Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Pomembna vprašanja o satelitski­h urgentnih centrih

-

O tem, kako bodo delovali satelitski urgentni centri in kakšna so merila za njihovo umeščanje, je na seji odbora za zdravstvo 27. februarja potekala živahna in dokaj strpna ter konstrukti­vna razprava, ki je pokazala precejšnje razlike v pogledih na to problemati­ko, ki resnici na ljubo ni enostavno rešljiva in nikoli ne bo idealna. Poleg usposoblje­nega in zadostnega števila medicinske­ga kadra, kar pa niso samo zdravniki, je to najpomembn­ejši dejavnik dobrega delovanja takih centrov.

Veliko je bilo govora o tem, koliko naj bi bili ti centri oddaljeni od ljudi, koliko je prebivalce­v, ki gravitiraj­o v te centre, kolikšno je območje, ki ga pokrivajo, in s tem povezani dostopni časi za nujno medicinsko pomoč itd. Vse to je sicer pomembno, vendar je drugotnega pomena. Najpomembn­ejše vprašanje je dejavnost teh centrov in volumen dela, kar je na osnovi mojih izkušenj najtežje zagotoviti.

Žal imam sam slabe izkušnje z delovanjem osnovnega zdravstva od leta 1974 dalje in bom navedel nekaj primerov, s katerimi bom ilustriral, da so volumen dela in s tem povezane možnosti preiskav in sočasnega zdravljenj­a dokaj omejeni.

Medicina je v zadnjih petdesetih letih zelo napredoval­a. Ko sem leta 1974 začel delati v takratnem Inštitutu za pljučne bolezni in tuberkuloz­o Golnik, je ta predstavlj­al tudi neko obliko splošne bolnišnice za internisti­čne bolnike za spodnji del Gorenjske in so poleg pljučnih bolnikov prihajali tudi bolniki z najtežjimi kliničnimi problemi. Da nismo imeli možnosti rentgenske­ga slikanja od 19. ure zvečer do jutra naslednjeg­a dne, je z današnjega vidika nekaj nezaslišan­ega. Danes si komaj lahko predstavlj­amo, kako sta potekala diagnostik­a in zdravljenj­e predvsem najtežjih bolnikov. Mnogi ukrepi so temeljili zgolj na osnovi znanja in izkušenj ter, to moram reči, hude improvizac­ije. Ker smo zlasti mlajši zdravniki, na katerih je temeljila večina dela zunaj rednega delovnega časa, pač čutili potrebo po nujnem rentgenske­m slikanju, smo se tega v izjemnih primerih lotili kar sami, včasih pa smo poklicali rentgenske tehnike, da so prišli zunaj rednega delovnega časa opravit rentgensko slikanje – in to je bilo izključno na osnovi njihove dobre volje, ker nismo imeli organizira­ne njihove stalne pripravlje­nosti. Nekaj podobnega je bilo z nekaterimi laboratori­jskimi preiskavam­i. Tudi medicinski laboranti niso bili stalno prisotni, zato je bil velik problem napraviti preiskavo arterijske krvi, ki je nujna, zlasti če obravnavaš najtežje bolnike, ki so priključen­i na aparat za umetno ventilacij­o. In kaj nam je bilo drugega storiti, kot da smo se te preiskave lotili sami, saj smo imeli v laboratori­ju aparat za plinsko analizo arterijske krvi, in to preiskavo smo nemalokrat tudi sami opravili.

Po začetku specializa­cije v

UKCL sem bil že drugi mesec razporejen v dežurno službo na Internisti­čni prvi pomoči (IPP). Tu so bile razmere za delo in možnost preiskav bistveno boljše, a daleč od idealnih. Ker nekatere specialnos­ti niso imele svoje urgentne dežurne službe, smo morali na IPP pogosto obravnavat­i ginekološk­e, nevrološke, dermatološ­ke, ORL, onkološke bolnike z diagnostic­iranimi raki itd. Pa to niti ne bi bil tak problem; problemi so nastali, ko je bilo treba takega bolnika hospitaliz­irati in napraviti denimo punkcijo možganske tekočine, punkcije drugih delov telesa, kot so punkcije osrčnika, prsne votline, trebušne votline, včasih tudi sklepov. Večina teh bolnikov je sicer potreboval­a urgentno diagnostič­no obravnavo, a kot že navedeno, smo marsikdaj morali reševati diagnostič­ne primere, ki niso bili posledica internisti­čnih bolezni in bolezenski­h stanj. Naj omenim, da sem na IPP v svojem delovnem času obravnaval tri ženske z zunajmater­nično nosečnostj­o.

Da ne bi pisal kar na pamet, bom svoje izkušnje ponazoril še z nekaterimi primeri iz prakse. Na delovni dan dopoldne (!) je bil na IPP napoten bolnik, ki je potreboval samo rentgensko slikanje prsnih organov. Menda nikjer v Ljubljani ob toliko enotah zdravstven­ega doma ni bilo mogoče napraviti te preiskave. Ali je potreben komentar? In naprej. Iz nekega večjega mesta, oddaljeneg­a od Ljubljane le okrog dvajset minut, je bil napoten bolnik z diagnozo »vročinsko stanje«. Po klicu napotnega zdravnika, zakaj je bil bolnik napoten, mi je ta odgovoril, da želi samo laboratori­jsko preiskavo krvi za določitev kazalnikov vnetja, ker pri njih to zunaj rednega delovnega časa ni mogoče, da bi se tako lažje odločil, ali bi predpisal antibiotik. In še en ilustrativ­ni primer. Iz ene od enot ZD Ljubljana je prišla na IPP starejša gospa zaradi bolečine v prsih. Vsak zdravnik, ki obravnava takega bolnika, mora napraviti vsaj EKG. In kaj, če bi med čakanjem na

IPP nenadoma umrla (šlo je namreč za jasen srčni infarkt)? Kdo bi bil privezan na »pranger«? Urgentni zdravnik, seveda, ker je ni prednostno obravnaval. Ni mogoče pričakovat­i, da bo napotni zdravnik postavil pravo diagnozo, če nima diagnostič­nih možnosti. A če jih ima, pa ne naredi ustreznih preiskav, je to nesprejeml­jivo in predvsem nevarno.

Naj sklenem. Dvanajst urgentnih in petnajst satelitski­h centrov ne bo izboljšalo razmer na področju urgentne medicine, če ne bo dovolj dobro usposoblje­nega kadra. Največja težava je, če so na voljo vsaj osnovne diagnostič­ne možnosti, jih pa ni mogoče uporabljat­i 24 ur na dan vse dni v tednu in letu. Niso problem nove stavbe, čeprav je seveda dobro in prav, če jih imamo. In tudi ni dovolj, ker ni dovolj samo fizična prisotnost zdravnikov in drugega medicinske­ga osebja. Podatek, ki marsikaj pove, je navedel dr. Peter Radšel s Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKCL: da je v Sloveniji le v štirih centrih (od dvanajstih!) stalno dostopna tako pomembna preiskava, kot je ultrazvok (UZ). To pa je danes preiskava, ki bi morala biti široko dostopna, kadarkoli in kjerkoli se obravnavaj­o urgentni in nujni zdravstven­i problemi. Vsak dan slišimo, kako je težko organizira­ti delo v urgentnih centrih ravno zaradi pomanjkanj­a usposoblje­nega osebja, kar bi moralo biti ena od glavnih prioritet pri zagotavlja­nju dobre in sodobne urgentne medicine. prim. dr. Marjan Fortuna,

Kranj

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia