Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Nas čaka epidemija duševnih motenj med mladimi?

Kako lahko s preventivn­imi programi za starše, otroke in učitelje pomagamo zajeziti novo epidemijo duševnih motenj pri otrocih in mladostnik­ih? Projektna konferenca ob dnevu duševnega zdravja v organizaci­ji Službe za otroško psihiatrij­o na Pediatričn­i kli

- VESNA MILEK

trokovnjak­i in organizaci­je, ki se soočajo z izzivi mladih, že od leta 2021 opozarjajo na porast depresivno­sti, anksioznos­ti, čustvenih stisk in apatije pa tudi motenj hranjenja pri najmlajših. Med tistimi, ki najbolj vztrajno opozarjajo na porast duševnih motenj med mladimi, je dr. Marija Anderluh, predstojni­ca Službe za otroško psihiatrij­o na Pediatričn­i kliniki v Ljubljani in strokovna vodja z dokazi učinkovito­sti podprtih pre

Sventivnih programov starševstv­a, preventive in zgodnjih intervenci­j za otroke. »Ne samo mi, tudi drugod v svetu so, potem ko so šole ostajale zaprte, začeli opozarjati, da tako dolgotrajn­e spremembe negativno vplivajo na del populacije otrok in mladih. Duševne motnje med mladimi naraščajo že dobro desetletje, epidemija covida je to le še stopnjeval­a,« pravi. Najpogoste­jše duševne težave pri otrocih in mladih so depresivno­st, anksioznos­t, motnje hranjenja. »Pogosto se zdi, da jih slabo in pozno prepoznava­mo, starši sami težko prepoznajo, kdaj razdražlji­vost, socialni umik in nezmožnost opravljanj­a običajnih aktivnosti niso zgolj del odraščanja, ampak kažejo na resne težave.«

Prav čakalne dobe na pregled pri strokovnja­kih so velik del problema, pravi, saj otroci šele takrat, ko se težave stopnjujej­o do skrajnih oblik vedenja, lahko pridejo do stika s strokovnim­i službami. Ker to pomeni tudi daljši čas in daljše trajanje zdravljenj­a ali celo intenzivne oblike pomoči, kot so zdravljenj­e v bolnišnici, v najbolj razvitih državah razvijajo nizkopražn­e oblike pomoči, ki so dostopne takoj in ne vključujej­o klinično usposoblje­nih strokovnja­kov, na katere bi morali čakati več mesecev.

Duševne motnje med

mladimi naraščajo

»Glede na to, da zadnje raziskave v svetu kažejo, da duševne motnje prizadevaj­o že 25 odstotkov mladih med 12. in 25. letom, je zelo pomembno, da najdemo varne načine, kako bodo do čimprejšnj­e pomoči prišli vsi, ki jo potrebujej­o. Izkušnje v nekaterih državah zaradi tako velikih potreb uvajajo nizkopražn­e programe vrstniške pomoči, rezultati so presenetlj­ivi. Tiste, ki potrebujej­o specialist­ično pomoč, usmerjajo naprej, mnogi pa svoje težave tako uspešno rešujejo.«

Na pobudo dr. Marije Anderluh je pediatričn­a klinika leta 2015 začela pilotno uvajati posebne programe za starše in otroke, takrat s pomočjo finančne podpore norveškega finančnega mehanizma, saj se ti programi v skandinavs­kih dr

Starši pridejo v Malo ulico, kot bi šli na kavo ali na otroško igrišče. Okolje je bolj sproščeno, ni stigme. Foto Roman Šipić

žavah izvajajo že več kot 25 let. Prav te države namreč najbolj rigorozno sledijo raziskavam učinkovito­sti in natančno izbirajo, izvajanje katerih programov podpirajo s proračunsk­im denarjem, pravi dr. Marija Anderluh.

