Karar aşamasında KGF’nin etkinliği artırılmalı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması açısından önemli bir misyonu yerine getirdiğini vurgulayan ve bu süreçteki çalışmaları başarılı bulduklarını belirten Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım, “KOBİ’lere KGF tarafından sağlanan kredilerin doğru olduğuna inanıyoruz. Devletimizin KGF gibi enstrümanları güçlü bir şekilde devreye sokarak işletmelerimizin finansa erişimini devam ettirmesi gerekiyor” dedi.

Hükümetin, yeni istihdam imkânlarının yaratılması ve ihracatçı KOBİ’lerin desteklenmesi için seferber olduğunu kaydeden Yıldırım, “Oysa bankalar kendi teminatlarını güçlendirmek için çalışıyor. Karar aşamasında KGF’nin etkinliğinin artırılması gerekiyor. Bu noktada bankalara yüzde 100 inisiyatif bırakılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

"Destekler sürdürülmeli ve kredi kuruluşları da desteklemeli”

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin istikrar ve dinamizmlerini korumak adına sağlanan teşviklerin sürdürülmesi ve kredi kuruluşları tarafından da desteklenmesinin önemine vurgu yapan Yıldırım, “İşletmelerin hem yatırım aşamasın- da hem de işletme aşamasında sürdürülebilir bir şekilde desteklenmesi sağlıklı büyüme için son derece önemli bir mesele. Bunun içinde KGF desteklerinin artarak devam etmesi, bankaların keyfiyetine bırakılmaması ve özellikle üretim alanında yeni kurulan şirketlerin de bu kapsama

alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bölgemizde bin 250 üyemiz 750 milyon TL kredi kullandı”

Bölgelerinde coğrafi ve ekonomik anlamda zor şartlarda mücadele eden işletmelerin ayakta kalabilmesi için teşviklerin hayati önem taşıdığını dile getiren Yıldırım, “Bu noktada bölgemiz bu desteklerden büyük ölçüde faydalanmıştır. Kredi Garanti Fonu, Odamız bünyesindeki şubesiyle Sivas ve Tokat’a hizmet veriyor. Son dönemde yaklaşık bin 250 üyemize 750 milyon TL kredi kullandırılmıştır” dedi.

“Bölgemizde bin 250 üyemiz 750 milyon TL kredi kullandı”

TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi Projesi’ne, 365 oda ve borsa içerisinde en büyük katkıyı veren oda olduklarını vurgulayan Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım, “300 Üyemize 28 Milyon 956 Bin500TLkredikullandırmışbulunmaktayız. Ayrıca, bankaların mantalitesi ve kafa yapısı bu destek kredilerinin kullanım amacına paralel olmuş olsaydı ilimiz ve bölgemiz bu desteklerden çok daha fazla yararlanmış olurdu” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.