İsma l Gülle, Büyükelç lere seslend : "İhracatçıya yol göster n hedefe b rl kte ulaşalım"

Özel Ekler - - ANASAYFA -

10. Büyükelç ler Konferansı kapsamında Türk ye İhracatçılar Mecl s (TİM) ve Dış Ekonom k İl şk ler Kurulu (DEİK) tarafından çalışma yemeğ düzenlend . Etk nl ğe, Dış şler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve T caret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı.

misyon sayımızı artırıyoruz” diye konuştu.

“İş b rl ğ ç nde çalışmaya devam edeceğ z”

ile akıllı araçlar ve yeni teknolojinin dönüştürdüğü küresel ekonomide ilişkilerimiz yine ticari ilişkilerle kurulacaktır. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı olarak yurt dışı temsilcilerimiz temsilciliklerimizle beraber büyükelçilerimiz her daim yakın çalışma arkadaşlarımız olmuştur ve olmaya devam edecektir, kendilerine tekrar teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

“Fabr kalarımız daha fazla çalışacak”

hatsız ettiğini, son günlerde ise ekonomiye karşı açık bir saldırı halinin olduğunu söyledi. Böyle bir dönemde ihracatçıların "bekle-gör" anlayışıyla üretimlerini durdurmayacağının altını çizen Gülle, "Tam tersine fabrikalarımız daha da fazla çalışacak. İhracatımızı daha fazla nasıl artıracağımızın yollarını arayacağız” dedi.

Gülle, geçen yılı ihracatta atılım yılı ilan ettiklerini anımsatarak, şunları kaydetti: "2018'i sıçrama yılı ilan ediyoruz. Allah'ın izniyle ihracatta 170 milyar doları aşacağız. Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rakamına ulaşacağız. Sadece yıllık veride değil alt detaylarda da nice rekorlar kırıyoruz. Bu yıl Haziran ayı hariç, her ay ilgili ayın ihracat rekorunu kırdık. Mart ayında Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir ayda 15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik." Milli parayla ticarette de yol kat ettiklerine dikkati çeken Gülle, "Sadece temmuz ayında 169 ülkeye ihracatta Türk Lirası kullandık. Hükümetimizin attığı adımlarla birlikte milli paramızı daha da fazla kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Hasarı m n mum sev yede atlatacağız”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle iş dünyasının zorluklara göğüs gerdiğini belirterek, "Canımız sıkkın ama moralimiz bozuk değil. Gelecekten umudumuzu asla kesmiş değiliz. Olanların farkındayız, diplomasi ve ekonominin, ticari diplomasinin birlikte çalışmasıyla gereken araçların doğru ve zamanında kullanılmasıyla hasarı en minimum seviyede atlatacağımıza da inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.