Arkas Lojistik, TANAP için 36 bin boru elleçledi

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Arkas Lojistik, doğalgaz arz güvenliği konusunda önem taşıyan Anadolu Doğal Gaz Trans Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) en büyük hizmet sağlayıcı konumunda bulunuyor. Projenin taşıma büyüklüğü, kalite standartları ve güvenlik şartları nedeniyle stratejik bir iş olduğunu ifade eden Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, “Proje kapsamında Tosçelik’in ürettiği 48 inç ve 56 inç boruları taşıdık. Eylül 2015’te başladığımız projede demiryolu taşımaları haricinde 3.2 milyon kilometre yol katederek, yaklaşık 36 bin boruyu elleçledik. Böylece projenin toplam uzunluğunun yüzde 26’sını taşıdık” diye konuştu.

Proje taşımacılığı konusunda ayrıca yurtdışına kurulan büyük ölçekli fabrikaların taşımasını yaptıklarını dile getiren Göçmez, “Özellikle Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan, proje taşımalarında başlıca pazar konumunda. Ayrıca yurtiçinde demiryolunda, iç bölgeler ve limanlar arasında lokal hatlarda taşımalar yapıyoruz. Denizli Kaklık’da bir demiryolu terminalinin yanıs rıa Yenice’de, Kayseri-Keykubat, Konya, Gaziantep’te cep terminalleri açtık. Ar-Gü firmasıyla da lokomotif yatırımları yapacağız. Ar-Gü kendi lokomotifiyle hat açtığında da blok tren taşımaları yapacak” dedi.

Hizmet çeşitliliğini ve farklı sektörlere yönelik uzmanlıklar geliştirmeye önem verdikleriini ifade eden Onur Göçmez, “Büyüme hedeflerimiz ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son üç ayda 5 milyon euro’luk çekici ve dorse yatırımı yaptık. Filomuzda 520 çekici 700’e yakın dorse bulunuyor. Yeni dorselerimizle tek araçla üç farklı taşıma yapabiliyoruz. Dorseler, hem yurt içi dağıtım projeleri, hem konteyner taşımacılığı hem de kolili-paletli (FTL) yük taşımalarında kullanılabiliyor” dedi. Ayrıca demiryolu taşımacılığı yapan Ar-Gü’nün, filosundaki 706 vagonla 35 bin ton taşıma kapasitesi bulunduğu bilgisini veren Göçmez, “Demiryolunda ek kapasite yaratmak amacıyla altı yeni lokomotif yatırımı için yurtdışındaki üreticiler ile görüşüyoruz” diye konuştu.

Lojistik zincirini tamamlamak amacıyla depolama ve dağıtıma da yatırımlar yaptıklarını anlatan Göçmez, “Açık ve kapalı depo hizmetleri yanında antrepo hizmeti de sunuyoruz. İstanbul, İzmir, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri, Gaziantep, Yenice ve İskenderun’da olmak üzere 365 bin metrekarenin üzerinde açık konteyner sahası ve 12 bin metrekare kapalı depo tesislerimiz bulunuyor. Ayrıca Yenice, Aliağa ve Körfez’de depo açtık. Depo sayımızı 12’ye çıkardık” dedi. 2016 yılını 230 milyon dolar ciroyla kapattıklarını kaydeden Göçmez, “Zorlu rekabet koşullarına rağmen bu yılı da büyüme ile kapatacağız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.