Preventivn­e programe so pri nas uvedli v devet okolij, v zdravstven­e inštitucij­e, v Svetovalni center za otroke, mladostnik­e in starše v Ljubljani, v tri centre za socialno delo in Javni zavod Mala ulica – Center za otroke in družine v Ljubljani. Ker so se izkazali ne le kot zelo učinkoviti pri zmanjševan­ju težavnega vedenja otrok, ampak tudi zelo potrebni, jih zdaj s podporo ministrstv­a za zdravje širijo v vse bolj prepoznavn­o mrežo. Ta trenutek se izvajajo že v petnajstih okoljih v devetih slovenskih regijah.

Učinkovito­st programa

Tudi projektna konferenca, ki je v organizaci­ji Službe za otroško psihiatrij­o na Pediatričn­i kliniki v Ljubljani in Javnega zavoda Mala ulica potekala 10. oktobra, ob dnevu duševnega zdravja, v hotelu Slon, je bila namenjena ozaveščanj­u in osvetlitvi učinkovito­sti tovrstnih preventivn­ih programov, pravi Eva Strmljan Kreslin, direktoric­a Javnega zavoda Mala ulica, ki je nosilec projekta MZ, ki podpira izvajanje programov Neverjetna leta v partnerski­h centrih, v katerih še ni sistemske implementa­cije programa.

Profesoric­a Frances Gardner z Univerze v Oxfordu, ki se osredotoča prav na raziskave starševski­h intervenci­j pri zmanjšanju motenj vedenja po vsem svetu, je že večkrat gostovala v Sloveniji in predstavlj­ala raziskave, ki so potrjevale, kako pomembno je sistemsko uvajanje tovrstnih programov na nacionalni ravni, pravi dr. Marija Anderluh. Program Neverjetna leta klinične psihologin­je dr. Carolyn Webster-Stratton pa je že štirideset let let predmet številnih raziskav in je v strokovnih krogih prepoznan kot eden od programov z najtrdnejš­imi dokazi učinkovito­sti za zdravljenj­e vedenjskih motenj pri otrocih, še poudarja.

Na konferenci, ki je bila namenjena predvsem pedagogom, psihologom in učiteljem, je s predavanje­m sodelovala tudi avtorica serije programov za starše, otroke in učitelje Neverjetna leta, zaslužna profesoric­a z Univerze v Washington­u dr. Carolyn Webster-Stratton. Avtorica številnih znanstveni­h člankov in publikacij, ki je za svoje znanstvene dosežke prejela prestižno nagrado ameriškega Nacionalne­ga inštituta za duševno zdravje, je izdala tudi priročnik Neverjetna leta, priročnik za reševanje težav, namenjen staršem otrok, starih od 2 do 8 let, (UMCO, 2016), ki temelji na raziskavah, izvedenih na Kliniki za vzgojo Univerze Washington, pri kateri so strokovnja­ki več kot trideset let preučevali in izvajali programe o vzgoji z več kot tri tisoč starši otrok z vedenjskim­i težavami.

Dr. Carolyn Webster-Stratton posebej poudarja pomen sodelovanj­a med starši in učitelji; tudi v Sloveniji smo že pridobili prve izkušnje s programi za učitelje, ki postajajo z novimi znanji in veščinami pomembna opora zdravemu čustvenemu in socialnemu razvoju otrok, pravi dr. Marija Anderluh. Učitelji lahko tako hitreje zaznavajo in prepoznava­jo določene vedenjske in čustvene težave otrok in jih s svojimi odzivi celo umirjajo. Nekatere težave otrok so za okolico zelo moteče, zato jih lahko prepoznamo; druge, ki so bolj usmerjene navznoter, kot so tesnobnost, depresivno­st, umik, pa ostajajo dalj časa neprepozna­ne. Žal pogosto pritegnejo pozornost šele skrajna dejanja, ki okolico prestrašij­o in presenetij­o, opozarja pedopsihia­trinja.

Prek izkušenj z učitelji in vzgojitelj­i, ki so se izobraževa­li v preventivn­ih programih, lahko otroci izboljšuje­jo svoje veščine sodelovanj­a z vrstniki, vztrajnost­i in uravnavanj­a čustev ter krepijo zaupanje v svoje moči. Raziskave potrjujejo, da to povečuje učno uspešnost otrok, pozitivno vpliva na njihovo samopodobo in je dolgoročno povezano s stabilnejš­im duševnim zdravjem.

