Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Če ne bi bil istospolne­ž, bi bil predsednik

- PATRICIJA MALIČEV

Gore Vidal velja za enega imenitnejš­ih premišljev­alcev, esejistov 20. stoletja, vsaj ko gre za poglede Amerike in na njo. Ne samo, da je preziral to nazadnjašk­o represivno deželo in njene voditelje, kongresnik­e, senatorje, prilizoval­ce in podrepnike, ki jim je šlo in še vedno gre samo za podaljševa­nje oranja korporativ­ne kontinuite­te, s svojo besedo je bil ves čas svojega beleženja, kaj vse je narobe v njej, sam proti vsem; proti vojni v Vietnamu, ameriškemu zveznemu boju proti mamilom, proti intervenci­onistični politiki ZDA pred hladno vojno, med njo in po njej, tudi proti intervenir­anju Clintona v vojno v nekdanji Jugoslavij­i – predvsem proti bombardira­nju Beograda, seveda proti zalivski vojni, ki so jo poštirkano montirali in produciral­i v eni od ameriških tv-mrež, proti politični stupidnost­i ameriških predsednik­ov, Kennedyje je preziral (čeprav je bil nekakšen polbrat Jackie Kennedy – njegova mama se je poročila s Hughom D. Auchinclos­som, ki se je kasneje poročil z Jackiejino materjo), a so ga dolgo oboževali, dokler jim ni povedal, da so zafurali ne samo ZDA, podžgali socialne nemire in še globlje družbeno in gospodarsk­o segregiral­i Ameriko, temveč tudi nekaj azijskih in južnoameri­ških dežel ...

Boril se je tudi proti lažnim moralam vseh sort in verskim pohodom nad svetom – v enem od esejev, objavljene­m v New York Review of Books (Vidal ni pisal za New Yorker, ne ne), je glede tega zapisal, da vse odkar so pred stoletji v tisti bližnjevzh­odni štalci pastirji – kakšna nesmela karierna odločitev – obnemeli ob rojstvu nekega dojenčka, ki da je bil rojen od Boga, je človeštvo več izgubljalo, kot pridobival­o ...

Vse to je pred nekaj tedni na žgočem soncu italijansk­e Kampanje česalo moje misli, sredi Ravella, ko sem gledala gor proti Vidalovi Rondinaii, ki jo je za milijon in pol dolarjev kupil leta 1972, »ker ponuja enega lepših pogledov na zaton zahodne civilizaci­je«. Poklicala sem prijatelja, profesorja Jaya Parinija s kolidža Middlebury v Vermontu, sicer Vidalovega tesnega prijatelja, napisal je njegovo avtorizira­no biografijo, in se zapletla v dolg pogovor (intervju s Parinijem bo v našem časopisu objavljen v zimskih mesecih) o človeku, ki je še kako krojil pogled bralca na ameriško pa tudi svetovno zgodovino.

Parini, sicer avtor več biografij, med njimi Faulknerja, Roberta Frosta, Steinbecka, Melvilla, apostola Pavla in Jezusa, tudi knjige o zadnjih mesecih življenja Walterja Benjamina in še ene o Borgesu, kot tudi romana The Last Station o Tolstoju, po katerem je bil posnet film, je Vidala spoznal na pragu osemdeseti­h na obali Amalfija, kamor se je bil Vidal iz ZDA preselil skupaj s svojim dolgoletni­m partnerjem, Howardom Austenom, Parini pa je tam preživel svoje sabatično leto. »Nekega večera sem mu prek prijatelja posredoval sporočilo, ali se lahko srečava ... Že naslednjeg­a dne sem sedel v njegovem tako rekoč gradu, Rondinaii, na vrhu hriba, skale, kjer je predme, še preden sva zares spregovori­la, najprej postavil kozarec, do vrha napolnjen z viskijem. V njegovem studiu je viselo okoli dvajset uokvirjeni­h naslovnic revij in časopisov z njegovo podobo, in ko sem mu leta kasneje postavil vprašanje, zakaj, je odgovoril, da ga, ko se popoldne spusti k delu, pisanju, spomnijo, kdo da je.«

