Türk ye’n n Afr ka çıkarması: T caret hacm 15 yılda 4 kat arttı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Afr ka Açılımı’nın 15 yıldır esen rüzgarı her gün yen b r şb rl ğ anlaşması le taçlandırılıyor. Türk g r ş mc s ülkeler n potans yel t caret ve yatırım alanlarını keşfe çıkmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan Afrika’ya yönelik resmi ziyaretler ve iş heyeti ziyaretlerinde çok sayıda anlaşma ve proje hayata geçirilmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Cezayir, Moritanya ve Senegal’e gerçekleştirilen 2018 yılının ilk Afrika resmi ziyareti, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve DEİK’in organizasyonu ile Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı heyet ile, 27 Şubat 2018-2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Ziyaretler kapsamında 3 ülkede Hükümetler arasında 18 anlaşma imzalandı.

200 Türk ve 600 Cezay rl dünyası tems lc s katıldı

ş

2018 yılının ilk büyük Kuzey ve Batı Afrika resmi ziyaretleri kapsamında ilk durak Cezayir oldu. DEİK tarafından düzenlenen iş heyet ziyareti kapsamında 27 Şubat 2018 tarihinde Cezayir’de gerçekleştirilen Cezayir-Türkiye İş Forumu’na 200 Türk ve 600 Cezayirli iş dünyası temsilcisi katılarak, ikili iş görüşmeleri ile iki ülkedeki yatırım ve işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. Cezayir-Türkiye İş Forumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 yıllık bir aranın ardından Cezayir’e ziyaret gerçekleştirildiğine, 500 yıldır kardeşlik duygularıyla bağlı olunan Cezayir’in özel bir yeri olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’den Cezayir’e, Cezayir’den Türkiye’ye yatırımları artırmalıyız. Cezayir’i Afrika’daki ekonomik istikrar adası olarak görüyoruz. 3,5 milyar dolarlık ticaret hacmini yeterli bulmuyoruz. En kısa zamanda 5 milyar dolarına çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Cezayir bizim Afrika’daki en önemli ticaret ortağımız” dedi. Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia ise Forum’da iş dünyası temsilcilerine seslenirken Türkiye ile Ceza- yir arasındaki ilişkileri her alanda çok daha ileri taşımak istediklerini belirterek, "İlişkilerimizi normal, alışılagelmiş ekonomik düzeyden ayrıcalıklı bir düzeye getirmeliyiz." dedi. Forumda Cezayir ile Türkiye arasındaki ilişkilerin köklü ve derin olduğunu vurgulayan DEİK Başkanı Nail Olpak ise, “Müteahhitlerimiz birçok projeye imza atıyor. Bundan sonra da; altyapı, baraj, karayolu ve demiryolu projelerinde, Cezayir’de varlığımızı sürdürmek istiyoruz.” diye konuştu. 2017 yılının Aralık ayı sonunda Sudan, Çad ve Tunus’a yapılan ziyaretlerden sonra, 2018 yılının ilk büyük Afrika iş heyeti ziyaretini gerçekleştiren DEİK, Cezayir sonrası Moritanya ve Senegal iş heyeti programları ile resmi ziyaretlerine devam etti.

Türk iş dünyasının Afrika ziyaretleri kapsamında düzenlenen Moritanya-Türkiye İş Forumu, Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta 350'den fazla Türk ve Moritanyalı iş insanının katılımı ile gerçekleştirildi. Forumda, DEİK ve UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'nin büyük tecrübeye sahip olduğu inşaat ve turizm başta olmak üzere birçok alanda Moritanya ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Naha Mint Hamdi Ould Mouknass, ise Türkiye ile Moritanya arasındaki sınai yatirim ve ticari ilişkilerinin potansiyelini arttırmak için balıkçılık, madencilik ve özellikle de helal gıda alanında işbirliği fırsatları olduğunu söyledi.

Z yaretler yatırımları hızlandırıyor

Forumda iş dünyası temsilcilerine seslenen TİM Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi, "Moritanya Türkiye'nin 350 milyon nüfuslu Batı Afrika pazarına açılan kapılarındandır. Bu ziyaret vesilesiyle yeni yatırımların gündeme geleceği inancındayız. Moritanya, Türk balıkçılık ve su ürünleri sektörü açısından büyük bir cazibe merkezidir" dedi.

Forumda, DEİK ile UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Anlaşması İmza Töreni gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti ve Moritanya İslam Cumhuriyeti HERKESİN MERAK ETTİĞİ SORU: AFRİKA NEDEN CAZİP BİR PAZAR? Cumhurbaskanları nezdinde hükümetler arasında, balıkçılık ve deniz ekonomisi, tarım, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, turizm, madencilik, diaspora ve eğitim alanlarında 7 anlaşma imzalandı. Resmi ziyaretlerin son durağı olan Senegal’de ise 1 Mart 2018 tarihinde Senegal'in başkenti Dakar'da gerçekleştirilen Senegal-Türkiye İş Forumu’na Türk ve Senegalli yaklaşık 1000 iş insanı katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Forumun kapanış konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ilk etapta 400 milyon dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye'nin de Senegalli üreticiler için önemli bir pazar olabileceğine atıfta bulunan Erdoğan, ECOWAS ile Türkiye arasında hayata geçirilmesi önerilen Serbest Ticaret Anlaşmasının şartlarının Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) tarafından belirleneceğini, asimetrik bir anlaşma önerildiğini belirtti. Finansman ihtiyacına karşılık barter ticaretinin gündeme alınabileceğini belirtti. Erdoğan, Türkiye nezdinde Afrika ile ilişkilerin gelişiminde uzun vadeli planlama yapıldığını, Afrika'nın kaynaklarını tüketmek amacı taşınmadığını vurguladı. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ise söz konusu ziyarette iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ekonomik ilişkileri güçlendireceğini ifade etti. Sall, iş insanlarının bu anlaşmaları hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Sall, Türkiye'nin Dakar'da inşa edeceği yeni büyükelçiliğinin Afrika'daki Türkiye prestijini göstereceğini ifade ederek şöyle devam etti: "Bugüne kadar iki ülke arasında 28 anlaşma yapıldı. Senegal'in tarım alanında kendi kendine yetmesi için Türkiye ile daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

Senegal ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin Türkiye'nin Afrika Açılım Politikası ile her gün geliştiğini belirten DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Türkiye gibi Senegal de, genç nüfusuyla, dinamik bir büyüme trendinde. "Yükselen Senegal" projesi, bizi de heyecanlandırıyor" dedi. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Senegal Hükümetleri arasında, demir yolu, turizm, enerji ve madencilik alanlarına ilişkin iyi niyet ve işbirliği anlaşmaları imzalandı.

ve Senegal’i, en üst düzeyde ziyaret etmiş olmak, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimize dikkate değer oranda katkı sağlamaktadır. Bu ziyaretlerde ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi maksadı ile aldığımız kararların uygulanmasının...

Ülkemiz Afrika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında Afrika’ya sıklıkla gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretler, siyasi açıdan taşıdığı önemin yanı sıra, özel sektörlerimiz arasındaki temasların...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.