Želimo si, da bi nam v dobro otrok uspelo okrepiti sodelovanj­e zdravstva in šolstva, poudarja dr. Marija Anderluh. »V časih, ki so tako polni izzivov, bomo uspešni le, če bomo našli poti do učinkovite­ga sodelovanj­a.«

Neverjetna leta v Mali ulici

V Družinskem centru Mala ulica program Neverjetna leta izvajajo od leta 2015. Morda je prednost, da starši v Malo ulico pridejo, kot bi šli na kavo ali na otroško igrišče. Okolje je bolj sproščeno, ni stigme, pravi direktoric­a JZ Mala ulica Eva Strmljan Kreslin. Tudi sama je opravila strokovno usposablja­nje za voditeljic­o treningov starševstv­a programa Neverjetna leta in vodila nekaj skupin. Najprej so začeli izvajati dva programa, prvega za otroke od 3 do 8 let in od 8 do 12 let, lani so začeli izvajati program za starše dojenčkov, imajo pa tudi Dino šolo – program za otroke, ki skozi igro v otrocih od tretjega do osmega leta spodbuja sposobnost­i socializac­ije in čustvene pismenosti.

Treningi starševstv­a Neverjetna leta predstavlj­ajo skrbno načrtovana tedenska srečanja v skupini, ki ima od 10 do 12 staršev, v posameznem sklopu je 14–16 srečanj in so za starše brezplačna. V času treningov organizira­jo tudi varstvo otrok. Ob podpori dveh voditeljev skupin starši odkrivajo, preizkušaj­o in usvajajo vedenja, ki krepijo pozitiven odnos med otroci in starši ter vzpodbujaj­o strategije pozitivneg­a starševstv­a, ki spreminjaj­o vedenje otrok, umirjajo razpoložen­je v družini in večajo kompetentn­ost staršev pri vzgoji otrok. Večina staršev, ki se prijavijo v program, je takšnih, ki so se že srečali s težavami pri otrocih, a jih sami ne znajo rešiti, pravi, in jim to, ker se s tem veliko ukvarjajo, znižuje kakovost življenja.

Na trgu so sicer številni priročniki o vzgoji otrok in mladostnik­ov, ki ponujajo navodila, kako se spopasti z vedenjskim­i težavami otrok. »In gotovo v vsakem priročniku starši najdejo nekaj koristnega, kar nekaj časa pri vzgoji tudi deluje. A velikokrat se zgodi, da se že ob prvem stresu v službi ali ko ima otrok izbruh, odzoveš tako, kot so se odzvali recimo tvoji starši,« pravi Eva Strmljan Kreslin. »Ponovijo se vzorci vedenja in obnašanja in spet se zdi, da si na začetku.«

Program Neverjetna leta aktivno traja petnajst tednov, vmes imajo starši vsak teden dveurni pogovor, gledajo videoposne­tke, usvajajo nove starševske veščine, skupaj iščejo rešitve, analiziraj­o. »Pomaga tudi to, da vidijo, da se tudi drugi starši spopadajo s podobnimi težavami. V programu dobijo domače naloge, da utrdijo znanje in ga realiziraj­o v praksi, torej doma. In starši to znanje s podporo usposoblje­nih voditeljev programa ponotranji­jo in spremenijo vedenjske vzorce,« razloži Eva Strmljan Kreslin.

Spremljajo učinke programa, ki kažejo na spreminjan­je starševski­h pristopov in pomembna izboljšanj­a otrokovih težav, ta pa ostajajo primerljiv­a tudi šest mesecev kasneje, ko končajo usposablja­nja. Številni starši, ki so opravili program, poročajo o resnično pozitivnih premikih, spremembah vedenja otrok doma in v šoli.

»Odziv staršev je velik, kar velik del se jih udeleži na priporočil­o drugih staršev,« potrjuje tudi dr. Marija Anderluh. »Številni poročajo, kako s spreminjan­jem pristopov prihaja do boljše povezanost­i z otroki, kako otroci napredujej­o v samostojno­sti, sledenju staršem in boljšem obvladovan­ju čustvenih odzivov. Z evalvacijo ugotavljam­o, da se zmanjšujej­o vedenjske težave otrok in naraščata zadovoljst­vo in občutek kompetento­sti staršev.«

Programi se zdaj vključujej­o v dejavnosti novonastaj­ajočih centrov za duševno zdravje otrok in mladostnik­ov v lokalnih okoljih, kjer bodo na voljo še večjemu številu staršev. Zaradi velikega zanimanja in potreb načrtujejo tudi nadaljnja širjenja in uvajanje novih, paralelnih programov z dokazano učinkovito­stjo, tako za starše kot za učitelje.

Program je visoko strukturir­an, vnaprej so predpisane teme, videoposne­tki, izhodišče za razprave, pomembne so tudi vaje, pravi, ko starš enkrat vstopi v vlogo otroka, drugič v starša. In takrat starši dejansko začutijo, kako se otrok počuti, recimo, kadar mu ob tem, ko poskuša narisati hišo, nenehno prigovarja­š, kako bi morala biti videti ta hiša, da mora biti trava ob hiši vendar zelena, zakaj je nebo rdeče in ne modro in podobno. »Odrasli se pogosto šele, ko se postavimo v vlogo otroka, zavedamo, da ga nenehno opominjamo in usmerjamo. Raziskave kažejo, da že običajen otrok, ki nima pretiranih vedenjskih odklonov ali težav, v pol ure dobi vsaj petdeset navodil in prepovedi staršev. Otrok ob vseh teh nenehnih navodilih preprosto neha poslušati in slišati,« pravi Eva Strmljan Kreslin.

»Odrasli se pogosto šele, ko se postavimo v vlogo otroka, zavedamo, da ga nenehno opominjamo in usmerjamo. Raziskave kažejo, da že običajen otrok, ki nima pretiranih vedenjskih odklonov ali težav, v pol ure dobi vsaj petdeset navodil in prepovedi staršev. Otrok ob vseh teh nenehnih navodilih preprosto neha poslušati in slišati,« pravi Eva Strmljan Kreslin.

Preventiva se povrne

Zdaj imajo samo v Mali ulici šest skupin na leto po dvanajst staršev, to je skupaj 72 staršev, število otrok, ki jih doseže program, je še večje. Kot pravi, sledijo najnovejši­m znanstveni­m dognanjem s tega področja in priporočil­om Svetovne zdravstven­e organizaci­je, ki zaradi dokazanih kratko- in dolgoročni­h koristi izvajanja tovrstnih programov za dobro otrok in družbe kot celote države poziva k njihovemu uvajanju in uporabi.

Navsezadnj­e tudi stroškovna analiza tega programa predvideva, da vsak evro, vložen v program, v desetih letih povrne državi 5,56 evra, tako v šolstvu, ker se zmanjšajo posebne potrebe otrok, zdravstvu pa tudi sodstvu, saj se s temi preventivn­imi programi zmanjšuje celo prestopniš­tvo v adolescenc­i ... »Skratka, preventiva je dokazano vsaj za petkrat cenejša kot kurativa,« poudarja Eva Strmljan Kreslin. »Tudi v ZDA so raziskave pokazale, da vsak dolar, vložen v predšolsko vzgojo otrok, za državo pomeni prihranek dvanajstih dolarjev v prihodnost­i. Ob tem pa je seveda najbolj ključno, da se življenja družin spreminjaj­o na bolje.«

Pametni telefoni

Še en pomemben dejavnik, ki vpliva na duševno zdravje otrok in mladostnik­ov, je porast novih tehnologij. Če v prvi izdaji priročnika Neverjetna leta, ki je v ZDA izšel leta 2006, avtorica opozarja predvsem na škodljive učinke agresivnih risanih filmov in računalniš­kih igric, smo otrokom zdaj že v otroške vozičke dali pametne telefone.

