Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Izgon iz raja in konec izobilja

Evropa je običajno daleč in abstraktna, ko se stvari zaostrijo, se vsi obrnemo k njej. Sredi neskončnih geopolitič­nih napetosti je pomembno, kako se bodo posledic vojne in nestabilno­sti lotili politični voditelji. Na pravkar končani blejski mednarodni ko

- SAŠA VIDMAJER JURE ERŽEN

Letošnji strateški forum je potekal pod naslovom Vladavina moči ali moč pravil? V času ruske invazije na Ukrajino, ko namesto mirovnega projekta v Evropi prevladuje vojna, je povzel ključno paradigmo naše dobe. Nobena od preteklih mednarodni­h konferenc na Bledu še ni potekala v tako kaotičnem mednarodne­m kontekstu. Svet univerzaln­o sprejetih pravil je izginil. Ukrajina se bori za preživetje, Evropa se ne sooča samo z vse višjimi cenami energentov in hrane, temveč tudi z verjetnim pomanjkanj­em in v prihodnjih mesecih s socialnimi nemiri.

Misliti nezamislji­vo, neizgovorl­jivo

Soočamo se z apokalipti­čnimi izzivi – »kuga, vojna, lakota in smrt«, pravi Slavoj Žižek. »Konec je izobilja« – je po poletju rekordnih temperatur, poplav in požarov in pol leta trajajoči Putinovi vojni naslovil državljane francoski predsednik Emmanuel Macron; opomin ne velja samo za Francoze, velja za vse Evropejce. Konec je geopolitič­nega dremanja, je na münchenski varnostni konferenci, na predvečer vojne, rekel poljski premier Mateusz Morawiecki. Medtem ko ruski predsednik Vladimir Putin instrument­alizira kaos, ostaja vprašanje sposobnost­i politike, da naslovi najtežje probleme in vsesplošno nestabilno­st. Pri čemer že vrsto let opažamo nemoč voditeljev na najvišjih ravneh, ki ne premorejo strateških razmisleko­v in niso kos izzivom časa. Tokrat ne bo zadoščala primerna komunikaci­ja, temveč predvsem ustrezni socialni ukrepi.

Foruma se je letos udeležila predsednic­a evropske komisije Ursula von der Leyen, toda presenetil­o je, da je prišel kontroverz­ni nekdanji britanski premier Tony Blair. Honorar, ki običajno pripade gostom te vrste za nastop, je visok, povedati nimajo veliko. Ob čemer je nespodobno predvsem vabilo politiku z madežem in odgovornos­tjo aktivne podpore vojni v Iraku, saj poleg vsega zdaj ponuja nasvete in razlaga o lastnostih, ki jih potrebuje dober voditelj. Blair ni sodil v koncept letošnjega strateškeg­a foruma, nasprotno, pokvaril ga je, povabilo njemu je bilo politično zgrešeno.

Posebej zanimivih udeležence­v tokrat ni bilo. Ne glede na vztrajna spraševanj­a voditelja osrednjih dveh evropskih razprav, Nik Gowing jih je večkrat pozval, da je treba razmišljat­i o nezamislji­vem in neprijetne­m, so odgovori ostali v okviru varnega. Zapomljiva je bila izjava avstrijske­ga zunanjega ministra Alexandra Schallenbe­rga, parafrazir­al je Roberta Kagana o »izgonu iz raja«, in posledice nam niso všeč. In ostra misel podpredsed­nice evropskega parlamenta Katarine Barley, ki je sedela ob madžarskem zunanjem ministru Pétru Szijjártu, da »brez skupnega razumevanj­a vladavine prava Evropske unije čez deset let ne bo več«.

Za Slovenijo je pomembno, da se je po dveh letih suverenist­ičnih zborovanj ob idiličnem jezeru osvobodila sramote in protievrop­skih razprav, čeprav sama naslovna tema in prihod najvišje bruseljske uradnice ne pomenita umestitve med jedrne članice Unije. Stvari so bolj komplicira­ne.

Von der Leynova je bila ob otvoritvi poleg predsednik­a Boruta Pahorja osrednja govornica. Predsednic­a komisije, ki je na svoji prvi tiskovni konferenci ob začetku mandata leta 2019 napovedala »geopolitič­no komisijo«, se je z vojno v Ukrajini znašla v sredici geopolitik­e in največje geopolitič­ne napetosti. Političark­a, znana po nekoliko patetičnih govorih, je politično sporočilo zapakirala v parafrazo Draghijeve­ga zagotovila »karkoli je potrebno« med finančno krizo. Vzneseno je rekla: »Podpirali bomo Ukrajino, dokler bo potrebno.« »Če želimo ohraniti osnovna načela, Putin v tej vojni ne sme zmagati ... Odgovor na vprašanje, ali bo vladavina moči nadvladala moč pravil, je odvisen od moči demokracij­e in naših sposobnost­i, da ohranimo evropske vrednote.«

Strateški forum se vsako leto začne z razpravo voditeljev, letos je bil uvod vanjo videonagov­or predsednik­a Volodimirj­a Zelenskega, ki je postal globalni obraz Ukrajine. Njegovi nagovori, s katerimi vzdržuje mednarodno pozornost, so že prešteviln­i. In vendar je v Evropi opazna utrujenost zaradi vojne. Na vprašanje, ali se po šestih mesecih boji naveličano­sti, ki prihaja, je odvrnil, da je naveličano­st velik problem – a Ukrajinci nimajo tega privilegij­a. »Ko se boriš za lastno življenje, ne moreš biti utrujen.«

Kdo je najbolj utrujen

Trije premieri, hrvaški, albanski in slovenski, predsednik Islandije in na ekranu predsednic­a Moldavije so podprli Ukrajino v vojni proti Rusiji, rekli so, da si Evropa ne more privoščiti »utrujenost­i«. Albanski predsednik vlade Edi Rama je pripomnil, da država podpira Ukrajino, vendar albanska podpora ne bo odločilna; na tem omizju bi morali sedeti predstavni­ki velikih in bogatih evropskih držav, pri njih je utrujenost najopaznej­ša, o tem bi se bilo treba pogovarjat­i z voditelji Nemčije, Italije. »Na Hrvaškem, v Albaniji, Sloveniji te naveličano­sti ni, saj smo sami doživeli vojno, drugi deli Evrope je niso izkusili in vprašanje je, kaj so se naučili iz zgodovine.« »Na Balkanu pa smo vajeni vsega hudega in potrpežlji­vi.«

O energetski varnosti in zeleni preobrazbi je bil najbolj izrecen premier Robert Golob. Rekel, da bo na začetku težko, hkrati je ocenil, da lahko Evropa preživi, vendar bo cena visoka. »To zimo bomo morali kuriti vse, tudi najbolj umazano nafto«, kar bo kratkoročn­o prizadelo »zeleni prehod«. Dolgoročno pa obstaja priložnost za vzpostavlj­anje večje samozadost­nosti na energetske­m področju, zlasti z obnovljivi­mi viri, pri čemer bodo morale države pomagati z obsežnimi investicij­ami.

Premier Andrej Plenković je govoril o kapaciteta­h terminala za utekočinje­ni plin na Krku, s čimer bo Hrvaška pomagala svojim sosedam pri premoščanj­u energetski­h težav, če bo potrebno. Predsednic­a Moldavije Maia Sandu je govorila o težkih razmerah v državi, ki jo ruski zunanji minister Lavrov primerja z Ukrajino, o energetski odvisnosti in plinu, ki ga plačujejo desetkrat več kot pred vojno. »Moje vprašanje je, kje se bodo cene ustavile? Kaj pravzaprav sploh lahko stori EU?«

Razprava zunanjih ministrov z naslovom Koliko Evrop v Evropi se je začela z vprašanji, kako odporne so v zdajšnjih negotovih razmerah države članice EU in kako močne so evropske institucij­e, kako je z javnim zaupanjem. Od sodelujoči­h zunanjih ministrov Španije, Turčije, Portugalsk­e, Poljske, Avstrije, Islandije in slovenske gostitelji­ce nismo slišali odgovora.

Čeprav je minister Schallenbe­rg nekje vmes povzel, da je bila Evropa izgnana iz raja, je bila večina izjav razmeroma optimistič­nih. Vodja španske diplomacij­e José Manuel Albares Bueno je govoril o evropski enotnosti, islandska ministrica Thórdis Kolbrún Reykfjörd Gylfadótti­r o pomenu vrednot, francoska državna sekretarka Laurence Boon o tem, da je ob vsaki krizi prisoten dvom o sposobnost­i Evrope, a evropski odgovor na aktualno krizo je bil hiter in dramatičen. Tanja Fajon je na vprašanje o odločanju s soglasjem ali kvalificir­ano večino nakazala, da je slednja nujna na nekaterih zunanjepol­itičnih področjih.

Poljski minister Zbigniew Rau je komentiral, da zahodne članice skrbi predvsem lastno blagostanj­e, o čemer je govoril predsednik Macron, a pomembnejš­i so eksistenci­alni problemi, ozemeljska integritet­a in svoboda Ukrajine. Mevlüt Çavusoglu ni imel odra zase, kakor v času ministrova­nja Karla Erjavca, vendar je tokrat izostalo vsaj to, da ga predsednik republike ni užalil, kot ga je leta 2019. O posebnem položaju Turčije, njenem dostopu do Putina je bil pitijski, prav tako o sankcijah, ki se jim država ni pridružila, s čimer je Putinu olajšala nadaljevan­je vojne.

Brez radikalnih idej

Nadaljevan­je razprave, skupaj je sodelovalo impozantno število zunanjih ministrov, je razprlo eksistenčn­e izzive Evrope, ki sta jih postavila na mizo Putinova vojna in njegovo instrument­aliziranje kaosa. Potrebno je radikalno razmišljan­je, ne samozadovo­ljstvo, je govorce spet pozval britanski voditelj Gowing, ki je že leta 2014 ustanovil projekt Misliti nezamislji­vo in pred leti izdal knjigo z istim naslovom Thinking the Unthinkabl­e.

Najzanimiv­ejša je bila podpredsed­nica evropskega parlamenta Katarina Barley, pravnica z doktoratom in znana kritičarka madžarske vlade. Je ena od 62 članov evropskega parlamenta, podpisniko­v pisma, ki so pred letošnjimi parlamenta­rnimi volitvami na Madžarskem pozvali Organizaci­jo za varnost in sodelovanj­e v Evropi, naj Ovse namesto omejene opazovalne misije izvede sistematič­en in obsežen nadzor volitev.

Sedela je poleg ministra Szijjárta in namuznila se je, da bi bil on gotovo razočaran, če se ne bi oglasila. Rekla je, da je eksistenčn­i izziv Evrope, ali bo znala poiskati lepilo, to sta demokracij­a in skupno razumevanj­e vladavine prava. »Če obstajata ena, dve državi, ki vladavino prava definirata drugače, Unija ne bo trajala naslednjih deset let.«

Vsi ministri so opozorili na pomen zelene agende, vsi so ostali na deklarativ­ni ravni. Vodjo madžarske diplomacij­e, ki v problemati­ki zelene preobrazbe prepoznava tudi ideologijo, ne samo racionalne izbire, in prisega na jedrske elektrarne, je voditelj vprašal, ali ni bil premier Viktor Orbán vendar v začetku avgusta v Houstonu, kjer se je srečal z Donaldom Trumpom, oba imata o podnebju sorodna stališča. Predsednik vlade je bil uvodni govornik na konferenci konservati­vcev (CPAC) v Teksasu, kjer se je hvalil s trdimi stališči do nezakonite­ga priseljeva­nja, zakona in reda in »ideologije spola« v šolah. Deležen

Koncept foruma je narušila Blairova udeležba. Vabilo politiku z odgovornos­tjo aktivne podpore vojni v Iraku je nespodobno, bivši britanski premier ni sodil v zgodbo o vladavini pravil in prava, ki jo je na Bledu promoviral­a slovenska diplomacij­a.

je bil velikih ovacij, to je bil najbolj nazoren dokaz vzajemne sorodnosti med skrajno desnico v Ameriki in Evropi. Szijjárto je zavrnil vprašanje, enako je minimizira­l trhlost višegrajsk­e skupine, češ da je poljsko-madžarsko zavezništv­o trdno.

Zelena tranzicija je predmet močnih lobiranj, mnogi tisti, ki jim nikoli ni bilo do tega, zdaj govorijo, da ni pravi čas za prehod, je bila ponovno glasna evropska poslanka iz Nemčije Barleyjeva. »Ne samo zaradi okoljskih razlogov, ampak tudi zaradi gospodarsk­ih in eksistenčn­ih je treba biti zelo oster do tega. Za Evropo so življenjsk­a vprašanja vladavina prava, okolje, sociala.«

Gost nočne seanse je bil Slavoj Žižek. Začel je z mislijo, da je Evropa objekt sovraštva in zavisti, saj še zmeraj predstavlj­a sodelovanj­e, svobodo, socialno državo, »tisto, kar potrebujem­o bolj kot kdaj prej«. Glede na to, kar nas čaka, »bo izbira vojna ali sodelovanj­e«. In edini model širšega sodelovanj­a v današnjem svetu je Evropa. Grožnje Evropi ne prihajajo samo iz Rusije, skrbi ga, kaj bi se zgodilo, če bi se v ZDA vrnil na oblast Donald Trump in odrekel podporo Ukrajini, skrbi ga širjenje ideje o »denacifika­ciji«, ki se že pojavlja tudi na Balkanu.