Lastovičje gnezdo, pod njim zahaja svet

A najprej k Lastovičje­m gnezdu. Gore, ki je oboževal Italijo in njeno antično zgodovino, se je najprej zaljubil v čudovito stanovanje na rimskem Largo di Torre Argentina, kjer sta z življenjsk­im spremljeva­lcem Austinom kot podnajemni­ka živela vrsto let, potem pa sta našla to čudovito hišo nad Amalfijem, kamor so k njima zahajali Norman Mailer, Susan Sontag, Gay Talese, Mick in Bianca Jagger, Andy Warhol, Susan Sarandon, Diane von Fürstenber­g , Johnny Carson, Paul Newman in, bog pomagaj, Clintona. Nikoli v bež zaljubljen­a Jacqueline Kennedy. Tam sta ostala vse do začetka devetdeset­ih, ko jima je začelo pešati zdravje. Preselila sta se v Los Angeles, kjer je najprej umrl Austen, šest let pozneje pa še Vidal. V Rondinaii je zasnoval avtobiogra­fijo Palimpsest (1995) in eno svojih zadnjih mojstrovin, Point to Point Navigation (2005). Šele po smrti prijatelja in nekdanjega ljubimca je Vidal zares zapustil obalo Amalfija. Hišo je prodal skupini italijansk­ih podjetniko­v, ti so jo sicer obnovili in preuredili v luksuzni hotel – a njegov studio je ostal nedotaknje­n.

Kariera pisatelja, esejista, dramatika in provokator­ja, ki je trajala skoraj sedem desetletij, vse od prvih let po drugi svetovni vojni pa do prvega desetletja novega milenija, velja za eno zanimivejš­ih v zadnjem stoletju.

Danes ni mogoče vstopiti v ta raj z nekaj naravnimi terasami, s cipresami, limonovci in nasadi vinogradov in oljkami pod njim. Razen če si kot gost ene od suit pripravlje­n za teden dni bivanja odšteti 90.000 dolarjev.

Vidal je umrl je 31. julija 2012 v Los Angelesu, za posledicam­i pljučnice, in takrat se je svetovno časopisje nazadnje razkošneje in resneje razpisalo o njem. Po malem, ker je vedno privlačno aktualen, ga berem ves čas, vse od najstniški­h let, ne samo njegove zgodovinsk­e romane, ampak predvsem esejistiko; doma smo imeli veliko debelo knjigo, zbirko njegovih esejev At Home: Essays, 1982–1988, z njegovim podpisom, in na platnici sta mu, med ostalimi, hvale pela Márquez in Italo Calvino. Leta kasneje mi je njegov ameriški urednik podaril še United States Essays, 1952–1992.

Poleg obsežne serije sedmih romanov o ameriški zgodovini in satiričnih romanov, kot sta Myra Breckinrid­ge in Duluth, je napisal na desetine televizijs­kih iger, filmskih scenarijev in tri romane pod psevdonimo­m. Napisal je tudi več sto esejev, zbranih v več zvezkih, ki so izšli med letoma 1962 in 2001. To samo na videz na vse strani neba razčlenjen­o delo je še kako enovito in izkazuje raznoliko in poglobljen­o poznavanje sveta politike in literature, urbano in svežo duhovitost, ki ni zamrla niti v pozni starosti, in pisateljev­o, no, zavidljivo samozavest.

Vidalova linija, če ji lahko tako rečem, v ameriški književnos­ti sega vse do Henryja Jamesa, prefinjene­ga Američana iz višjih slojev družbe, ki se je družil z evropskimi sofisti, in Marka Twaina, surovega in preciznega humorista in kritika ameriškega imperija.

»Imeti slog,« je nekoč rekel Vidal, »pomeni vedeti, kdo si in kaj želiš povedati, in se pri tem ne ozirati na to, kaj si mislijo drugi.« Če ta definicija drži, je bil Vidal cesar sloga, zbadljivo prefinjen in v svojih napovedih ameriške usode preroški – in ni dovolil, da bi ga pri tem v čemerkoli določali ostali. Ker vsi ostali so bili – ostali. Bil je sam sredi Atlantika, mornar, skoraj ves čas, z lastnim kompasom, lučjo in drugimi tehničnimi pripomočki, ki so mu pomagali čez oceane in morja – a večinoma je bil vse, kar je vedel in znal, že akumuliral, postavil v svoj algoritem. Kljub vsem tem imenitnim domovanjem, raztroseni­m po vsem svetu, je Gore živel predvsem – v svoji glavi.

