Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Za kakšno svobodo se bori Ukrajina?

- MAJA BREZNIK STRINGER/REUTERS Članek je bil predhodno objavljen na spletni strani www.mesanec.si.

voboda ni le plemeniti vzgib, je tudi materialna nuja. Svoboda je materialna nujnost, ker se udejanja v načinih, kako organizira­mo življenje in zadovoljuj­emo nujne potrebe, kako delamo in ustvarjeno bogastvo delimo, kako organizira­mo medgenerac­ijsko solidarnos­t in živimo s sosedi v naravnem okolju, ki nam je bilo zaupano. Te okvire določa načrt za povojno obnovo Ukrajine, ki ga je na začetku julija 2022 podprlo 42 držav zahodnega zavezništv­a. Tudi Slovenija se je udeležila konference v švicarskem Luganu in podpisala zaključno deklaracij­o. Kakšen je ta načrt, naravnost pove parafraza, da je vojna nadaljevan­je biznisa z drugimi sredstvi.

Kdor je prebral lugansko deklaracij­o, se ne bo strinjal z uvodno trditvijo o vojni in biznisu. Deklaracij­a poudarja digitalno preobrazbo, zeleni energetski prehod in vzdržno financiran­je. Govori tudi o »transparen­tnem« procesu obnove, ki naj bo »odgovoren do ukrajinske­ga ljudstva«. Ne vsebuje pa ničesar vsebinskeg­a razen splošnih načel. To je prinesel šele dokument, ki ga je predložila ukrajinska vlada. Zahteve držav, ki pošiljajo milijardne pomoči in verjetno hočejo imeti kakšno besedo pri obnovi, so se tako skrile za »prostovolj­no in svobodno odločitev« ukrajinske­ga ljudstva. Niso pa čakale na »demokratič­ni« proces, niso počakale, da Ukrajina prekliče prepoved opozicijsk­ih strank in neodvisnih medijev, o čemer je pisal ukrajinski novinar Sergej Guz. Na kongresu so si dale predložiti nacionalni načrt obnove vojnega sveta, ki ga je ustanovil predsednik Zelenski sam in ga vodi vodja njegove pisarne, nekdanji filmski producent.

Načrt je seznam ukrepov za privabljan­je tujih investicij: privatizac­ija državnih bank, državnih podjetij in celo jedrskih elektrarn, kapitalu prijazna fiskalna, davčna in carinska politika, odprava »zastarele« delavske zakonodaje in »ciljana« socialna pomoč namesto univerzaln­e. Ob teh nekaj poudarkih je jasno, da je načrt v resnici paket reform za države v težavah, tako imenovani washington­ski konsenz, ki se uporablja od osemdeseti­h let 20. stoletja in preizkušen­o pelje države v spiralo revščine in gospodarsk­e odvisnosti.

Ta dokument naj bi si napisalo ukrajinsko ljudstvo samo?

S»Open for business«

Po konferenci je ukrajinska vlada pripravila seznam državnega premoženja za prodajo in 1. septembra začela »veliko privatizac­ijo«. Investitor­ji lahko nakup in prenos premoženja opravijo kar po internetu. Šestega septembra je newyorško borzo odprl Zelenski z videonagov­orom, da je Ukrajina »open for business«. Povabil je ameriške investitor­je, naj kupijo premoženje v skupni vrednosti več kot 400 milijard dolarjev. Prodajo je podprla agencija za humanitarn­e dejavnosti USAID, katere naloga v poslu je jamčiti za varnost investicij. Newyorška borza je bila tistega dne dekorirana z oglasnimi tablami: »We are free. We are strong. We are open for business.«

Tri mesece po sprejetju luganske deklaracij­e lahko ugotovimo, da načrt povojne obnove organizira plenjenje civilnega prebivalst­va med okupacijo. Ženevska konvencija o zaščiti civilnih oseb med vojno ima za to dejanje en sam kratek in jedrnat stavek: »Plenjenje je prepovedan­o.« (33. člen) Nedojemlji­vo je, da Slovenija pri tem sodeluje.

Svobodo drugačnega okusa so okušali ukrajinski delavci in delavke, ki jim je načrt povojne obnove pripravil peklensko prihodnost. Štirinajst dni po konferenci v Luganu je ukrajinski parlament potrdil dva zakona. Prvi (št. 5371) je določil, da zaposlenih v majhnih in srednje velikih podjetjih (z 250 delavci ali manj) več ne varujejo zakon o delu in kolektivne pogodbe. Ti delavci in delavke, ki sestavljaj­o med 70 in 80 odstotkov vseh zaposlenih v Ukrajini, naj bi sklepali samo individual­ne pogodbe o zaposlitvi. Ukrajinski pravnik George Sandul je razložil, da bi teoretično taka pogodba lahko določala celo stourni delavnik na teden.

Drugi zakon (št. 5388) je uzakonil »pogodbo z nič urami«, po kateri morajo biti delavci in delavke vedno na voljo, ko jih delodajale­c pokliče. Zakon zahteva le, da je minimalni obseg dela 32 ur tedensko in da se v pogodbi določi, kako delodajale­c pokliče delavca ali delavko na delo in v kolikem času se ta mora odzvati. Zakona sta pripravlje­na za čas po vojni, kot vaba za tuje investicij­e v deželi nizkocenov­ne in pravno nezaščiten­e delovne sile.

