Belarus le 10 yılda 8 m lyar dolar hedeflen yor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve beraberindeki iş heyeti, Şubat ayında Belarus’a gerçekleştirilen ziyarette ikili ticarette 10 yıllık dönemi değerlendirme fırsatı buldu. Başbakan Binali Yıldırım, “İki ülkenin ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı. Eğer Türkiye ve Belarus’un imkan ve potansiyelini hesaba katarsak bu rakamı elbette daha da yükseltebilirdik. Önümüzdeki 8-10 yıl içinde iki ülke ticaret hacmini 8 milyar dolara çıkarmayı başarabiliriz.” dedi. Belarus’ta yaklaşık 300 civarında Türk firması ve yatırımcısı bulunduğunu aktaran Yıldırım, ağırlıklı olarak Türk yatırımcılarının konut ve otel inşaatı gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım’ın Belarus’u resmi ziyaretleri kapsamında DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi, Belarus-Türkiye İş Forumu’nda Türk ve Belaruslu iş dünyası temsilcilerini biraraya getirdi. 15 Şubat 2018 tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’te gerçekleştirilen Forumda konuşan Başbakan, ziyaret çerçevesinde iki ülke iş dünyasını ilgilendiren 6 anlaşmanın imzaladığını aktararak, “Yatırımların korunması, çifte vergilendirmenin önlenmesi, standardizasyon, kombine taşımacılık, bilimsel ve teknik iş birliğinin artırılması alanlarında anlaşmalara imza attık” dedi. Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov ise, Belarus’ta Türk iş dünyası için konforlu bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Kobyakov, “2017 yılında ticaret hacmimiz 1 milyar dolara yaklaştı. Bunu bir ara başarı olarak görüyoruz” dedi.

Forumdaki konuşmasında Türkiye ile Belarus arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını söyleyen DEİK Başkanı Nail Olpak, 1991 yılından bu yana Türk müteahhitlerinin Belarus’ta üstlendiği 46 projenin değerinin 1 milyar dolara yaklaşmakta olduğunu aktararak, “Belarus’un kuzeyinde ve doğusunda yer alan ülkeler ile Türkiye arasındaki bağlantıyı kuracak Kuzey-Güney Ulaşım Koridoru”nun hayata geçirilmesi oldukça önemli. Projeyle, 300 bin konteynırlık taşıma kapasitesine ulaşılmasının yanı sıra, nehir taşımacılığıyla ilave 1 milyon tonluk nakliye kapasitesi oluşması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Gıda ve tarım ürünleri ihtiyacının yüzde 90’dan fazlasını kendi üretimi ile karşılamakta olan Belarus, tarım, otomotiv sanayii, kimya ve petrokimya, metalurji, tekstil, makine gibi alanlarda dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.

Başbakanımızın Belarus’u ziyareti sonucunda Hükümetlerimiz arasında imzalanan 6 anlaşma hedeflerimize bizleri daha da yaklaştıracaktır. Belarus ile ikili ticaret hacmimiz 2016 yılına göre yüzde 31,6 artarak 2017 yılında 605,4 milyon dolara yükseldi. Bu tempoyu koruyabilirsek,

4-5 yılda belirlenen hedefe ulaşabileceğimize inanıyorum. 2018 yılında gerek karşılıklı yatırımlarda gerek ise ticarete konu olan tüm sektörlerde çeşitliliğin artacağı inancındayım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.