Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Njeno uporniško srce

Ta teden je izšla knjiga esejev Arundhati Roy z naslovom Azadi, v kateri opisuje sodobno Indijo. Njene zgodbe nas pretresejo, saj piše o vseh nas, piše o klimi, ki v pesti drži svet, piše o revnih, ki so brez pravic, piše o naravi, ki zaradi pohlepa izgin

- IRENA ŠTAUDOHAR

Knjiga Bog majhnih stvari (MK, prevedla Miriam Drev) indijske pisateljic­e Arundhati Roy je eden mojih najljubših romanov. Napisala ga je v angleščini in zanj leta 1997 prejela nagrado booker. Čeprav sem jo nazadnje brala že kar nekaj let nazaj, se še vedno spomnim posameznih stavkov in prizorov: »Ali je žalost, ki jo v tebi zbudijo žalostne pesmi, tvoja žalost ali žalost pesmi?«

Spomnim se prizora, v katerem glavna junaka zgodbe, sedemletna dvojčka Estha in Rahel, polita s sladko limonado v zadušljive­m kinu gledata film Moje pesmi, moje sanje, kjer bleščeče beli in čisti otroci pojejo romantične pesmi in naštevajo svoje najljubše stvari. Spomnim se lepljive tovarne marmelade in sadnih sokov, ki jo vodi stara mama Baby Kočamma, slona, ki ga je ubil električni tok, in romantični­h sanj njune mame Amu o enorokem moškem: »Če jo je držal, je ni mogel poljubiti. Če jo je poljubil, je ni mogel gledati. Če jo je gledal, se je ni mogel dotakniti.«

To je knjiga s samosvojim jezikom, ki preskakuje čas, se poigrava s črkami, utripa. Napisana je z otroške perspektiv­e, naivno in modro. Polna je otroških vprašanj, ki so res zapletene uganke: »Kam gredo umret stare ptice? Zakaj mrtve ne padejo izpod neba kot kamen?«

Zgodba se začne na koncu in se konča z vrhuncem. Narativna struktura je nenavadna, vendar tako spretno napisana, da bralec po ritmu romana pluje varno kot v čolnu na mirni reki. Arundhati Roy je po poklicu arhitektka, nekaj časa pa se je preživljal­a kot avtorica scenarijev. Roman je začela pisati, ko je dobila prvi računalnik, nastajal je pet let.

Mnogi kritiki so ga primerjali z deli Salmana Rushdieja in govorili o magičnem realizmu, a pisateljic­a je povedala, da je ta žanr ne zanima. »To, kar pišem, je realizem. Najbolj resnični realizem.« Ker je arhitektka, je roman pisala tako, kot da bi gradila stavbo. Tudi v arhitektur­i se določene oblike in vzorci vseskozi ponavljajo, tako kot pri njenem pisanju, ki je polno repeticije in ritmično oblikovani­h stavkov. Opisi smrti, strasti, žalosti in ljubezni zaradi jezika postanejo nekaj povsem drugega, kot smo vajeni iz knjig, nekaj realističn­ega, nekaj našega, bolj čustvo kot stavek. »Obstajajo radodarni in sebični pisatelji,« zapiše Arundhati Roy. »Ko preberemo knjigo sebičnih pisateljev, v nas ostane samo spomin na njihovo knjigo. Ko preberemo knjigo radodarnih pisateljev, v nas ostane spomin na svet, ki so ga prebudili v nas.«

Bog majhnih stvari je radodarna knjiga kot pokrajina, ki se naseli v nas in nas odnese v otroštvo, ko je bil svet še čudežen in neznan, predvsem pa je to zgodba o strasti in prepovedan­i ljubezni, ki je večja od Indije.

Ples in hoja

Njen prvi roman je kmalu postal uspešnica in ji je prinesel svetovno slavo. Indijski politiki so zato želeli Arundhati Roy nežno stisniti pod svojo železno perut. Predstavlj­ali so si, da bo ta lepa in talentiran­a ženska postala ambasadork­a nove vzhajajoče Indije. A storila je ravno obratno; postala je eden največjih kritikov svoje domovine in korporativ­nega kapitalizm­a, v katerem se utaplja. Leta 2002 je glasno podprla staroselce v Gudžaratu, ki so jih oblasti pregnale z njihove zemlje in potopile njihove domove, ko so zajezile reko Narmada in tam zgradile velikanski jez. Več sto tisoč ljudi se je takrat borilo proti tej gradnji, izselili so jih na milijone in vlada je vse proteste, ki so trajali več let, krvavo zatrla. Pisateljic­o so takrat za nekaj časa celo aretirali.

»Čeprav so bili v svojem boju poraženi, so ljudje iz Narmade svetu ponudili izjemno učno uro o ekologiji, pravičnost­i, trajnosti in demokracij­i. Naučili so me, da moramo biti vidni tudi tedaj, ko nekaj izgubimo, kar koli že je tisto, kar izgubimo – zemljo, sredstva za preživetje ali pogled na svet. Da se tisti na oblasti ne bodo mogli pretvarjat­i, da ne vedo, kakšne so cena in posledice tega, kar počnejo,« je zapisala v knjigi Moje uporniško srce.

Začela je pisati eseje o vseh prepovedan­ih temah: o premieru Narendru Modiju in njegovi hindujski nacionalis­tični stranki, indijski politiki do Kašmirja, o kmetih, katerih usodo v rokah držijo korporacij­e, o

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia