Solna centrum får nya bostadshus
Solna stad är överens med fastighetsjätten Unibail-Rodamco om att bygga ett helt nytt bostadskvarter intill Solna centrum.
Projektet ses som ett steg i att omvandla trafikdrabbade Solnavägen till en tät stadsgata.
Som en del i dealen slänger centrumägaren in 50 miljoner kronor i finansieringen av nya Gula linjen.
Ett helt nytt bostadskvarter med 300 lägenheter planeras byggas på parkeringsgaraget vid Solna centrum. Bakom projektet står centrumägaren Unibail-Rodamco och byggstart är planerad till 2018.
Kommunen ser projektet som en del i förvandlingen av Solnavägen till en stadsgata med innerstadsprägel.
– Solnavägen borde vara en fantastisk stadsgata, en förlängning av Torsgatan i karaktär, men i dagsläget är det en trist, tråkig och otrygg genomfartsled, säger Pehr Granfalk (M), kommunstyrelsens ordförande.
Bostadskvarteret utformas så att butikslokaler skapas utmed vägen.
– Vi har börjat omdaningen av Solnavägen från två ändar. Vi har börjat vid gamla Råsunda stadion och sen har vi också smygstartat vid Karolins-kaområdet. Det som är kvar sen är egentligen det som är i mitten, vid Hagalunds industriområde och runt Solna centrum.
Blir Solnavägen enfilig?
– I dagsläget tror jag inte att det är aktuellt att ta bort några filer för att skapa några ytterligare trafikproblem. Däremot ska vi börja titta på helheten med gång- och cykelväg, säger Pehr Granfalk. Enligt honom råder full politisk enighet kring planerna för Solnavägen.
– Det här finns med i Solnas översiktsplan att Solnavägen ska göras om till en stadsgata och den har antagits i fullmäktige i full enighet.
En fjärdedel av lägenheterna kommer att vara i storleksordningen fyra rum eller större, ett krav som Solna stad fört fram.
– Det har vi skrivit in i flera avtal nu. Vi vill att barnfamiljer ska kunna bo kvar. I Solna är det många unga människor som bor, de träffar en partner, skaffar familj och flyttar härifrån till en kommun där man antingen kan köpa en villa eller en större lägenhet. Det är väldigt tråkigt. Vi vill att de ska kunna bo kvar.
Varför vill ni ha kvar dem?
– Vi får en bättre demografi, och sen behöver vi barnfamiljer som underlag för förskolor och skolor.
Som en del i överenskommelsen om de nya bostadskvarteret lovar UnibailRodamco att bidra med 50 miljoner kronor till finansieringen av den nya tunnelbanelinjen till Arenastaden.
– De är ett av de företagen som vinner väldigt mycket på tunnelbanan och det här var ett lämpligt sammanhang att skriva in det.
Solna stads kostnader för att bygga Gula linjen är nu till 85 procent finansierad av externa fastighetsägare.
– Det är under 100 miljoner kronor kvar, säger Pehr Granfalk.
Solnavägen borde vara en fantastisk stadsgata, men i dagsläget är det en trist, tråkig och otrygg genomfartsled.