TİM Heyet nden Bakanlara z yaret

Özel Ekler - - ANASAYFA -

13 Ağustos’ta Ankara’da başlayan 10. Büyükelçiler Konferansı 17 Ağustos’a kadar devam ediyor. Etkinliğin 3’üncü gününde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından çalışma yemeği düzenlendi. Çalışma yemeğine; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Nail Olpak ve çok sayıda büyükelçi katıldı.

“İnsan yardımlarda açık ara b r nc sıradayız”

Çalışma yemeğinde katılımcılara hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tüm kurumların olduğu gibi Dışişleri Bakanlığının da daha güçlü ve dinamik olacağını, bugüne kadar yapılan hizmetleri daha güçlü bir şekilde aşkla şevkle yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Girişimci dış politikanın, iş dünyasının iş adamlarının iş kadınlarının ve milletin girişimci ruhunun yansıması olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Bugün dünyada insani yardımlarda açık ara birinci sıradayız. 2017 rakamlarını biliyorsunuz 800 milyar dolarlık insani yardım yaptık ve bunun da bereketini görüyoruz. Şu günlerde bize en çok destek çıkan ülkelerin bugüne kadar zor günlerinde yanında yanlarında olduğumuz devlet millet ve haklar olduğunu da görüyoruz. Girişimci ve insani dış politikamızı dünyanın her yerinde etkin bir şekilde yürütmek için çalışıyoruz ve her kıtada büyükelçilik sayımızı, Başkanı İsmail Gülle ile Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinden oluşan TİM heyeti, Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i makamında ziyaret eden TİM Heyeti ile görüşmede yerli ve milli üretimin desteklenmesiyle ilgili gündem konuları masaya yatırıldı. Görüşmenin ardından değerlendirme yapan Bakan Fatih Dönmez, “TİM Başkanı İsmail Gülle ve Yönetim Kurulu üyeleriyle yerli ve milli üretimin desteklenmesiyle ilgili gündemi değerlendirdik. İhracat içindeki nitelikli yerli üretimin payını artırarak birlikte üreteceğiz, birlikte büyüyeceğiz, bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağız” görüşünü paylaştı. TİM Başkanı İsmail Gülle ile Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri Bakan Fatih Sönmez’i tebrik ederek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakan Çavuşoğlu'nun ABD ile yaşanılan kriz sürecindeki olayı diplomasi yoluyla ne kadar sakince yönetmeye gayret ettiğinin bilhassa yaşayarak tanık olduğunu söyledi.

"Avrupa Birliği yolunda da biz aynı hedeflere beraberce ortak olarak devam edeceğiz" diyen Bakan Pekcan, en kısa zamanda Avrupa Birliği'nin güncellenmesi çalışmalarını aktif olarak katılımlarla destek vereceklerini bildirdi. Ticaret Bakanlığının yurt dışında görevinde başarılar dilediler. TİM Heyetinin Ankara’daki ikinci adresi Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u makamında ziyaret eden İsmail Gülle Başkanlığındaki TİM heyeti, Bakan Selçuk’u yeni görevinden dolayı tebrik ederek başarı dileklerinde bulundu. İsmail Gülle Başkanlığındaki TİM Heyeti, daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçti. Burada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ı makamında ziyaret ederek yeni görevinden dolayı tebrik eden TİM Heyeti, başarı dileklerini iletti. TİM Heyetinin Ankara’daki son adresi Ticaret Bakanlığıydı. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i ziyaret eden İsmail Gülle başkanlığındaki TİM heyeti, yeni görevinden dolayı tebrik ederek başarı dileklerini ilettiler. Dışişleri Bakanlığı ile çalışan yakın çalışan kurum olduğunu dile getiren Pekcan, "Ticaret diploması arasında yürüttüğümüz faaliyetleri hep siz sayın büyükelçilerimizle beraber gerçekleştiriyoruz. Hepimiz soft powerın en az hard power kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. İçinden geçtiğimiz bu dönem bir dönüşüm dönemi. Bu doğrultuda ihracat ve yatırım ilişkileri teknoloji transferi konuları ülkemizin 21 yüzyıldaki ekonomik geleceği için son derece önemli hususlar haline gelmiş bulunmaktadır. Dünyayla ilişkiler geçmişte olduğu gibi bugün de ticaretle kurulmakta ve gelişmektedir. Yarın da endüstri 4.0 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin son 15 yılda hem siyasi hem ekonomik alanda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, bu başarının bazı stratejik ortakları ra-

TİM Başkanı İsma l Gülle, M ll Eğ t m Bakanı Z ya Selçuk'u makamında z yaret ederek günün anlam ve önem ne b anen plaket takd m ett ve yen görev nden dolayı tebr k ederek başarı d lekler nde bulundu.

İsma l Gülle başkanlğındak TİM Heyet , T caret Bakan Yardımcısı Fat h Met n' makamında z yaret ederek günün anlam ve önem ne b anen plaket takd m ett ve başarı temenn s nde bulundu.

TİM Başkanı İsma l Gülle le TİM heyet , Enerj ve Tab Kaynaklar Bakanı Fat h Dönmez’ makamında z yaret ett . Görüşmede yerl ve m ll üret m n desteklenmes konusu masaya yatırıldı.

İsma l Gülle Başkanlığındak TİM Heyet , Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cah t Turhan'ı makamında z yaret ederek yen görev n den dolayı tebr k ett ve başarı d lekler nde bulundu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.