İhracatçıya büyük f nansman kolaylığı

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM, 71 b n hracatçı f rmanın f nansal ht yaçlarının karşılanması noktasında yaptığı çalışmalar kapsamında İş Bankası, Albaraka Türk, Akbank, Şekerbank, VakıfBank, Den zbank ve Halkbankası le ş b rl ğ protokolü mzaladı. Protokolle bankalar f rmalara ayrıcalıklı h zmetler sunacak, çeş tl kred t pler nde uygun koşullar sağlanacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 71 bin ihracatçı firmanın finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 7 bankayla protokol imzaladı. Protokolle bankalar firmalara ayrıcalıklı hizmetler sunacak, çeşitli kredi tiplerinde, banka sermayeli veya Eximbank kaynaklı uygun koşullar sağlanacak. Gayrınakdi krediler anlamında teminat mektubu ve akreditif işlemlerine kolaylıklar getirilecek. Mevduat ürünleri, Hazine işlemleri, ticari kart hizmetleri, finansal kiralamalar, sigorta işlemleri gibi alanlarda ihracatçılara önemli ayrıcalık sağlanacak. Ayrıca bankalar, TİM ile iş birliği çerçevesinde ihracat ve ihracatın finansmanı konularına yönelik araştırma ve çalışmalarda yer alacak. Protokole imzayı TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi ve Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz attı.

İhracatçı f rmalara destek vereceğ z

Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM olarak ihracatçılara fayda sağlayacak her konuda birçok faaliyet yürüttüklerini belirterek, ihracatçıların neye ihtiyacı varsa, TİM olarak yanında olduklarını söyledi. Güçlerini ve kaynaklarını firmaların önünü açmak için seferber ettiklerini dile getiren Büyükekşi, “Bugün ister 5 dolar ister 5 milyar dolar ihracat yapan 71 bin firmamızın tamamı bizler için son derece değerli. Her bir firmamızı dikkatle dinliyor, sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi, TİM olarak, her çeyrek düzenlediğimiz ihracatçı eğilim araştırmamız var. Bu araştırmalarımızda, her dönem, o günkü gündeme ilişkin sorunlar ön plana çıkıyor. Ancak, güncel sorunların yanında, kronik olarak her çeyrekte dile getirilen bir finansman sorunumuz var. Finansmana erişim ve finansman maliyetleri ihracatçılarımızın en büyük ve en önemli derdi. Bugün burada toplanmamızın amacı da bu alanda firmalarımıza destek vermek. Yani taşın altına elimizi koymaktır” diye konuştu. Büyükekşi, küresel piyasaların ve Türkiye’nin faizlerin yükseldiği bir zaman diliminden geçtiğine dikkat çekerek, bu durumun hem yatırımı hem de ihracatı olumsuz etkilediğini aktardı.İmzalanan protokolle amaçlarının hem ihracat yapan firmaların hem de bankaların nasıl iş birliği yapabileceğini gösterebilmek olduğunu ifade eden Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pazartesi günü Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi Teşvik belgeleri takdim törenindeydik. Programda Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi, faizlerin yükseldiği bir ortamda firmalarımızın yatırım imkânları azalıyor. Yatırımların azalması da direkt olarak ihracatımıza da olumsuz yansıyor. Bu programda 19 firma 23 proje için teşvik belgelerini aldılar. Toplam planlanan yatırım 135 milyar TL. Ancak biz biliyoruz ki, bankalarımızla iş birliği yaparsak, ihracatçılar olarak el ele verirsek, bu rakamı çok daha yukarılara taşıyabiliriz. O yüzden de borçlanma maliyetlerini azaltıp, ihracatçılarımıza iş yapma kolaylığı tanıyarak, bu konuda önemli adımlar atabiliriz.”

Pastayı büyütmeye geld k

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, katma değerli ihracat yapma konusunda Türkiye’nin marka ve Ar-Ge finansmanına farklı yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirterek, “Yüksek katma değerli ürünlerin ihracatı noktasında kat etmemiz gereken yollar var. Bugün buraya pastadan pay almak için değil, pastayı büyütmeye geldik” dedi.

F nansman mal yetler büyük ölçüde aşağı çek lmel

Albaraka Genel Müdürü Melikşah Utku, temel sorunların çözümünün ihracat olduğunu belirterek, bütün dünyada olmayan girişimcilik ruhunun Türkiye’de var olduğunu söyledi. İhracatı daha karlı ve katma değerli yapmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Utku, “Bir taraftan marka değerinin ön plana çıkması lazım, bir taraftan da finansman maliyetlerinin büyük ölçüde aşağı çekilmesi gerek. Bankalar olarak elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kul- landı.

Sermaye p yasaları da bankacılık sektörüne yoldaşlık etmel

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise “Bizim reformları tamamlayıp marka yaratarak, artık iç ve dış talebi dengeleme, daha doğrusu bize olan dış talebi artırma meselemiz var. Bunun yanında 2023 hedefleri çerçevesinde, bütün döviz kazandırıcı işlemleri, mal ihracatı kadar turizm başta diğer döviz kazandırıcı işlemleri de saymak gerekir. Banka olarak hep ihracatçılarımıza pozitif ayrımcılığı öngördük. İş birlikleri çok önemli ama sürdürülebilir olması için sermaye piyasalarının da bankacılık sektörüne yoldaşlık etmesi lazım” değerlendirmesinde bulundu.

İhracatçılar, Türk ye ekonom s n n geleceğ n şek llend recek

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da ihracatçıların, Türkiye ekonomisinin geleceğini şekillendirecek en önemli unsurlar arasında yer aldığını vurgulayarak, daha önce benzer bir protokol kapsamında 3 bin 300 firmaya 1 milyar doların üzerinde finansman sağladıklarını bildirdi. Bugün imzalanan protokolle bu rakamın üzerine çıkarak, ihracatçıları daha fazla destekleyeceklerini belirten Arslan, protokolün piyasadaki faiz hadlerinin aşağı çekilmesine bir katkı sağlayacağını ümit ettiklerini dile getirdi. İhracatçıların desteklenmesinin, Türkiye’nin dış ticaret rakamlarının yükselmesi, Türkiye’nin uluslararası rekabette üst seviyelere çıkması ve halkın daha fazla refah içinde yaşaması anlamına geldiğini ifade eden Arslan, “Sanayicimizin işlerini büyütmesi, firmalarını uluslararası rekabete uygun olarak geliştirebilmesi noktasında reel kesimin bankacılık sektörünün desteklerine ihtiyaç duyduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Halkbank olarak biz de ülkemizin 2023 yılı vizyonunun çizdiği hedeflere duyduğumuz bağlılıkla, İhracatçılara destek vermek amacıyla burada bulunmaktan büyük gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu. Arslan, KOBİ’leri ihracatçı yapma hedeflerinin olduğunu belirterek, “170 milyar dolarlık ihracat hedefi, gerçekleştirilemeyecek bir hedef değildir. Bu tür iş birlikleri devam edecek.”

Uygun koşullar sunulacak

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ise İş Bankası olarak tüm ihracatçılara uzun yıllara dayanan tecrübe ve birikimleriyle gereken finansal desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, protokolle ürün ve hizmetlerini uygun koşullarda firmalara sunacaklarını ifade etti.

Anadolu’da daha çok KOBİ’ye ulaşmayı hedefl yoruz

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi, Şekerbank olarak yalnızca büyük şehirlerde değil Anadolu’da da ihracatçı KOBİ’leri desteklediklerini söyledi. İmzalanan protokol kapsamında ihracatla büyümek isteyen KOBİ’lere mevzuatla ilgili konulardan, belge hazırlama sürecine kadar birçok başlığı kapsayan ücretsiz dış ticaret danışmanlığı hizmeti verdiklerini belirten Ülbegi, “Danışmanlık hizmetinin yanı sıra ihracatçı müşterilerimize, hızlı ve kaliteli dış ticaret operasyon altyapısı, kısa ve orta vadeli ihracat finansmanı kredileri, Eximbank kredileri, ihracat akreditif iskontosu gibi hizmetlerle de katkıda bulunuyoruz” dedi. Ülbegi, protokolle Anadolu’da daha çok KOBİ’ye ulaşmayı, böylelikle Türkiye’nin kapsayıcı büyümesini desteklemeyi hedeflediklerini de ifade etti.

İhracatçının yanındayız

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz da Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda milli ekonomiye katma değer sağlayacak çalışmalara imza attıklarını belirterek, üretimi, istihdamı destekleyen, ihracatı güçlendiren projelerin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

Mehmet Büyükekş TİM Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.