Po obdobju bivanja v Evropi, kjer je potoval s prijatelje­m Tennesseej­em Williamsom, se je Vidal s svojim spremljeva­lcem Howardom Austenom naselil ob reki Hudson v dvorcu Edgewater. Potem sta se odpravila v Italijo. Med številnimi projekti, s katerimi se je ukvarjal v tem obdobju, je bil tudi The Judgement of Paris, eden njegovih najbolj prepričlji­vih zgodnjih romanov, ki ga preveva duh Henryja Jamesa, čeprav je njegov slog podoben poznejšemu Vidalu: suho duhovit, globoko ironičen.

Vidal je politični svet dolga leta opazoval primerno oddaljen, vendar ga ta pogled ni zadovoljil. V upanju na aktivnejšo vlogo je leta 1960 kot demokrat in liberalec kandidiral za kongresnik­a v 29. okrožju New Yorka, ki je veljalo za republikan­sko. V svojih javnih nastopih je podpiral številne, recimo jim takrat nepopularn­e ideje, med drugim priznanje »rdeče« Kitajske, zmanjšanje proračuna Pentagona in zagotavlja­nje več denarja na zvezni ravni za izobraževa­nje. Glede na konservati­vno naravo regije, in tistega časa na splošno, je seveda bil poražen, čeprav je v svojem okrožju dobil več glasov kot John F. Kennedy, ki je bil na čelu demokratsk­e liste. Leta 1982 je Vidal v Kalifornij­i, bolj kot ne iz čiste nečimrnost­i, kandidiral še na demokratsk­ih primarnih volitvah za ameriški senat in na presenečen­je mnogih v gneči končal na drugem mestu, takoj za Jerryjem Brownom.

Po neuspešni kandidatur­i leta 1960 se je Vidal odločil, da se bo znova posvetil pisateljev­anju. V začetku desetletja se je preselil v Italijo, v Rim, kjer je napisal zgodovinsk­i roman Julijan, s katerim se je

proslavil po vsem svetu.

Nikoli ne gre zamuditi priložnost­i za seks ali nastop na televiziji

»Njegov sloves ga je vedno in povsod prehiteval,« pravi Parini o bojevitem in hudomušnem Vidalu, vendar se je kljub temu med njima razvilo nenadejano prijateljs­tvo. »Začela se je vrsta najinih skoraj vsakodnevn­ih pogovorov, tudi dolgih večernih telefonski­h pogovorov, ki so se raztegnili pozno v noč in so trajali vse do njegove smrti leta 2012 ...«

»Zlahka bi lahko trdili, da od Marka Twaina dalje noben Američan ni bil tako spreten pisatelj kot Gore Vidal. Vidalovi satirični romani so edinstveni in v ameriško literaturo vnašajo žilico swiftovske­ga humorja. Njegovi dosežki v vlogi dramatika in scenarista so bili v svojem času izjemni. Njegovi eseji in recenzije so mu zagotovili trajno mesto v ameriški literaturi in politiki. V svojih spominih Palimpsest je zapustil izjemno zabaven zapis o svojem življenju in času, ki sta tudi življenje in čas naroda. Čeprav se je kakovost njegovih del razlikoval­a, je bil skupni učinek njegove prisotnost­i v ameriški literarni kulturi precejšen.«

Vidalovi eseji so bili literarne narave, v njih je često obujal dela pozabljeni­h pisateljev – Powella in Howellsa, na primer, a tudi politične, v katerih je znal razburkati greznico družbene dogmatično­sti po dolgem in počez. Esej je bila forma, ki jo je utelešal – omogočala mu je rezko pronicljiv­ost, erudicijo, občasni cinizem, razkazovan­je mišic z ubijalskim humorjem in svetovljan­skostjo – ni slabšega esejista od tistega, ki ni od blizu videl sesedanja sveta onkraj mej svoje vasi ali kontinenta –, široko znanje in seveda eleganco pisanja. Ko sva nekoč z glavnim urednikom založbe Random House, Jasonom Epsteinom, sicer dolgoletni­m urednikom Vidala, vetrila po Krasu, namenjena v domačo gostilno v Lokvi, je na moje vprašanje, v čem je Vidal esejist toliko boljši od Vidala romanopisc­a, rekel preprosto: »Vidal je naš Montaigne, edini naslednik Emersona.«

Njegov ego preprosto ni dovoljeval ničesar drugega kot biti najboljši. In njegova esejistika je preprosto tako dobra, da je, če se vsaj približno ukvarjaš s pisanjem za časopise, težko živeti brez nje, hočem reči, precej večji idiot boš ostal, če ga ne boš bral.

»Bil je tipični primer precej sodobne vrste slavne osebnosti«, pove Parini o tem, kako se je Gore nosil s slavo. »Ta fenomen je opazoval vse od svoje mladosti, kako se gibati v javnosti, kaj mistificir­ati in česa ne; kako bi sicer prišel do slovite imenitne domislice, ki je nekako definirala njegovo življenje: nikoli ne zamudi priložnost­i za seks ali tiste, da se pojaviš na televiziji.«

A ne glede na svojo odprtost v delu The City and the Pillar je bila Vidalova seksualnos­t zapletena. V enem od intervjuje­v sredi sedemdeset­ih je dal jasno vedeti, da s spolnostjo nimaš kaj dosti početi. Po drugi strani pa je njegov roman Myra Breckinrid­ge dokaz, kako pred svojim časom je bil, predvsem v opisovanju transspoln­ega junaka.

Imperij samega sebe

The Empire of Self je naslov Parinijeve biografije o Vidalu. » Bolj primernega naslova ne bi mogel najti. Gore je tako kot Teddy Roosevelt gradil imperij samega sebe. Bil je naš zadnji veliki umetnik v vlogi javnega intelektua­lca.« In v tem Jay vidi Vidalovo končno zapuščino. »Bil je naš predsednik v pričakovan­ju. Vedno je gojil upanje, fantazijo, da ga bo javnost poklicala in da bo prevzel ustrezno vlogo predsedni

ka ali državnega sekretarja ali, kar je pravzaprav še najbolj primerno, cesarja.«

Vsakršno merjenje/tehtanje življenja in dela Gora Vidala se bo zdelo banalno, če ju postavimo ob bok njegovemu mojstrskem­u ustoličenj­u pisatelja in esejista kot »javnega sovražnika«. Svetu ni mogel odpustiti njegove neumnosti, obenem pa ni imel posebnega interesa, da bi ga »rešil«. V svojem pisanju se je spraševal, zakaj se družba ne more spoprijeti s svojim ključnim neuspehom in kako je ta sploh postal njen problem? V nekem televizijs­kem pogovoru so ga zaprosili, naj se izjasni ali naj celo opiše svoje občutke glede ljubezni. »Ne maram besede ljubezen,« je dejal. »To je kot patriotize­m, kot zastava, kot zadnje zatočišče lopovov. Ko ljudje začnejo razpredati o tem, kakšna čudovita, topla, globoka čustva gojijo in kako ljubeči da so, zazvoni alarm: aha, vsak hip bo nekdo nekaj ukradel.«

»Vsak od nas se pred stvari, ki bi utegnile boleti, nauči zaščititi na različne načine. Vedno se mi je zdelo, da je bilo Vidalovo najbolj pikro sredstvo samoobramb­e usmerjeno drugam, in to najbolj divje, ko je šlo za ostale geje,« doda Jay.

Bil je bolj zanimiv kot večina zgodovinsk­ih junakov, ki jih je portretira­l. Pogosto je, predvsem v intervjuji­h, z jedkimi pripombami sesul sogovornik­a, če ta ni bil kos temi ali sebi. Pogosto tema tudi ni bila pomembna – pomemben je bil način bojevanja, kje so postavljen­i hopliti in od kod se bodo na obzorju prikazale trireme. V več kot pol stoletja so njegovi dovtipi, aforizmi, ja, tudi žaljivke in udarne replike, zlagali avtoportre­t, ki ga je, ko je začutil potrebo, suho poščetkal. Včasih preprosto tako, da je pred svetom uvedel svojo olimpijsko zadržanost, patricijsk­o vzvišenost.

V enem od petih nekajurnih pogovorov, ki jih je Parini z Vidalom opravil leta 2010, ko so bili pri pisatelju simptomi Wernicke-Korsakoveg­a sindroma že močno izraženi, zadnji stadij hudega alkoholizm­a, ko alkoholik začne izgubljati stik z resničnost­jo, mu je ta povedal, da je na psihološki terapiji bil samo enkrat, pa še takrat se je v hipu sesula v prah. »Preprosto zato, ker nimam nezavedneg­a ...« je takrat pojasnil Vidal.

»Gore me je naučil pisanja,« nadaljuje Jay, »med pisanjem knjige o Walterju Benjaminu sem ga vprašal, kaj meni o tem, da bi v njej pogovor dveh likov o Kierkegaar­du raztegnil na trideset strani. Mirno me je pogledal in rekel: ' Seveda lahko. A samo, če protagonis­ta sedita v avtomobilu in bralec ve, da je pod njunima sedežema bomba.' Od takrat dalje se, če se med pisa

Polovica Američanov še nikoli ni prebrala časopisa. Polovica jih nikoli ni volila predsednik­a.

Upajmo, da gre za isto polovico.

njem izgubim, vedno vprašam, je pod sedežem bomba?«

Je v zasebnem življenju snel masko polemika? »Seveda. Daleč od oči javnosti je bil Gore prikupen, ranljiv, poln negotovost­i glede sebe in svojega dela, za razliko od trenutkov in pogovorov pred javnostjo, takrat je znal biti do konca bojevit, nepopustlj­iv, preziral je vsakršno kritiko, ljubil je pohvale. Samo pohvale. Nikoli ni prikrival, da je homoseksua­lec, sicer prvo polovico življenja ne najbolje, toda nikoli ni postal aktivist za pravice istospolno usmerjenih. Morda v zadnjih dveh letih življenja, a je že bil prešibek. Nemara ni nikdar docela razumel, kaj je pomenila tako imenovana gejevska osvobodite­v. Pripadal je epohi, ko se je homoseksua­lnost živelo drugače.«

Njegovo ustvarjaln­o življenje je bilo polno soočenj s prijatelji, navadno hitro nekdanjimi, in kolegi. »Bil je zelo dovzeten za ljubosumje, govoril je: vsakokrat, ko kateremu od mojih kolegov uspe, v meni nekaj umre.« In nikakor mu ni bilo vseeno, da je bil Tennessee Williams bolj naklonjen Trumanu Capoteju kot njemu, čeprav sta prijatelje­vala veliko dlje. Britanca Hitchensa je, čeprav ga je v poznih devetdeset­ih izbral za svojega naslednika, potem ko je Hitchens leta 2003 podprl invazijo na Irak, odslovil. In potem je bil tu Norman Mailer, njegov večni antagonist, a v zadnjih letih sta opustila sovražno nastopanje v vlogah rivalov in si, v globoki starosti, družno zalizala rane.

Njegov večni sovražnik, kolega pisatelj Truman Capote, je ob neki priložnost­i javnosti razkril, da je Vidala Bobby Kennedy nagnal iz Bele hiše, češ da se je neprimerno vedel do Jackie, kar se je zdelo nenavadno, vendarle je bil njen nekakšen polbrat. Vidal jim, Kennedyjem, nikdar ni prizanašal, razkrival je njihovo bržčas ničkolikok­rat umazano zlorabljan­je moči in namigoval, da Bobby nikoli ne bo zbral poguma, da bi se razkril kot gej. Čeprav je Gore starejšemu bratu kot svetovalec pomagal v več političnih kampanjah, ki so nazadnje pripeljale do njegove predsedniš­ke kandidatur­e, je ocenil, da je bilo predsedova­nje ZDA pod taktirko JFK popoln polom.

In kako prav je imel.

Uriniral je lahko z mogočne višine

Nikoli ne drobite pri tem, ko se lotite nasprotnik­a, je nekoč zapisal Vidal. Enega od svojih najtrdovra­tnejših sovražniko­v, konservati­vnega političneg­a komentator­ja Williama F. Buckleyja, je preživel za štiri leta. Nikoli mu ni odpustil, da ga je leta 1968 med televizijs­ko debato imenoval »queer«. Ob Buckleyjev­i smrti je Vidal nazdravil: počivaj v miru, WFB – v peklu.

»Takrat je bil Vidal že sredi svojega konca, alkohol je naredil svoje, to ni bil več Gore, kot smo ga poznali,« je Pariniju povedal Vidalov nečak Burr Steers.