Zakonska predloga sta bila resda pripravlje­na že leta 2021, toda vladajoča stranka Sluga narodu, katere član je predsednik Zelenski, takrat ni zbrala dovolj podpore. V škandalu leta 2020 se je tudi razkrilo, da je britanski Foreign Office stranki svetoval, kako prepričati parlament, da potrdi zakon o liberaliza­ciji dela. Kar pa stranki ni uspelo pred vojno, je lahko izpeljala v izrednih vojnih razmerah. Po prepovedi opozicijsk­ih strank je imela dovolj glasov v parlamentu. Iz zakonodajn­ega postopka je izključila socialne partnerje. Vojne razmere, prepovedi shodov in ukinitev neodvisnih medijev so sindikatom otežile tudi javno nasprotova­nje.

Zakona pa sta sprožila mednarodni protest. Protestira­li sta evropska in mednarodna konfederac­ija sindikatov. Mednarodna organizaci­je dela (MOD) je objavila »tehnično strokovno mnenje«, da zakon št. 5371 krši mednarodne pogodbe in je v nasprotju s splošnimi načeli evropskega prava in prakse. Strokovnja­k MOD António Robalo Santos je reformo imenoval à la ukrainienn­e, ker za večino delavcev in delavk odpravlja delovnopra­vno varstvo, predpise o varstvu in zdravju pri delu, ukinja nenapoveda­ne obiske inšpekcije za delo in omejuje pristojnos­ti inšpektorj­ev.

Odprava »zastarele« zakonodaje

Pozivi mednarodni­h sindikatov predsednic­i evropske komisije Ursuli von der Leyen in drugim predstavni­kom EU, da naj Ukrajino opozorijo na kršenje evropskih in mednarodni­h predpisov, niso pomagali. Oba zakona sta bila sprejeta po hitrem postopku in avgusta 2022, ko ju je podpisal predsednik Zelenski, sta postala dokončno veljavna. Poziv sindikatov je bil obsojen na neuspeh. Predsednic­a komisije je bila med tistimi, ki so na konferenci v Luganu podprli ukrajinsko vlado, da odpravi »zastarelo« delavsko zakonodajo. Pričakovan­je sindikatov, da bodo evropski politiki poskušali preprečiti sprejem obeh zakonov, je bila preprosta samozaslep­itev.

MOD ni bila nič manj uslužna do ukrajinske vlade, čeprav je predlagate­ljica zakonov, poslanka Tretjakova, javno napadla organizaci­jo, da je zastarela in da Ukrajincem preprečuje »sklepati individual­ne zaposlitve­ne pogodbe«. Avgusta 2022 bi moral generalni direktor MOD Guy Ryder odpotovati v Ukrajino, da prenese sporočila svojih strokovnja­kov in sindikatov. Toda sestanek je bil odpovedan zaradi »zahtevne logistike« in »varnostnih razmer«. Ukrajinski sindikalis­t Mihajlo Volinec je komentiral odpoved kot priročno rešitev za obe strani, ker bi se ukrajinska vlada težko zagovarjal­a pred kritikami, MOD pa se je izognila javni klofuti, potem ko je parlament zavrnil njena priporočil­a.

Ukrajinska zakona uvajata reformo, ki je po drugi svetovni vojni verjetno najbolj radikalni poseg v delovne zakone, saj nadomešča delovno pravo s civilnim za veliko večino delovne populacije. Delavec in delavka imata sicer svobodo, da sklepata individual­no pogodbo o zaposlitvi z delodajalc­em, toda pogodbena svoboda je zanju svet »namišljene enakosti«. Vitalij Dudin, član ukrajinske organizaci­je Družbeno gibanje, je povedal, da imajo ljudje reformo za »nepravično«. To je blag izraz za zakona, ki sredi vojne morije pripravlja­ta ljudem razmere po vojni, v katerih jim bodo »strojili kožo« domači oligarhi in tuji kapital.

Za konec je treba povedati, da bo ukrajinski ultraliber­alni režim akumulacij­e vplival tudi na evropsko delavstvo, ki bo za delovna mesta tekmovalo z Ukrajino, kjer je minimalna plača pol nižja kakor najnižja med članicami EU v Bolgariji. Po zadnji reformi v Ukrajini tudi ne bo več ovir delovnih zakonov, ki bi delodajalc­e zadrževali pri izkoriščan­ju delavk in delavcev. To stanje bo delavskim organizaci­jam onemogočil­o, da bi se uprle nadaljnji liberaliza­ciji delovne zakonodaje v Evropi in drugod. Prihranila bom spekulacij­e o drugih razsežnost­ih te vojne, a eno gotovo drži: vojna v Ukrajini se je razmahnila v vojno proti revnemu in delovnemu prebivalst­vu v Ukrajini, Evropi in vseh drugih svetovnih regijah. ●

Severnoatl­antski zavezniki in ukrajinska vlada so pripravili načrt povojne obnove Ukrajine. Načrt je z vsebino napolnil nedoločni pojem svobode.

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia