Fuar, metalurj sektöründek teknoloj k gel şmeler serg leyen platform oluşturuyor

Özel Ekler - - ANASAYFA - ERKAN ÇAKAN

Global metalurj sektörünün buluşması olan Ank ros/ Annofer/Turkcast 2018, Tüyap Fuar ve Kongre Merkez ’nde global f rmaları ve sektör tems lc s kurumları b r araya get r yor. Döküm, dem r-çel k, dem r dışı metaller sektörler n buluşturan fuar, 27 Ek m 2018 Cumartes gününe kadar sürecek. Fuarın, metal sektöründek teknoloj k gel şmeler n serg lend ğ b r platform oluşturduğunu bel rten sektör tems lc ler , Ank ros/Annofer/Turkcast’ın yalnızca Türk yel üret c ler ç n değ l, teknoloj gel şt ren, katma değer yüksek mak ne ve teçh zat üreten yabancı f rmalar ç n de fırsatlar sunduğunu vurguluyor. Metalurj sektöründe yaşanan tüm gel şmeler aynı çatı altında toplayan fuar, globaldak son teknoloj ler Türk ye’ye get r yor.

Fuara yabancı firmaların ilgisinin gün geçtikçe arttığını bildiren temsilciler, bu yıl fuarın bin 20 katılımcıya ulaşarak rekor kırdığını belirtiyor. Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Ankiros/Annofer/Turkcast fuarları hem ulusal hem de uluslararası anlamda katılımcı ve ziyaretçi profilini genişletiyor. Fuar 2016 yılında 45 ülkeden 390 yerli, 595 yabancı olmak üzere toplam 985 katılımcıya ev sahipliği yaptı. 70 ülkeden 12 bin 974 yerli ve bin 753 yabancı olmak üzere toplam 14 bin 727 ziyaretçi fuara katıldı. Endüstri 4.0 faaliyetlerinin hız kazandığı çelik sektörü, Ankiros Fuarı’yla yeni teknolojileri ziyaretçilere sunuyor.

Global t carettek gel şmeler ve yen pazar arayışı, fuara lg y artırıyor

Son dönemde çelik sektörü, sahip olduğu yüksek teknolojiyle rekabetçi gücünü korumaya çalışıyor. Ankiros Fuarı, çelik endüstrisinde yaşanan en son teknolojileri Türkiye’ye getiriyor. Fuar, çelik üreticileri ile teknoloji üreticilerini buluşturan platformlardan birisi. Gerek Türkiye çelik sektörü için gerekse diğer katılımcı firmalar için önemli bir zemin hazırlıyor. Fuarın potansiyeli, son dönemde global ticarette yaşanan gelişmeler ve firmaların yeni pazar arayışları

göz önünde bulundurulduğunda fuara ilginin yüksek olacağının altını çizen temsilciler; bu bağlamda, küresel ölçekte ticari merkezlerden biri olan İstanbul’da firmaların, hem ürünlerini sergileyeceğini hem de yeni pazar bulma şansını yakalacağını söylüyor.

Fuara, katılan ulusal ve uluslararası üretici ve tedarikçi firmaların sergileyecekleri arasında; entegre tesis makine ve ekipmanları, haddehane donanımları, metal yükleme sistemleri, ark ve indüksiyon ocakları, endüstriyel fırınlar yer alıyor. Döküm makineleri, kum hazırlama sistemleri ve maça makineleri, hammadde ve sarf malzemelerinin yanı sıra refrakter malzemeler, test ve analiz cihazları ve daha fazlası fuarda sergilenecek.

Ankiros/Annofer fuarları; seramik, cam, refrakter malzemeleri, döküm, kumlama ve kalıplama makinelerinin tanıtıldığı ve pazara sunulduğu bir platform oluşturuyor. Ayrıca fuarlarda ark ocakları, demir-çelik tesisleri için makine ve ekipmanlar, ısıl işlem fırınları, kontrol ve test cihazları, hammadde ve sarf malzemeleri, enjeksiyon presleri, endüstriyel fırınlar gibi metalurji sektörü ile ilgili tüm ürünler sergilenecek. Turkcast fuarı ise geniş ürün yelpazesiyle farklı sektörlerin ilgi odağı olacak. Özellikle otomotiv ve yan sanayii, beyaz eşya, çimento, inşaat, savunma ve havacılık, gemi inşa, demiryolu ve taşımacılık, petrokimya, enerji, her türlü ağır sanayi, tarım makinaları, iş ve inşaat makineleri başta olmak üzere birçok sektörden firmaların Turkcast’ı ziyaret edeceği dile getiriliyor. Fuar yerli ve yabancı döküm alıcılarıyla, Türkiye’nin sektöründe lider döküm üreticilerini buluşturuyor.

İlk dokuz ayda 10.9 m lyar dolarlık çel k hraç ed ld

Öte yandan fuarların kayda değer iş hacmi oluşturduğu çelik sektöründe ham çelik üretimi, 2017 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 13.2 oranında arttı. Çelik üretiminde 37.5 milyon tona ulaşıldı ve ihracat miktarda yüzde 8.4 artarken, ithalat yüzde 6.8 geriledi. Türkiye çelik ihracatı bu yılın ilk dokuz ayında ise 2017 yılının aynı dönemine göre miktarda yüzde 12.5 artarak, 14.7 milyon tona ulaştı. Değerde ise ihra- cat yüzde 34.1 artarak, 10.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta inşaat çeliği, yassı sıcak, dikişli boru, profil ve filmaşin öne çıkan ürünler oldu. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde Türkiye çelik sektörünün temel ihracat ürünü olan inşaat çeliği ihracatı yüzde 2.9 artarak 4.24 milyon tona ulaştı. Türkiye çelik sektörü, ticaret savaşlarına ve son dönemde globalde yaşanan hukuka aykırı kota, ek vergi uygulamalarına rağmen üretim ve ihracat kapasitesini artırdı. Sektör ve fuar temsilcileri, Ankiros Fuarı’nın da büyüyen çelik sektörüyle birlikte her geçen yıl potansiyelini geliştirerek, globaldeki güçlü fuar kimliğini koruyacağını belirtiyor.

Fuar Künyes

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.