ATR belgeler nde elektron k onay Avrupa'dan önce Türk ye'de

Özel Ekler - - ANASAYFA -

TİM' n yen uygulaması le ATR belgeler n n elektron k ortamda onaylanması sayes nde, hracatçılarımız ve gümrük müşav rler m z, düzenled kler belgey onaylatmak ç n artık hracatçı b rl kler ne ve gümrüklere gelmek zorunda kalmayacak, onay şlem ç n zaman harcamayacak.

Türkiye’nin katma değerli ihracatını artırmaya yönelik yenilikçi çalışmaları sürekli hayata geçiren Türkiye İhracatçılar Meclisi, ihracatçıların işlemlerde kolaylık sağlaması için bir adım daha attı. TİM, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile ihracatçılara bir kolaylık daha getiriyor. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) önerilerinden biri olan ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda çok önemli bir adım atıldı. Dolaşım ve Menşe Belgeleri'nin elektronik ortama aktarılma çalışmalarının ilk ayağı olarak, ATR Dolaşım Belgesi 14 Mayıs 2018 Pazartesi gününden itibaren artık elektronik ortamda onaylanacak. Onay işlemi başlangıçta manuel olarak da yapılabilecek, ancak geçiş süreci tamamlanınca sadece elektronik ortamda yapılacak.

İhracatçılar ve gümrük müşav rler of sler nden onay alab lecekler

Konu ile ilgili bir açıklama yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi “Bu uygulama ihracatçılarımızın zaman kaybına ve ek maliyetlerle karşılaşmasına son verecek. ATR belgelerinin elektronik ortamda onaylanması sayesinde, ihracatçılarımız ve gümrük müşavirlerimiz, düzenledikleri belgeyi onaylatmak için artık ihracatçı birliklerine ve gümrüklere gelmek zorunda kalmayacak, onay işlemi için zaman harcamayacak” dedi.

Gümrük onayı da elektron k ortamda

İhracatçıların ve gümrük müşavirlerinin TİM tarafından sağlanan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.