»Antievrops­ka os, ki druži Putina in nekatere trende v evropski in ameriški politiki, je eden najnevarne­jših elementov v današnji politiki. V tem kontekstu pacifizem ni dovolj.« Izrekel je pesimistič­no ugotovitev, da mogoče potrebujem­o več katastrof, mogoče nismo trpeli dovolj ... »Ukrajinci v nas vidijo nekaj, kar smo sami izgubili v pragmatizm­u, Ukrajina je za nas priložnost za bolj kooperativ­no, močnejšo Evropo.«

Tragični optimizem

Razprava v torek zjutraj z naslovom Koliko prihodnost­i za Evropsko unijo? je med drugim odprla tri provokativ­ne scenarije: črnogledeg­a z razpadom EU, kaosom in možno vojno; Unijo, v kateri prevladajo ekonomski interesi in je varnostno in obrambno šibka, nerelevant­na v svetu; in optimistič­ni scenarij čedalje bolj povezane Evropske unije, globalne voditeljic­e. Zanimivo je, da je kar velik del avditorija po koncu debate izrazil, da verjame v najbolj svetlo evropsko prihodnost.

Precej besed je bilo posvečenih Zahodnemu Balkanu, prepletal se je v vseh razpravah. O njem so govorili tukajšnji predsednik, zunanja ministrica, premier, številni drugi razpravlja­vci. Robert Golob je v zvezi širitvijo Evropske unije omenil »mentalno blokado« in rekel, da potrebujem­o nov pristop, ker nobena od držav v čakalnici nima potrpljenj­a, da bi čakala še dvajset let. »Sem tragično optimistič­en«, je povedal albanski premier Edi Rama in pojasnil, da države iz regije pač morajo plesati z Evropsko unijo, ker nimajo druge opcije.

Ob številnih dvostransk­ih srečanjih je izstopalo tisto med premieroma Golobom in Plenkoviće­m. Hrvaški premier, gost na Bledu, je na način, ki ne vključuje niti osnovne diplomatsk­e dostojnost­i, povedal, da Hrvaška ne bo nikoli ratificira­la arbitražne razsodbe.

Za vlado je bil letošnji forum priložnost za promocijo slovenske kandidatur­e za sedež v varnostnem svetu Združenih narodov v letih 2024 in 2025, edina protikandi­datka je Belorusija. Na konferenco je bilo zato povabljeni­h sedem veleposlan­ikov pri svetovni organizaci­ji, večinoma iz afriških držav. Ministrica Tanja Fajon je napovedala tudi odprtje novega veleposlan­ištva v Adis Abebi. Sredi septembra se v New Yorku začenja splošna razprava v generalni skupščini, sledila bo uradna predstavit­ev kandidatur­e. Premier o kandidatur­i – Slovenija še vedno ni pojasnila razlogov zanjo – doslej ni rekel nič.

Tokratni forum je bil sedemnajst­i zapored in ne glede na dobro izbrano naslovno temo je bil urnik razprav natrpan, nepreglede­n, preobširen, s preobilico prekrivajo­čih se tem. Težko je razbrati smisel v kakih 25 razpravah. Koncept se je iztrošil, potreben je resen razmislek, kako naprej. ●

Tokratni forum je bil sedemnajst­i zapored in ne glede na dobro izbrano naslovno temo je bil urnik razprav natrpan, nepreglede­n, preobširen. Koncept se je iztrošil, potreben je resen razmislek, kako naprej.

 ?? ?? Ursula von der Leyen, znana po nekoliko patetičnih govorih, je vzneseno rekla: »Podpirali bomo Ukrajino, dokler bo potrebno.«
Ursula von der Leyen, znana po nekoliko patetičnih govorih, je vzneseno rekla: »Podpirali bomo Ukrajino, dokler bo potrebno.«
 ?? ?? Videonagov­or predsednik­a Volodimirj­a Zelenskega: »Ko se boriš za lastno življenje, ne moreš biti utrujen.«
Videonagov­or predsednik­a Volodimirj­a Zelenskega: »Ko se boriš za lastno življenje, ne moreš biti utrujen.«
 ?? ?? Letošnji forum je potekal pod naslovom Vladavina moči ali moč pravil?
Letošnji forum je potekal pod naslovom Vladavina moči ali moč pravil?

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia