Korumalı alışver ş F ntech dünyasını değ şt recek

Özel Ekler - - ANASAYFA - BARBOROS ÖZBUGUTU

FinTech sektörü, küresel boyutta çok büyük bir hacme ulaşmış durumda. Amerika’da ve Avrupa’da Fintech girişimlerinin sayısı gittikçe artıyor. Bugün pek çok firma, operasyonlarını en optimal düzeyde tutmaya çalışırken, müşterilerine yeni ürün ve hizmetler sunmayı hedefliyor. Bu değişimin ve gelişimin etkilerini Türkiye’de de görüyoruz. 2016’da Fintech yatırımlarının miktarı bir önceki yıla göre yüzde 175 arttı. Fintech girişimleri, bilinen birçok soruna karşı dijitali odağına alan yenilikçi çözümler getirerek gelecekte daha da büyüyecek gibi görünüyor. Müşterilerin ihtiyaçlarını bu tarz yenilikçi çözümlerle gidermeyi başaran şirketler de büyümeye ön ayak olacak.

Biz iyzico olarak, yakın zamanda bu yenilikçi çözümlerden birini hayata geçirdik. “Korumalı Alışveriş” adını verdiğimiz çözümümüz, Fintech dünyasını ve e-ticareti değiştirebilecek güce sahip.

Finans sektöründeki bankalar, yerel firmalar ve global ödeme kuruluşları ile iş birliklerimizi güçlendirmek en önemli hedeflerimizden biri. Bu iş birliklerinin e-ticaret pastasını büyüteceğine, Fintech dünyasını yeniden şekillendireceğine inanıyoruz. Tüketici tarafında da bunun olumlu yansımaları olacaktır. Çünkü tüketiciler hâlâ internetten alışveriş yaptıklarında kötü bir sürprizle karşılaşmaktan, dolandırılmaktan korkuyorlar. Bu yüzden de insanlar yüz yüze alışverişi daha güvenilir görüyorlar. Dijitalleşen alışveriş alışkanlıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda, tüketicilerin yaşadıkları güven sorununun sürdürülebilir bir şekilde çözülmesi gerektiğine kanaat getirdik. Kendimize şunu sorduk: Online alışveriş, yüz yüze alışveriş kadar güvenliyken bunu, son kullanıcıya nasıl geçirebiliriz?

Bugün hâlâ internet alışverişine tam anlamıyla güvenmeyen tüketiciler için ödeme deneyimini geliştirmenin yollarını aradık. Güveni hissedilebilir kılmanın ve internet üzerinden alışveriş yapmaktan çekinen tüketici sayısını azaltmanın bir yolu olarak Korumalı Alışveriş özelliğini devreye aldık. Yani aslında kendimizi internetten alışveriş yapan tüketicilerin endişelerini gidermek gibi çok zor bir problemi çözmeye adadık. Korumalı Alışveriş özelliği, kredi kartı sahteciliğinden tuttun, teslim edilecek ürüne dair tüm soru işaretlerinde alıcının yanında olan bir özellik. Bununla beraber Korumalı Alışveriş sadece alıcıları güvence altına almıyor, aynı zamanda satıcılar için en yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlamak anlamına da geliyor. Tamamen ücretsiz olarak faydalanılabilen Korumalı Alışveriş, internetten alışverişin güven sorununa çözüm olacak. Son kullanıcıları düşünerek tasarladığımız bu özellik sayesinde e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanabilecek tüm sıkıntılarda alıcının yanında oluyoruz. “Bu site güvenli mi?”, “ürünümü göndermezlerse”, “aldığım ürün sahte mi” veya “iade talebimi kabul etmezlerse” gibi endişelere karşı iyzico, güvenliği garanti ediyor. Korumalı Alışveriş, bir yandan tüketicilerin endişelerini giderirken diğer yandan da üye iş yerlerinin tüketicilerin güven kaygısından dolayı satış fırsatlarını kaçırmasının önüne geçiyor. Bu sayede, müşteri memnuniyetsizliğine neden olabilecek tüm endişeler ortadan kalkıyor. iyzico, Korumalı Alışveriş logosuna yer veren tüm e-ticaret sitelerinin ödemelerini ve müşteri memnuniyetini güvence altına alıyor.

Türkiye’nin öncü finans teknolojileri şirketi olarak, Korumalı Alışveriş gibi online alışveriş deneyimini değiştiren yeniliklerimizle birlikte Türkiye merkezli bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren ya da pazara yeni giriş yapmayı planlayan global şirketlerin yerel ödeme sistemi çözüm ortağı olmak istiyoruz. Bireysel boyutta baktığımızda da, Türkiye’de yaşayan her bireyin dünyanın her yerinden ödeme alabilmesini sağlayan ürünlerimizi daha geniş kitlelerin kullanımına sunmayı planlıyoruz.

Ülkemiz, finans ve teknoloji alanında tüm dünyaya bilgi ve hizmet ihraç edecek seviyede. Ülkemizde sunulan ürün ve hizmetlerin niteliğiyle global ölçekte bir karşılaştırma yaptığımızda bu durum çok açık olarak görülüyor. Pazar, yatırım, düzenleyici, politika yapıcı, teknoloji ve insan kaynağının bütünleşmesiyle oluşan ekosistem, bir ülkeyi dünya FinTech vitrinine rahatlıkla yerleştirir. Ülkemizde eksik olan işte tam da bu. Artık günümüzde, güçlü ve demokratikleşmiş bir finansal sisteme sahip olmanın ön şartı FinTech ekosistemini kurmak ve geliştirmek olarak öne çıkıyor. Bu niteliklere kavuşulmadığı sürece, ülke finansal sisteminin dışsal etkilere ve türbülanslara açık olacağını ve bu sonucun engellenemeyeceğini ifade edebiliriz. Ayrıca rekabet algısı, ortak sistemlere erişim kısıtlaması ve eksik düzenlemeler, sektörün ilerlemesinin önündeki en temel baskı unsurları olarak dikkat çekiyor. Bu unsurlar, oyunun kurallarının yeni oyunculara göre yazılmasının gerektiğini kabul ederek atılması gereken adımlardandır. FinTech sektörünün gelişmesi ve dünyada söz sahibi olma potansiyelinden emin olduğumuz “İstanbul Fintech Merkezi”ne ulaşılması amacıyla hâlihazırda sektörü düzenleyen otoriteyle birlikte sektörü geliştirme hedef ve sorumluluğu olan, bunun için politika üreten ve koordinasyon sağlayan kurum veya birimlere ihtiyacımız var. Kalıcı çözümler ancak bu şekilde sağlanabilir. Güçlü bir finansal sisteme sahip olmanın ön şartı, etkin bir Fintech ekosistemine sahip olmaktan geçiyor. Aksinde ısrar eden bir ülkenin finansal sistemi dıştan gelecek şoklara hazırlıklı olmalıdır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.