KGF sayesinde şirketler projelerine yoğunlaştı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Geçmişte yeterince kullanılmayan ancak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde hazırlanan Nefes Kredisiyle birlikte ivme kazanıp çeşitlendirilen Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kullandırılan kredilerin, firmalar açısından büyük önem taşıdığını belirten, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, “Ancak bu kullanılan krediler halen istenilen düzeyde değil” dedi. Geçmişte firmaların kredi talep ettikleri dönemde teminat arayışına girdiğini ve işlerine odaklanamadıklarını kaydeden Aşut, “Şimdi KGF destekleriyle birlikte yalnızca evler, arabalar, arsalar değil projeler de teminat olarak kabul edilebiliyor ve böylece işletmeler projelerine yoğunlaşabiliyorlar. Bunun da firmaların gelişimi üzerinde büyük önem taşıdığını düşünüyorum” diye konuştu.

“Bölgemizde 4 milyar 367 milyon 770 bin TL’lik kredi kullanıldı”

Türkiye’de kullanılan toplam kredinin yüzde 24’ünü KOBİ kredilerinin, yüzde 52’sini kurumsal ticari kredilerin ve kalanının ise kredi kartları da dahil olmak üzere tüketici kredilerinin oluşturduğunu aktaran Aşut, “Türkiye’deki toplam işletme sayısının yüzde 98’inin KOBİ’lerden oluştuğunu düşünecek olursak KOBİ’lerimizin toplam kredilerden aldığı payın yüzde 24’ler seviyesinde olduğu görülecektir. Yani asıl kredi garantisine ihtiyacı olan kesim KOBİ’ler çeşitli nedenlerle kredilere ulaşmakta zorlanıyor. Dolayısıyla KOBİ’lerimiz için KGF’nin mantık olarak son derece doğru olduğunu ancak KOBİ’lerimizin bunu yeterince değerlendiremediği- nin altını çizmek isterim” diye konuştu.

Bölgelerinde de bu kredilerden aktif olarak yararlanıldığını dile getiren Aşut, “Kasım ayı sonu itibariyle kullanılan rakamlara bakacak olursak yaklaşık 5 bin firmamızın 7 bin 729 adet kredi kullandığı görülecektir. Yani bu da yaklaşık 4 milyar 367 milyon 770 bin TL’lik kredi kullanıldığı anlamı taşıyor. Bu kredilerin üzerindeki KGF kefaleti ise yaklaşık 4 milyar TL” dedi.

KGF’nin artık firmaların sadece kredibilitesini değil, projelerini de teminatlandırdığını aktaran Aşut, “Biz KOBİ’lerimizin projeleri için kullanacakları kredilerde Hazine destekli KGF teminatına devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kullanım koşullarının daha uygun hale getirilebileceğini ve üretime yönelik yatırım amaçlı, istihdamı artıracak projelerdeki kredi taleplerinin teminatlandırılmasında Hazine garantisinin artırılabileceğini vurgulayan Aşut, “Bunun kriterlerinin belirlenmesinde TOBB ile ortak bir çalışma yürütülebilir. Kaynaklarımız sınırlı ve bu sınırlı kaynakları en verimli şekilde kullanıp üretimi, istihdamı, ihracatımızı artırmak zorundayız. Bu süreçte KGF’yi özel sektörün sırtını dayayacağı güvenli bir ağabey olarak görüyorum” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.