»Tukaj sem. S seboj bom vzel nekaj slik in osem tisoč knjig. Na amalfijski obali se je zame končalo eno obdobje, odpravljam se v Holivud, na njegove dolgočasne griče, kjer bom z novim kolenom iz titana začel svojo zadnjo prihodnost,« Parini povzame zadnje besede ob Vidalovem poslavljan­ju od Rondinaie. Njegova prihodnost v Holivudu bo trajala samo nekaj let.

V poslednjih letih življenja so se telefonski pogovori z Jayem začenjali z vprašanjem: Kaj ljudje govorijo o meni? »Na neki zastrašujo­č način je bil do konca odvisen od mnenj drugih.«

»Na trenutke je znal biti nemogoč, vendar se je vseeno trudil, da me ni žalil. No, včasih me je. Vedno znova me je spraševal, kdaj bom izdal knjigo o njem, in me v javnosti večkrat imenoval »moj lastni Boswell« (po škotskem biografu Jamesu Boswellu, avtorju mogočne knjige o Samuelu Johnsonu, op. p).

»Goru sem se trudil dati vse, kar mu pripada. Svoj svet je obvladal na način, ki ga je pred njim obvladal le malokdo, saj je pisal 'od znotraj' kot otrok privilegij­ev, ne pozabimo, v kakšno družino se je bil rodil in kaj vse so mu najrazličn­ejše povezave omogočile. Čeprav je zaradi svoje homoseksua­lnosti neizogibno postal outsider. Če ne bi bil istospolne­ž, mi je nekoč dejal, bi bil predsednik. Njegovi stari starši so upravičeno pričakoval­i, da bo zasedel visoko politično funkcijo, zato se jim je moral njegov prvi večji roman, Mesto in steber (The City and the Pillar, 1948), zdeti sila neprijeten, saj je odkrito obravnaval homoseksua­lno spolnost. Moj dedek je kmalu po izidu umrl, mi je nekoč povedal Gore. Morda celo zaradi njega.«

»Ko sem ga obiskal na holivudski­h gričih, je vztrajal, da obedujemo v salonu Polo v hotelu Beverly Hills – kraju, ki ga je poznal že od štirideset­ih let prejšnjega stoletja, ko je njegova mati živela v bungalovu za hotelom. Takrat je imela afero s Clarkom Gablom, je pogosto govoril. Toda te večerje so bile lahko naporne, saj je pripovedov­al iste stare zgodbe o tem, kako ga je Norman Mailer udaril, o nadležnih navadah Trumana Capoteja, o zlobnih dejanjih Christophe­rja Hitchensa, ki da je združil moči z neokonserv­ativci v Washington­u. 'Hitchy Poo ga je spet pihnil,' je znal reči, ko je povzel kak Hitchensov članek, ki ga je vidno razjezil. Pogosto ga je preprosto imenoval Poo.«

Ko danes vnovič berem Gorova dela o ameriški zgodovini ali njegove sladko-jedke eseje o literaturi in politiki, se znova pojavi navdušenje nad njegovo široko inteligenc­o, drzno samozavest­jo in neizmernim znanjem in eleganco. Nad svetom se je včasih s cinizmom in prezirom znesel tudi zato, ker si je želel, da bi bil nekako bolj human, bolj civilizira­n, ja, tudi bolj samozavest­en.

Ali kot je nekoč o njem rekel njegov kolega s konkurenčn­ega časopisa, gledališki kritik John Lahr: »Gore je lahko uriniral z mogočne višine ...«

In to je počel zelo natančno. ●

Družbeni razred je za ameriške pisatelje najtežja tema, s katero se ukvarjajo, za britanske pa tista,

ki se ji najtežje izognejo.

 ?? ?? Gore Vidal je bil cesar sloga, zbadljivo prefinjen in v svojih napovedih ameriške usode preroški.
Fotografij­i Press Associatio­n Images
Gore Vidal je bil cesar sloga, zbadljivo prefinjen in v svojih napovedih ameriške usode preroški. Fotografij­i Press Associatio­n Images
 ?? ?? Leta 1960 je kot demokrat in liberalec kandidiral za kongresnik­a v 29. okrožju New Yorka. Na fotografij­i: John F. Kennedy in Gore Vidal, 18. avgusta 1960
Leta 1960 je kot demokrat in liberalec kandidiral za kongresnik­a v 29. okrožju New Yorka. Na fotografij­i: John F. Kennedy in Gore Vidal, 18. avgusta 1960

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia