“Fuar, teknoloj dek gel şmeler n tak p ed lmes n sağlıyor”

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Endüstri 4.0 faaliyetlerinin hız kazandığı çelik sektörü, Ankiros Fuarı’yla yeni teknolojileri ziyaretçilere sunuyor. Fuarın yerli ve yabancı firmaları bir araya getirdiğini belirten Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, fuara katılan yabancı firma sayısında artış olduğunu söyledi. Fuarın yalnızca Türkiyeli üreticiler değil, teknoloji ve yüksek teknolojiye sahip makine teçhizat üreten yabancı firmalar için de önem taşıdığına dikkat çeken Yayan, “Bu çerçevede Ankiros Fuarı metalurji alanında globalde önemli fuarlar arasında yer alıyor. Ankiros’un iki yılda bir Türkiye’de gerçekleştirilmesi yeniliklerin paylaşılması bakımından önemli. Fuarda gerçekleşecek başarılı organizasyonlar, sektörümüzün, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesine imkan sağlayacak. Sektörün rekabet gücünü artırmasına katkılar sunacak” dedi.

“Fuar, en son teknoloj ler Türk ye’ye get r yor”

Ankiros Fuarı’nın, kurulduğu 1991 yılından beri dernek olarak aktif bir şekilde destek sunduklarının altını çizen Veysel Yayan, gelecek yıllarda da desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Fuarın yerli firmalar için yeni teknolojileri ve yabancı firmalarla temas sağladığına değinen Yayan, bununla birlikte sektörün küresel rekabette gücünü artırmaya katkı sunacağını belirtiyor. Çelik sektörünün, sahip olduğu yüksek teknolojiyle rekabetçi gücünü korumaya çalıştığını dile getiren Yayan, şöyle devam etti: “Ankiros Fuarı, çelik endüstrisinin globalde yaşanan en son teknolojileri Türkiye’ye getiriyor. Çelik üreticileri ile teknoloji üreticilerini buluşturan platformlardan birisi. Türkiye çelik sektörü için gerekse diğer katılımcı firmalar için önemli bir zemin hazırlıyor. Bu fuar, teknolojik gelişme alanında sektöre sunulan önemli bir fırsat.”

Öte yandan globalde çelik sektöründe 2012 ila 2015 yılları Çin’in pazar hakimiyetiyle geçtiğini ifade eden Veysel Yayan, “Söz konusu dönemde, firmalar dampingli ve devlet destekli üretim yapan Çinli firmalarla rekabet edemedi. Küresel çelik sektöründe pek çok kuruluş, faaliyetlerini önemli ölçüde yavaşlatırken, bazıları faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı” dedi. Bu durum Türkiye çelik sektörünüde etkilediğini belirten Yayan, 2012-2015 yılları arasında yaşanan üretim ve dış ticaret kayıpları, sektörün sahip olduğu dinamikler ve yüksek adaptasyon kabiliyeti sayesinde aşıldığını vurguladı. 2015 yılından sonra gerek yurtiçi gerekse yurtdışı pazarda konumunu güçlendirdiğini dile getiren Yayan, sektörün 2016 yılından itibaren toparlanma sürecine girdiğini söyledi.

Bu kapsamda sektör 2017 yılında ekonomik büyümeye paralel üretim artışı kaydettiğini bildiren Veysel Yayan, ham çelik üretimi, 2017 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 13.2 oranında artığını vurguladı. Çelik üretiminde 37.5 milyon tona ulaşıldığını söyleyen Yayan, şunları kaydetti:“İhracat miktarda yüzde 8.4 artarken, ithalatta yüzde 6.8 geriledi. Bu yılın ilk yarısında ise, üretimde yüzde 3.7 artış sürerken, ikinci yarının başlarında yaşanan döviz problemi ve küresel çapta yaygınlaşan korumacılık önlemleri, çelik sektörümüzü de olumsuz yönde etkiledi.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.