Türkiye ile Malezya arasındaki STA ihracatçıya önemli fırsatlar sunuyor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM, ihracatçı firmaları hedef pazarlar ile buluşturmak amacıyla Coface’ın destekleriyle başlattığı “İhracat Pusulası” etkinliğinde bu kez rotasını Malezya’ya çevirdi. 2014 yılında her iki ülke arasında imzalanan ve 2015 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile birçok üründe gümrük vergilerinin azaltıldığı ya da kaldırıldığı Malezya, sadece ülke bazında bir hedef pazar değil, Asya Pasifik ülkelerine ulaşma konusunda da Türk ihracatçılarına önemli fırsatlar sunuyor.

Malezya pazarının bütün yönleriyle ele alındığı panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan, TİM’in ihracatçı firmalara yeni ufuklar açmak için başlattığı “İhracat Pusulası” etkinliğinde bugüne kadar 11 ülkenin değerlendirildiğini söyledi. Arslan, “Genellikle TİM’in Ticaret Heyeti düzenleyeceği ülkeleri birkaç ay öncesinde ‘Rota’ kapsamına alıyor ve o ülkeye gitmeden önce ihracatçılar için pazarın tüm yönleri hakkında üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Malezya’nın durumu biraz farklı. Çünkü aramızda imzalanmış bir Serbest Ticaret Anlaşması var ve bu anlaşma ihracatçılarımız için önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

STA ile ticaret hacmi arttı

Türkiye’nin dış ticaretinin geliştirilmesi ve ihracatçıların dış pazarlarda rakipleriyle eşit şartlarda rekabet edebilmesi için büyük önem taşıyan STA’lar, ülkenin dış ticaret hacminin artırılmasına da önemli katkı sağladı. Türkiye ile Malezya arasında 2015 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki ticaret hacmine yansıdı. 2016 yılında 2,3 milyar dolar olan ticaret hacmi, anlaşmanın imzalanması ile birlikte 2017 yılında 3,4 milyar dolara çıktı. Hedef ise kısa sürede 5 milyar dolara ulaşmak. Bugüne kadar iki ülke arasındaki ticarette Türkiye aleyhine açık yaşanıyor.

En son 2017 yılında ticaret açığı 2,9 milyar dolar oldu. Türkiye, daha çok ara malı ithalatı yaptığı Malezya’ya en çok altın, tekstil, motorlu taşıtlar aksamları ve metal ürünler ihraç ediyor.

TİM Ar-Ge Direktörü Nevsal Zülküf Alhas’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Malezya ile imzalanan STA Müzakere Ekibinde yer alan Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdürlüğü’nden Yıldız Onur, Malezya STA’sı ile birlikte ticareti avantajlı ürünler, ihracatta potansiyel sektörler, gümrük vergileri gibi konularda katılımcılara bilgiler verdi. Ekonomi Bakanlığı Kuala Lumpur önceki Ticaret Müşaviri Esat Durak ise konuşmasında Malezya pazarına giriş, Malezya firmalarına erişim yöntemleri ve pazarda dikkat edilmesi gereken hususları aktardı. Coface Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Gençtürk, Malezya ile ticarette alacak sigortası ve Coface’ın hizmetlerine değinirken, başarı hikâyeleri bölümünde ise Kibar Dış Ticaret firması Dış Ticaret Direktörü Nezih Kırımlı ile LC Waikiki Genel Müdür Yardımcısı İlker Hacıoğlu, Malezya’da yaşadıkları deneyimler, fırsatlar ve karşılaştıkları sorunları aktardı.

Dr. Halil Bader Arslan TİM Genel Sekreteri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.