Your Guide to Today’s TV Viewing
NOTE TO READERS: The Dispatch cannot be held responsible for incorrect information supplied by the channels
SABC1
0700 Yotv Mini S29 Yotv Land 0730 Takalani Sesame 0800 Isidingo S22
0830 Generations - The Legacy
S28
0900 Muvhango
0930 Skeem Saam S8 1000 Retro Comedy
1030 Daily Thetha
1130 Local IKB
1200 Sports
1300 Lunchtime News 1330 Mam’ Sakhile’s Story
House
1400 Selimathunzi S31 1430 Teenagers On A Mission
S11
1500 Local Drama
1530 Yotv S29 Yotv Live 1630 Daily Thetha S2 1728 Journeys Of Inspiration 1730 Siswati/ Ndebele News
201
1800 Instapreneurs
1830 Skeem Saam
1900 Xhosa/ Zulu News 2019 1930 TBT
2000 Generations – The
Legacy S28
2030 Uzalo S5
2100 IKB 2200 Mzansi Insider
SABC2
0500 Epic Hangout, The S1 0530 Thabang Thabong S6 0557 Motheo
0600 Morning Live 2019 0900 Local Children/ Current
Affairs
0930 Stories Untold 1000 Game Plan S2
1030 Mother of All Profession 1100 Raggs Sesotho Dubbed 1130 Baby Tv
1200 Akili And Me S1 1230 7de Laan S20
1300 Giyani – The Land Of
Blood S1
1330 Uzalo S5
1400 Skeem Saam S8 1430 Muvhango S20 1500 Doc McStuffins S2 1530 Yotv Mini S29 Yotv Land 1545 Yotv Mini Ilitha Lethu 1600 Words And Numbers S9 1630 Hectic Nine 9 S14 1700 Bleach S1
1730 Venda/tsonga News 1800 7de Laan S20
1830 Nuus 2019/2020 1900 Noot Vir Noot S44 2000 Setswana/sesotho News 2030 Relate S5 2100 Muvhango S20 2130 Speak Out S11 2200 Prison Wives S1 2300 Jikulumessu 2330 Bleach S1
SABC3
0500 Hectic On 3 0530 Hectic On 3 0600 Expresso S9
0900 Harry S2
1000 Judge Faith Jenkins S1 1030 7de Laan S20
1100 Isidingo S22
1130 Generations - The Legacy 1200 Airwolf S4
1300 On Point 2019 1430 Good Spirits S1 1500 Disney Girl Meets World 1530 Disney Girl Meets World 1600 Hectic On 3 1630 Judge Faith Jenkins S1 1700 Afternoon Express 1800 Harry S2
1900 Isidingo S22 1930 The Next Brand
Ambassador 2030 Good Spirits S1 2100 News
2130 El Chapo S1
2230 High Rollers S2 2300 High Rollers S2 2330 Koze Kuse S2
e.tv
0530 Judge Judy 0600 The Morning Show 0800 Morning News Today 0830 La Impostora 0930 Days of Our Lives 1030 Bittersoet
1130 Rhythem City 1200 Scandal!
1230 Imbewu: The Seed 1300 News
1330 The Wild
1400 Isipho The Gidt 1435 Care Bears
1500 Alvin and the
Chipmunks 1530 Spirit Riding Free 1555 Dawn of The Croods 1620 Judge Judy 1645 Days of Our Lives 1730 Die Vreemdeling 1830 Isipho – The Gift 1900 Rhythm City 1930 Scandal!
2000 News
2030 Hawaii Five-0 2130 Imbewu: The Seed 2200 The Blacklist
M-Net
0700 America’s Got Talent 0800 Blue Bloods 0900 Finding The One 1000 The Good Doctor 1100 Man With a Plan 1130 America’s Got Talent 1230 The Chef’s Line 1330 Modern Family 1400 Will & Grace 1430 The Voice
1530 Carte Blance 1630 Bull
1730 American Housewife 1800 America’s Got Talent 1900 S.W.A.T
2000 Suits
2100 Pearson
2200 Outlander 2310 Love Island
FAITH TV
0700 Believer’s Walk of Faith B
Winston
0730 Abundant Life A&C
Terradez
0800 Believer’s Voice of
Victory
0830 The Jewish Jesus 0900 Enjoying Everyday Life 0930 In Touch Charles Stanley 1000 Living Life Theo
Wolmarans 1030 Gospel Truth Andrew
Wommack
1100 Quick Study Rod
Hembree
1130 Abba’s House Ron
Phillips
1200 The 700 Club
1300 Grassroots Angus Buchan 1330 Healing Your Soul Katie
Souza
1400 Prophetic Encounter Jvd
West
1430 Miracles HappenJoan
Hunter
1500 RocKids TV
1530 Celebrate Life Tom
Deuschle
1600 Youth Bites Chad Daniel 1630 Believers Voice of Victory Kenneth Copeland
1700 Turning Point David
Jeremiah 1730 Manna-Fest Perry Stone 1800 It’s Supernatural Sid Roth 1830 The Messenger J&L
Bevere
1900 Higher Life Jenny
Roebert
1930 Your Miracle Moment S
Moodley
1957 Fresh with Berni Dymet 2000 Hour of Salvation David
Ibiyeomie