İhracat artacak, car açık azalacak

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türk ye İhracatçılar Mecl s' n n (TİM) 25. Olağan Genel Kurulu, Başbakan B nal Yıldırım'ın katılımlarıyla 30 Haz ran Cumartes günü gerçekleşt . Başbakan Yıldırım, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "İhracatçı sayımız 70 b n aştı. Yeterl görmüyoruz, bunu 120 b n n üzer ne çıkarmayı hedefl yoruz. Çıkarab l r z" ded .

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 25. Genel Kurulu, “Birbirimize kenetleniyorsak, memleket sevdasından” sloganıyla, 30 Haziran Cumartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin görevini devrettiği Genel Kurul’un açılışına Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak katıldı. Törende ayrıca, 2017 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni de düzenlendi.

Akıl ter ne daha çok yatırım yapacağız

İhracatın arttığını ancak yeterli olmadığını dile getiren Başbakan Binali Yıldırım, “İthalatımız da artıyor. Daha çok artıyor. Ama bu seneden itibaren yavaş yavaş denge kurulmaya çalışılacak. İhracatımızı arttırdığımız zaman cari açığımız azalacak. Dolayısıyla ekonomideki iyileşme çok daha belirgin hale gelecek” dedi. Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Türkiye borçlanarak büyüyen bir ülke. Bu bir sır değil. Bunda da yanlış bir şey yok. Borçlanmaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim açığımız var. Bu açığı başka türlü kapatamayız. Teknolojik yoğun işlere daha fazla, yani akıl terinin daha fazla olduğu işlere daha çok teşvik vereceğiz. Katma değeri yüksek, teknolojik fark oluşturan alanlarda eğer ihracatımızı geliştirirsek, ihracatımızın kilo değerini, 1,5 dolarlardan, 4 doların üzerine çıkarırsak, aradaki farkı çok daha kolay kapatabiliriz. Onun için akıl terine daha çok yatırım yapacağız. İstihdama yönelik bölgesel farklılıkları ortadan kaldıracak teşviklerimiz devam edecek.”

İşler normale döndü

Türkiye’de artık seçimin bittiğini ve geçim döneminin başladığını ifade eden Yıldırım, işlerin normale döndüğünü ve bundan sonra işlere daha çok yoğunlaşacaklarını söyledi. Yıldırım, “Bugün her ilimiz ihracat yapar hale geldi. Ne kadardı biz başladığımızda? 12-13 ilimiz vardı ihracat yapan. Iğdır da ihracat yapıyor, Hakkari de ama yetmez. Daha çok ihracatımızın artış hızını yükseltmemiz lazım. Yeni dönemde inşallah bunlar da ele alınacak. İhracatçı sayımız 70 bini aştı. Yeterli görmüyoruz, bunu 120 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Çıkarabiliriz” dedi.

Car açık azalacak

Başbakan Yıldırım, “İhracatımız artıyor ama daha çok artması lazım, tekrar ediyorum yeterli değil. İthalatımız da artıyor, daha çok artıyor ama bu seneden itibaren yavaş yavaş denge kurulmaya çalışılacak. İhracatımızı artırdığımız zaman cari açığımız azalacak, dolayısıyla ekonomimizdeki iyileşme çok daha belirgin hale gelecek” dedi. Yıldırım, stratejik konumun Türkiye’ye önemli sorumluluklar yüklerken, mukayeseli üstünlük de sağladığına işaret ederek, katılımcılara şöyle seslendi: “Devlet, özel sektör ayrı diye bir şey yok. Biz, birlikte Türkiye'yiz. Şu anda kalkınmanın kaldıracı özel sektördür. Biz bunun bilincindeyiz. Bizim yapmamız gereken, sizin önünüzdeki taşları kaldırmak, yolunuzu açmaktır. Bundan sonra bizim yapacağımız iş güvenliktir, adalettir. Onun dışındaki her işi artık Türkiye’de yapacak birikim, altyapı, imkân var.”

İhracatçı olmaya devam edeceğ z

Genel Kurul’da konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti tarihinin son Başbakanı, Türkiye Cumhuriyet tarihinin son Ekonomi Bakanı ve son diğer bakanlarımız da Gümrük ve Ticaret Bakanı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak sonlar var. Ne mutlu bize ki, gözümüz arkada kalmadan da bayrağımızı devrederek bundan sonraki arkadaşlarımızın yanında bir süre koşmaya devam ederek bir ihracatçı olmaya da devam edeceğiz" dedi.

Türk ye olarak b r muc ze gerçekleşt rd k

Bakan Zeybekci, "Saygıdeğer Başbakanıma ben burada çok teşekkür ediyorum. Eximbank'ın sermayesi 3 milyardan 10 milyara çıktı demek belki kolay bir şey ama bunun ekonomi koordinasyon kurulunda tartışmaları yapılırken, saygıdeğer başbakanımızın destekleri unutulmazdır. Hedefimiz aktif ihracatçımızın sayısını yüzde 100'e çıkarmak. Çünkü biliyoruz ki, ihracatçılarımızın şu anda gelmiş olduğu noktayla artık yeni şeyler söylemek lazım. Türkiye olarak, bir Türkiye mucizesi gerçekleştirdik. 35 milyar dolardan 172 milyar

seçim sürecinin geride kalması ile ekonomi ve ihracatın ana gündem maddemiz haline gelip enflasyonun ve faizlerin tek haneye inmesini dört gözle bekliyoruz.

Yapısal reformların hayata geçirilmesi ile yerli ve yabancı yatırımların cesaretlendirilmesini, gündemde olan OHAL'in sonlandırılmasını bekliyoruz.

artıracak çalışmalara hız verilmesini ve kıdem tazminatı sorununun çözülmesini talep ediyoruz.

Tasarruf açığı ve cari açık ekonomimizin en zayıf halkaları. Ülkemizin kırılganlığını önemli ölçüde azaltması anlamında bu 2 konuda kalıcı adımlar bekliyoruz.

Avrupa Birliği ihracatımızın yarısını, ülkemizdeki yabancı yatırımların yüzde

70'ini temsil ediyor. AB ile üyelik sürecinin hızlandırılmasını, Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini umuyoruz. dolara giderken, bunu 200 milyar dolara çıkarırken belki bunlarla gerçekleştirebiliriz ama şundan emin olun ki, bundan sonra artık aynı yöntemlerle devam etmemiz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Talepler m z yer ne get r ld

Mehmet Büyükekşi, TİM Başkanı olarak son konuşmasını yaptı. Büyükekşi, "Bugüne kadar ihracata ve ihracatçılarımıza verilen destekler bizler için çok önemli bir yol haritası oldu. Sadece son dönemde özellikle ihracatçılarımıza verilen destek 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarıldı. E-ticarette ve E-ihracatta çok önemli adımlar atıldı. Ar-Ge ve tasarım merkezi konusunda gerçekten çok büyük gayretler oldu. Yurt dışı fuarlarına verilen destekler artırıldı. Proje bazlı teşvik sisteminde ihracata ayrı bir önem verildi. İhracatçılara istihdamda çok önemli destekler sağlandı. Lojistiğe çok önemli destekler verildi. Katma değeri yüksek ürünlerde özellikle ihracata ayrı bir katkı sağlandı. Tasarım merkezi kurmasında önemli destekler sağlandı. Ben burada saydığım ve sayamadığım tüm destekler için Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımız olmak üzere sizlere hükümetimizin değerli üyelerine burada olan bakanlarımıza en derin şükranlarımızı tekrar sunmak istiyorum" dedi.

Vergi reformu sürecinin hızlandırılması, KDV konusunda sorunların çözülmesi firmalarımıza çok önemli faydalar getirecek. Gelir, Kurumlar ve Vergi Usul Kanunu'nun kapsamlı reforma tabi tutulmasını bekliyoruz.

İleri teknoloji ve inovasyonun atılacak adımlarda öncelikli olarak ele alınması, “milli bir teknoloji hamlesi” başlatılması son derece zaruri.

Son yıllarda ülke olarak yaşadığımız büyük dönüşümde eğitim konusu biraz geride kalıyor. Eğitim alanında günümüzün ve geleceğin küresel şartlarına uygun, yaratıcı ve yenilikçi nesillerin yetiştirilmesine yönelik reformların yapılmasını bekliyoruz.

Bürokrasinin azaltılması, karar alma ve uygulama süreçlerinin hızlandırılması ihracatımıza da hız kazandıracaktır. Bu alanlarda adımların acilen atılmasını bekliyoruz.

uluslararası standartlara uygun bir fuar alanına sahip olması, bu kenti bir çekim merkezi haline getirecektir.

N hat Zeybekc Ekonom Bakanı

B nal Yıldırım Başbakan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.