Türk ye ve Moğol stan 'Tek Kuşak-Tek Yol’ le buluşuyor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri uzun süredir buzdolabında duruyor. Bu durumdan kazanan bir taraf var mı? Tabii ki hayır. Aslında ilişkilerin gerginlik içerisinde devam edemeyeceğinin, ilişkilerin bozulmasının kimsenin yararına olmayacağının herkes farkında. Doğrusu Türkiye’den daha açık kartla oynayan olmadığı gibi en az problemli taraf da Türkiye. İlişkileri, bir dürüstlük düzlemine getirmek lazım. Bu da ancak iyi niyet içinde karşılıklı atılacak adımlarla gerçekleşebilir.

Bu adımlardan ilkinin, geçtiğimiz 26 Mart’ta Varna’da düzenlenen liderler zirvesinde gerçekleştiğini gördük. Türkiye ile AB arasındaki sorunlar yeniden masaya yatırıldı. Ancak zirvenin diğerlerinden en büyük farkı tarafların karşılıklı olarak beklentilerini ve önceliklerini açıkça ortaya koyması oldu. Bir ilişkinin ilerlemesi ancak karşılıklı konuşarak mümkün olacağı için bu zirveyi her açıdan bir başlangıç; Türkiye ve AB’nin birbirlerini daha iyi anlamaları ve ilişkilerin onarılmasında önemli bir adım olarak görebiliriz. Tabii daha da önemlisi bu beklentilerin ne ölçüde hayata geçeceği. İki tarafın da samimi ve dürüst olması şart. Varna’da da dile getirildiği gibi vize serbestisi, gümrük birliğinin güncellemesi, geri kabul anlaşması, genişleme süreci yönündeki taleplerimiz yerine getirilmeli. Çünkü bu bariyerler Türkiye’yi mental olarak Avrupa Birliği’nden uzaklaştırıyor.

Türkiye ve AB karşılıklı olarak başta ekonomik açıdan olmak üzere pek çok alanda birbirine ihtiyaç duyuyor ve bu durum ilişkilerin ileriye götürülmesini zorunlu kılıyor. Bundan sonra adım adım diyaloğun ilerlemesi, ilişkilerin doğru bir düzlemde yeniden inşa edilmesi çok önemli. Bu anlamda DEİK’in yoğunlaşan heyet ziyaretlerini ve üstlendiği yapıcı misyonu çok önemsiyorum. Başbakan Binali Yıldırım, Moğolistan resmi temaslarını 6-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki kültürel, ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için gerçekleştirilen ziyaretlerde Başbakan, DEİK/ Türkiye-Moğolistan İş Konseyi’nin düzenlediği Türkiye–Moğolistan Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

6 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye – Moğolistan Yuvarlak Masa Toplantısına Başbakan Binali Yıldırım, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül, Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Baatarjav Lhagvajav ile Türkiye ve Moğolistan’ın önde gelen iş dünyası temsilcileri katıldı. Ziyaret kapsamında DEİK ve Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Moğolistan’da resmi temaslarını gerçekleştiren ve heyetlerarası görüşmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Türk ve Moğol iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, “İki ülke arasında ticaretin gelişmesi için sık temaslar yapıp yolu açıyoruz” dedi. İş dünyası temsilcilerinin çalışmalarının daha yoğun bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğine değinen Başbakan, Türkiye ile Moğolistan arasındaki ticaret hacminin potansiyelin yansıtmadığını belirterek, “İki ülke arasındaki ticaret potansiyelini arttırmak için yapılan çalışmalara DEİK’in de katkı da bulunmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye’nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) konusundaki çalışmalarının başarılı olduğunu belirten Yıldırım, KOBİ alanındaki tecrübenin Moğolistan’a aktarılabileceğini söyledi. Yıldırım, “Bir Kuşak-Bir Yol projesini destekliyoruz, Kars,Tiflis ve Bakü demir yolu hattı da bunun bir parçası” dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyon dolar seviyelerinden daha yukarılara çekilebileceğini belirten Başbakan, ticaret hacminin sırasıyla 100, 300 ve 500 milyon dolar seviyelerinde olması gerektiğini ifade etti.

Moğolistan ile ilişkilerin,ilk diplomatik temasın başladığı 1969 yılından beri, yavaş da olsa, geliştiğini aktaran DEİK Başkanı Nail Olpak, “İki ülke arasında imzalanan 100’den fazla anlaşma ile, ikili ticaretimiz de, yeterli olmasa da, son yıllarda nispeten artmaya başladı” dedi. Karşılıklı yatırım ve ticaretin, ülkeler arasında bağlayıcı ve bütünleştirici bir etkisi olduğuna inandığını dile getiren Olpak, “Bu noktada, DEİK ve Karşı Kana- dımız, Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası’na önemli bir misyon yüklendiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Tek Kuşak-Tek Yol” Projesinin Türkiye ile Moğolistan arasındaki ticari faaliyetlere ivme kazandıracağına ve dış ticarette etkin rol oynayacağına inandığını vurgulayan Olpak, “Çin-Moğolistan-Rusya ekonomik koridoru ile, uzak komşumuz Moğolistan’ı, bize hayli yakınlaşacak. Bu vesileyle Türkiye, Moğolistan’ın, başta Avrupa olmak üzere, uzak ülkelere açılan kapısı olacak” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.