İhracatçı KDV ades n n tekrar gündeme alınmasını st yor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

gazetecilerle bir toplantı düzenleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekonomi gündemi ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Büyükekşi, Türkiye’nin dış ticaret açığının azaltılması konusunda ithal ikamenin önemine değinerek açığın büyük bir bölümünün enerji alanındaki ithalattan değil, ham madde ve ara malı ithalatından dolayı ortaya çıktığını, petrokimya ve plastik ham madde ürünlerinde ülkemizin yeni yatırımcılara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

TİM Başkanı Büyükekşi, son dönemlerde yükselişe geçen korumacılık ile ilgili Türkiye’nin bazı sıkıntılarının olduğunu da söyleyerek Avrupa Birliği’nin serbest ticaret anlaşmalarına uymayan bazı ülkeler olduğunu, ihracatçıların AB gümrük birliği anlaşmasını güncellemesini en çok bu sebeple istediğini belirtti ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye’nin de yapabileceği noktaya taşınması gerektiğine vurgu yaptı. Geçen günlerde KDV tasarısından çıkarılan sanayici ve ihracatçının KDV alacakları konusuna da değinen Büyükekşi, bu konunun tekrar gündeme alınmasını beklediklerini ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir görüşme yapacaklarını söyledi.

Bu konu ile ilgili ihracatçılardan çok önemli bir talep olduğunu ve kendilerinin de konu ile ilgili bir çalışma yapıp Maliye Bakanı'na sunduklarını belirten Büyükekşi, yaşanan süreci şöyle anlattı:

“Biz Maliye Bakanımıza gittik, KDV alacaklarımız ile ilgili problemlerimizi anlattık. Bir çalışma yaptık ve kitapçık halinde verdik. Sonuçta bu taleplerimizin yüzde 80’ini içeren bir kanun teklifi hazırlandı, KDV Kanunu. Bununla ilgili de basın açıklaması yaptık, Maliye Bakanı’na teşekkür ettik. Son derece önemli çünkü gerek sanayicinin gerek ihracatçının bekleyen KDV alacakları 140 milyar liraydı. Bununla ilgili ödeme yapılması için ilgili kanun önce Bütçe Planlama Ko- misyonu'ndan geçti, Genel Kurul'a indi, fakat Perşembe günü genel kurulda kanunun en önemli maddesi KDV’nin geri ödenmesi geri çekildi. Geri çekilen bölüm, bizim beklediğimiz ana bölümdü. Diğerleri teferruat oluyor. En önemli konu buydu, can alıcı noktası oydu. Bu da geri çekildi. İnşallah tekrar en hızlı bir şekilde Meclis’e geri gelir. Konuyla ilgili Maliye Bakanımızla tekrar görüşeceğiz. Sanayiciler ve ihracatçılar KDV iadesi ile ilgili çok büyük beklenti içerisinde. Çünkü bir taraftan Türkiye’nin kaynak ihtiyacı var. Bekleyen KDV alacakları sanayicinin ve ihracatçının kendi parası. Bu da piyasaya büyük katkı sağlar. Şirketlerin KDV alacağı kadar öz sermayesi orada bağlanmış kalıyor. Şu anda çarkların daha hızlı dönmesi için paraya ihtiyaç var.”

Ekonomide 2018 için olumlu olduklarının altını çizen Büyükekşi, Euro/Dolar paritesinin 1,25’e gelmesinin ihracat açısından faydalı olduğunu vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.