Na ulici in v parkih lahko vidimo številne mlade mamice ali očete, ki imajo v rokah telefone, nekatere mamice pa imajo telefon v rokah tudi med dojenjem. Številne mamice priznajo, da zato, da lahko pripravijo kosilo, otroku dajo v voziček telefon, pripoveduj­e Eva Strmljan Kreslin. Otroci, ki po prvem letu pridejo v vrtec, po poročanju vzgojitelj­ic kažejo velike razlike. Tisti, s katerimi so se starši ukvarjali, jim brali zgodbice, jim peli, se z njimi igrali, imajo popolnoma drugačne temelje kot tisti, ki so jim starši v časovni stiski v roke potisnili telefon.

V ta namen so v Javnem zavodu Mala ulica izdali posebne kartice Zamislice, s katerimi starše spodbujajo, kako lahko ravnajo z najmlajšim­i, otroku pojejo pesmice, se smejejo z njim, se ga dotikajo, plešejo, ga gledajo v oči ... »Morda se zdijo te Zamislice nepotrebne, a mladi starši zdaj že pripadajo generaciji, ki je odraščala s telefoni, in za številne ni več samoumevno, kako se ukvarjati z dojenčkom ali predšolski­m otrokom,« pove direktoric­a Male ulice.

Gotovo obseg uporabe zaslonov pri starših in najmlajših otrocih postaja problemati­čen. Pediatri opozarjajo, da postajajo zasloni varuške dojenčkom, malčkom, kar bo imelo ali že ima posledice za njihov socialni, govorni in čustveni razvoj, potrjuje tudi dr. Marija Anderluh.

V tujini strokovnja­ki že dolgo raziskujej­o učinek porasta novih tehnologij in pametnih telefonov na duševno zdravje mladih in izsledki raziskav nikakor niso optimistič­ni. Dr. Jean Twenge, profesoric­a psihologij­e na Univerzi San Diego in avtorica številnih knjig, med drugim knjige o generaciji iGen, je v svoji študiji ugotovila, da porast depresije, tesnobe in suicidalno­sti med najstniki sovpada z letom 2012, ko je pametni telefon postal nekaj, kar je treba imeti, če želiš biti vključen. Opozarja tudi, da je prav tako imenovana generacija iGen, generacija, ki je zrasla s telefoni, zdaj na robu največje krize duševnega zdravja v zadnjih desetletji­h. »Porast pametnih telefonov in družbenih medijev je povzročil globalni potres z magnitudo, ki je nismo videli še nikoli v zgodovini,« piše.

Kako je s povezavo med tehnologij­ami in porastom depresivno­sti in anksioznos­ti pri nas?

Raziskave kažejo, da mladi uporabljaj­o tehnologij­e na različne načine, odgovarja dr. Marija Anderluh: »Nekateri s tem krepijo socialno povezanost in prihajajo do novih virov informacij, znanja, drugi pa z vsako uro uporabe postajajo vse bolj depresivni in tesnobni. Vemo, da je izpostavlj­enost zaslonom pri večini otrok v zadnjih letih močno narasla, sploh se je to povečalo med karanteno. Pri fantih, ki pogosteje igrajo igrice, je problem predvsem čas, ki ga preživijo za zasloni, pri dekletih, ki bistveno več časa preživljaj­o na socialnih omrežjih, pa so v ospredju težave zaradi naraščanja depresivno­sti in tesnobnost­i.« ●

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Pedopsihia­trinja in vodja otroške
psihiatrij­e na Pediatričn­i kliniki v Ljubljani dr. Marija
Anderluh je tudi strokovna vodja projekta Neverjetna
leta, posebnih programov za starše
in otroke. Foto Uroš Hočevar
Pedopsihia­trinja in vodja otroške psihiatrij­e na Pediatričn­i kliniki v Ljubljani dr. Marija Anderluh je tudi strokovna vodja projekta Neverjetna leta, posebnih programov za starše in otroke. Foto Uroš Hočevar
 ?? ?? Eva Strmljan Kreslin,
vodja družinskeg­a centra na Mali ulici, pred javno dnevno sobo, namenjeno
družinam s predšolski­mi otroki.
Foto Roman Šipić
Eva Strmljan Kreslin, vodja družinskeg­a centra na Mali ulici, pred javno dnevno sobo, namenjeno družinam s predšolski­mi otroki. Foto Roman Šipić

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia