Bankacılık yatırım hakkını d j tal dönüşümden yana kullanıyor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Global denetim ve danışmanlık şirketlerinden EY, dünya genelinde bankaların gelecek 12-36 aylık dönem için stratejik önceliklerini mercek altına alan “Küresel Bankacılık Görünümü 2018 Raporu”nun sonuçlarını açıkladı.

Bankaların yüzde 85’i için dijital dönüşüm programlarının uygulamaya alınması 2018 yılında önemli bir gündem maddesi olarak varlığını sürdürecek. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların yatırım yaptıkları veya planladıkları alanlar yüzde 88’le veri analizi, yüzde 63’ü biyometrik temelli kimlik saptama yazılımları, yüzde 25’i blockchain ve yüzde 25’i robotik süreç otomasyonu şeklinde sıralandı. Sektör liderlerinin yüzde 89’u siber güvenliğin ve veri güvenliğinin güçlendirilmesi konusunda hemfikir.

Küresel Bankacılık Görünümü 2018 Raporu’na göre; gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren bankaların yüzde 95’i ise dijital dönüşüm programlarının uygulamaya alınmasının 2018 yılı için önemli bir öncelik olduğunu vurguluyor. Global olarak sektör liderleri sürdürülebilir başarının sağlanması için verimliliğin artırılmasında teknolojiye yatırım yapılması, etkin risk yönetimi ve büyüme fırsatlarından faydalanılması gerektiğini düşünüyor.

S ber güvenl k b r nc gündem maddes

Rapor sonuçlarına göre; geçen yıl bankacılık sektörünün en önemli önceliği itibar risklerinin yönetilmesi iken, bu yıl sektör liderlerinin yüzde 89’u siber güvenliğin ve veri güvenliğinin güçlendirilmesinin 2018 yılı için birinci öncelikleri olacağını ifade ediyor.

Global çapta bankaların yüzde 73’ü, gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren bankaların ise yüzde 68’i siber güvenlik tehditlerini azaltmak için teknoloji yatırımı yapmayı planlıyor. Bununla birlikte katılımcıların yüzde 83’ü (gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren bankaların yüzde 95’i) ise bankaların bilişim uzmanlarını organizasyonlarına entegre etmeye çalıştıkları bir dönemde işe alım ve yeteneğin korunması konularının gündemlerinde üst sıralarda yer aldığını belirtiyor.

Bankaların yüzde 59’u teknoloji yatırım bütçelerinin 2018’de yüzde 10 artacağını öngörüyor. Teknoloji harcamalarında bu yıl için ortalama artış beklentisi global olarak yüzde 12 seviyesinde iken, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 13 seviyesinde olduğu gözleniyor. Rapor sonuçlarına göre Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar gelecek 12 aylık dönemde teknoloji yatırım bütçelerini yüzde 27,8 artıracak.

Rapor sonuçları, dünya genelinde bankaların düzenlemelere uygunluk odaklı dönüşüm sürecini tamamlayarak inovasyonun öncü olduğu bir değişim sürecine geçiş yaptıklarını ve dijital olgunluğa ulaşmayı hedeflediklerini ortaya koyuyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 19’u bankasını mevcut durumda dijital olgunluğa ulaşmış veya dijital bir lider olarak tanımlarken, yüzde 62’si 2020 yılında bu iki özellikten birine sahip olmayı amaçladıklarını ifade ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösterenlerin ise yüzde 57’si bankalarının 2020 yılında dijital olarak olgun bir banka veya dijital bir lider haline geleceğini öngörüyor.Banka yöneticilerinin yüzde 50’si yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT) ve bulut bilişime yatırım yapıldığını ve gelecek üç yıllık dönemde yatırımların artacağını belirtiyor. Banka yöneticilerinin yüzde 75’i siber güvenlik teknolojilerine yatırım yapıldığını ve yatırımların artacağını ifade ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.