Yüzyılın en büyük ekonom projes 68 ülkey İstanbul’da b rleşt rd

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak için kurulan Kuşak ve Yol Girişimi İstanbul’da bir araya geldi. Toplam 21 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan 68 ülkeyi kapsayan proje, yüzyılın en büyük ekonomi projesi olarak görülüyor.

Mısır’ın ardından bu yıl ikincisi düzenlenen 2018 BRICA İstanbul Zirvesi dün başladı. Zirveye 25 ülkeden 700’ün üstünde temsilci katıldı. Zirvenin açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kuşak ve Yol girişiminin, bütünleşik bir şekilde ulaşım altyapısını adım adım iyileştirme imkanı verdiğini vurgulayarak, “Türkiye olarak biz Kuşak ve Yol girişimini en başından beri güçlü bir şekilde destekledik. Kasım 2002 den beri Türkiye de hayata getirmeye çalıştığımız kapsamlı altyapı hamlesi bu girişime büyük bir avantaj sağladı” dedi.

Zirvede konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği’nin (BRICA), sadece dünyanın ticari seyrini değil; ticaret tarihinin de seyrini değiştirecek güce sahip olduğunu söyledi. TÜSİAD olarak kurucu üyeleri arasında yer aldıkları BRICA’nın Kuşak ve Yol girişiminin iş dünyası ayağı olarak tanımlanabileceğini aktaran Bilecik, başlangıç olarak 4 kıta ve 29 ülkeden iş dünyası kuruluşlarının üye olduğu çok taraflı iş birliği mekanizmasının temel amacının, İpek Yolu üzerindeki ülkeler arası ortaklıkları ve ilişkileri daha yüksek seviyeye getirmek olduğunu vurguladı.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin, bugün toplam ekonomik büyüklüğünün 21 trilyon dolara ulaşan 68 ülkeyi kapsaması nedeniyle, yüzyılın en büyük ekonomi projesi olarak gösterildiğini vurgulayan Bilecik, “Tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması hedefini taşıyan proje; büyüklüğü, sunduğu fırsatlar ve çok kutuplu dünyada Çin modelinin de uluslararası alana taşınması nedeniyle tüm dünyada önemli bir heyecanla karşılanıyor” yorumunu yaptı.

‘BU UMUT IŞIĞI TÜM DÜNYAYI AYDINLATSIN’

TÜSİAD Başkanı Bilecik, Kuşak ve Yol girişiminin, Türkiye için önemli fırsatlar sunduğunu anlattı. Sadece bölgesel ekonomilerle ilişkileri ve Gümrük Birliği aracılığıyla Avrupa Birliği pazarına erişimi düşünüldüğünde bile, Türkiye’nin, BRICA için batı ve doğu arasındaki stratejik köprü rolünün açık olduğunu belirten Bilecik, şunları kaydetti: “Bu girişimin taşıyıcısı konumunda olan Çin’le Türkiye’nin ikili ekonomik ilişkileri hakkında da kısa birkaç not paylaşmak istiyorum. Almanya’nın ardından en büyük ikinci ticari partnerimiz olan Çin’in, ticaret hacmimiz içerisindeki payı son yıllarda giderek artıyor. Öte yandan, Çin’le aramızdaki ticarette önemli bir dengesizlik mevcut. Bu dengesizliğin ortadan kalkması için Çin’den Türkiye’ye yatırımların artması gerekiyor. Bir süredir bu alanda artış var ancak biz potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz. Çin’le özellikle teknoloji alanında yapılacak iş birlikleri, önümüzdeki dönemde ekonomik ilişkilerimiz açısından büyük önem arz ediyor.”

Türkiye’nin dünyaya açılmasının sadece ekonomik liberalizmle değil, AB üyelik sürecindeki siyasal reform süreciyle de gerçekleştiğini kaydeden Bilecik, BRICA sayesinde sadece ekonomi değil; demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve özgürlükler alanlarındaki ortak hedeflere de birlikte ulaşılacağına inandığını belirtti. Bilecik, “Işık Doğu’dan yükselir. Bu umut ışığının tüm dünyayı aydınlatmasını diliyorum” sözleriyle konuşmasına son verdi.

FARKLI UYGARLIKLARIN KÜLTÜREL ETKİLEŞİMİNİ DE SAĞLAYACAK

2018 BRICA İstanbul Zirvesi’nde konuşan TÜSİAD Çin Network Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu da Çin Network’ünün 2015 yılında kurulduğunu hatırlattı. Ekonomik ilişkileri sadece ticaret dengesi ile ele almamak gerektiğine dikkat çeken Kurdoğlu, son yıllarda Türkiye’ye yatırım yapmaya karar veren Çinli şirketlerin ve Türk- Çin şirketleri arasındaki ortaklıkların artmasının mutluluk verici olduğunu kaydetti. Gelecek dönemde bu ortaklıkların daha da artacağını ifade eden Kurdoğlu, “Bu anlamda bugün bizi bir araya getiren Kuşak ve Yol Girişimi benzersiz bir fırsat sunuyor. Bu fırsat sadece Çin’i değil, tarihi İpek Yolu’nun geçtiği tüm ülkelerin kalkınmasını, birbirleriyle kuracağı ekonomik iş birliğini, hatta farklı uygarlıkların kültürel etkileşimlerini kapsıyor. Bugün bu salonda, bu girişimin kapsadığı ülkelerin birçoğundan katılımcının olması, duyulan ilginin bir göstergesi. Elbette henüz bitmemiş, ancak hızla gelişmekte olan bir girişimden söz ediyoruz ve yarattığı iş birliği potansiyeli şimdiden hepimiz için heyecan verici” ifadelerini kullandı.

2 MİLYON ŞİRKET BRICA ÜYESİ

BRICA Genel Müdürü Xiong Meng, Kuşak ve Yol Projesi dile getirildiği günden bu yana kuşak üstündeki ülkelerde çeşitli işbirlikleri yarattığını söyledi. Proje çerçevesinde bu işbirliklerininh derinleştiğini dile getiren Meng, ülkeler arasındaki ticaretin de günden güne arttığını belirtti. Türkiye ve Çin’in Asyanın iki ucunda bnulunan ülkeler oludğuna değinen Meng, şöyle devam etti: “1000 yıl öncesinde eski İpek Yolu 2 ülkeyi bağlamıştı. Günümüzde Kuşak ve Yol Projesi iki ülke halkları arasındaki uzun süreli dostluğu kanıtlayan en iyi örnektir. Avrasya’nın merkezinde bulunan Türkiye, bölgenin en büyük ekonomisi. Aynı zamanda küresel bazda gelişen yatırım ve tüketim pazarı. Çin için önemli bir işbirliği ülkesi. Türkiye proje için önemli bir ülke.”

İstanbul’da gerçekleştirilen bu zirveyle üyeler arasında işbirliği sağlayacak bir mekanizma kurmak istediklerini belirten Meng, üyeleri olan 2 milyondan fazla şirketle BRICA platformu üstünden dev bir network oluşturulabileceğine işaret etti. Meng, bu networkle birlikte çeşitli projeler ve işbirlikleri sağlanabileceğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.