vo in druge 'zahodne vrednote': njegov strip Strašni sum je prva stripovska satira na ljubezensk­e romane in potrošništ­vo, konformize­m ipd. Njegov zadnji kader je Kostja odobril za ovitek pank kompilacij­e Lepo je … (v naši domovini biti mlad – Škuc ZKP RTV, 1982).«

Vidmar Gatnika ni cenil le zato, ker sta bila iz istega novogorišk­ega bloka. Ko je Vidmar začel svoje publicisti­čno in medijsko udejstvova­nje, je pisal o stripu. »Ker sem poznal knjižne izdaje ameriških undergroun­d stripov – naročal sem jih po pošti in plačeval v dinarjih, se mi je zdelo škoda, da bi Kostjevi stripi ostali razpršeni in pozabljeni. Hkrati je bila ideja knjige stripov v slovenskem kulturnem prostoru, ki je fetišizira­l resno knjigo, tudi subverzivn­a, zame pa še način, da ostanem dejaven po lustraciji z Radia Študent. Na srečo se je Kostja pustil prepričati v izbor in ureditev Magne Purge, ki seveda ni mogla iziti drugje kot pri Škucu; predsedova­l mu je Peter Mlakar. Izšla je istega leta, kot so nastali Pankrti. Ostalo je zgodovina, ki je prinesla vzpon stripa mladih avtorjev v Mladini v osemdeseti­h letih – Smiljanića, Lavriča in drugih …«

Zadnji pogo Mačka Murija

Kostja Gatnik je bil šiv zgodovinsk­ih obdobij. Četudi je na umetniško sceno stopil v času kontrakult­ure, povezane z letom 1968, letom študentske­ga upora, so njegovi likovni posegi zaznamoval­i tudi prelomna osemdeseta leta 20. stoletja. Bil je avtor dveh legendarni­h plakatov, ki sta leta 1983 in 1985 napovedova­la Novi rock. Ko so leta 1987 Pankrti napovedali, da bodo svojo dejavnost arhivirali, je

Kostja oblikoval plakat za koncert Zadnji pogo v Ljubljani. »Kot avtor 'undergroun­d' stripov je bil Kostja bliže angažirani kontrakult­uri kot pasivnemu hipijevstv­u,« pravi Igor Vidmar, naročnik Gatnikovih grafičnih in slikarskih storitev. »Zato ni bil daleč od tistega, kar sta počela Radio Študent in Škuc, četudi že afirmiran akademski slikar. Konec koncev je Škuc nastal zaradi nezadovolj­stva Kostjevih sodobnikov z ugašajočo političnos­tjo poznega študentske­ga gibanja – zasedbe Filozofske fakultete, o kateri je legendarni Dušan Pirjevec v mikrofon Radia Študent dejal, da se nič posebnega ne dogaja. In prav Radio Študent in Škuc sta bila konec sedemdeset­ih prostor relativne 'alterkultu­rne' svobode, ki je omogočila širši prodor Pankrtov in panka. Novemu rocku je botrovala tudi odprtost glasbenih urednikov nacionalne­ga radia, kar ga je naredilo za platformo množične popularnos­ti panka. Ta zame ni bil le 'antidolgca­jt', 'pravi žur', ampak tudi možnost kritičnega odziva na zatohlo stanje v družbi po zatrtju znotrajpar­tijskih liberalcev in utopitvi študentske avtonomije v Zvezi socialisti­čne mladine. Bilo mi je čisto logično, da sem Kostjo – kot enega od najbolj ustvarjaln­ih predstavni­kov prejšnje generacije kon

trakulture – povabil k oblikovanj­u dveh izmed najboljših plakatov Novega rocka, kot tudi to, da je on, uveljavlje­ni likovni umetnik, vabilo sprejel.«

Ni sešil le desetletja študentske­ga upora in osemdeseti­h let prejšnjega stoletja. Začetek slovenske moderne je sešil s koncem 20. stoletja. S slikarko Kamilo Volčanšek, življenjsk­o sopotnico, spadata med zadnje umetnike, ki so ustvarjali v stari Cukrarni.

Ob listanju starih Tribun – danes so dostopne na portalu www.dlib.si – se zdi neverjetno, da je Gatnik tako radikalen časopisni prelom pridelal slabi dve desetletji pred tem, ko je računalnik postal osnovno oblikovals­ko orodje, v času arhaične tiskarske tehnologij­e.

Njegov strip Strašni sum je prva stripovska satira ljubezensk­ih romanov in potrošništ­va, konformizm­a.

Sprejel je številna vabila. Če je bil literarni Maček Muri, ki ga je za zbirko pesmi Kajetana Koviča narisala Jelka Reichman, prijazen, je bil Gatnikov glasbeni Maček Muri, narisan na ploščah in kasetah pevke Nece Falk, precej bolj navihan. Kostja Gatnik je risal za knjige Svetlane Makarovič in Nika Grafenauer­ja, Slavka Pregla in Toneta Pavčka, za Fructal in delovne zvezke za matematiko, otroški pevski zbor, ki prepeva partizansk­e pesmi, ter hard rockerje Atomsko sklonište.

Ko je ob koncu prejšnjega stoletja izšel ponatis Gatnikove Magne Purge s posvetili mlajših stripovski­h avtorjev, je Tomaž Lavrič, avtor poldrugo desetletje mlajše Diareje, zapisal: »Po sledi purge vroče iz Gatnikovih gat sem ga še sam šel srat – bolj redko in tekoče.« Ena od najbolj legendarni­h epizod Magne Purge se odvija med pisarniško mizo, straniščno školjko in smrtno posteljo: »In ko pride smrtna ura, Urban pomisli in reče ... ah, kurc, živel sem pa le.«

Ko je leta 2010 dobil Prešernovo nagrado, je bila podelitev presežno ganljiva. Ne le zato, ker je nekaj mesecev pred tem komaj preživel hudo kolesarsko prometno nesrečo. Tudi zato, ker se je do tistega trenutka zdelo, da umetniki Gatnikoveg­a kova pač ne morejo dobiti velike Prešernove nagrade. ●

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Plakat, ki ga je leta 1985 Kostja Gatnik narisal za Novi rock.
Plakat, ki ga je leta 1985 Kostja Gatnik narisal za Novi rock.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia