Yen teşv k belgeler verd ğ m z etk nl kler düzenleyeceğ z

Özel Ekler - - ANASAYFA -

ülkemizi dünyanın en büyük on ekonomisinden birisi hâline getirmektir. Bunun için daha çok yatırım yaparak, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak yolumuza devam etme kararındayız. Büyük hedeflerin büyük reformlar gerektirdiğinin elbette farkındayız. Bunun için girişimcilere ve yatırımcılara çok önemli destekler, teşvikler sağlıyoruz.”

G r ş mc l k ve İnovasyon Bakanlığı öner s

Global Girişimcilik Kongresi Platform Başkanı Ali Sabancı da İstanbul'u girişimcilik merkezi yapmak için ilk büyük çalışmayı yaptıklarını belirterek, girişimcilik ekosisteminin ülkeler arasında prestij ölçütü haline geldiğini söyledi. Sabancı, şunları kaydetti: "Girişimciliği mümkünse Ankara'da tek elden koordine edelim. Sayın Cumhurbaşkanım, dünyanın bir sürü ülkesinde girişimcilik ve inovasyon bakanlıkları var. Eğer biz bu işi tek elden koordine edebilirsek konuyu kurumsallaştırmış oluruz, konu artık kişilere bağlı olmaktan çıkar. Mükerrerlikler azalır, verimlilik çoğalır."

7 b n katılımcı

Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve 10. senesini kutlayan Global Girişimcilik Kongresi (GEC18IST), Global Entrepreneurship Network (GEN) Başkanı Jonathan Ortmans ve GECİstanbul Organizasyon Komitesi Platform Başkanı Ali Sabancı'nın 17 Nisan 2018, Salı günü açılış konuşmalarına start vermesi ile başladı. GEC Organizasyon Komitesi üye kurumları Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ve Platform Genel Müdürü Didem Altop'un konuşmaları ile devam etti. GEC18IST’te 16- 19 Nisan tarihleri arasında 170’i aşkın ülke ve Türkiye’den 7 binden fazla katılımcı yer aldı. Kongre’de 300’ün üzerinde uluslararası uzman konuşmacı, 150’den fazla oturumda izleyicilerle buluştu. GECIST18’de ayrıca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılımıyla 30 ülkeden bakan seviyesinde katılımcı ağırlayan “Startup Nations Ministerial” kapalı oturumu da gerçekleştirildi.

Yapab lecekler m z n sınırına geld k

Türkiye'nin büyüme hikâyesini ancak Ar-Ge ve tasarımla devam ettirebileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Ekonomi, her gün yeniden başlayan ve kuralları her gün yeniden değişen bir oyundur. Ar-Ge ve tasarım bölümlerinde yaptığımız çalışmalarla bundan sonra yolumuza devam edebiliriz. Çünkü bunlar olmadan yapabileceklerimizin sınırına geldik Türkiye olarak... Bugüne kadar geldiğimiz aslında Türkiye mucizesidir. IMF'nin aralık ayı listesine göre, dünyada satın alma gücü paritesine göre 13. büyük ekonomi, Avrupa'da 5. büyük ekonomi olan Türkiye'nin artık yeni şeyler söylemesi lazım. Yeni alanlara geçmesi lazım. Finansman bulunuyor ama girişimci bulmak, yeni fikirler bulmak, yeni anlayışlar geliştirmek bunlar asıl ihtiyaç duyduğumuz. "

Kongre'nin stratejik partnerliğini Koç Holding ve Sabancı Holding üstlenirken, resmi havayolu sponsoru da Pegasus Havayolları oldu. Toplam 65 kurum destekçiler arasında yer aldı. Tüm bu kurumların desteği sayesinde, kongre 8 milyon TL'yi bulan bir bütçeyle gerçekleştirildi.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.