Savunma sanay n n devler SANTEK’te b r araya gel yor

Özel Ekler - - ANASAYFA - AYHAN ZEYTİNOĞLU

Yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değer bakımından Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Kocaeli’nde, Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK’18) 5. kez kapılarını açıyor. Sanayinin kalbi ve cazibe merkezi olarak kabul edilen ve lojistik üstünlüğü sebebiyle büyük ölçekli yerli ve yabancı şirketlerin tercih ettiği kenti, Kocaeli Sanayi Odası, uluslararası etkinliklerin de yer aldığı bir fuar merkezine dönüştürme gayretinde.

Fuarın başarı graf ğ sürekl yüksel yor

Bu vizyon doğrultusunda KSO tarafından ilk defa 2013 yılında düzenlenen SANTEK Fuarı’na 167 firma katılmış, 12 bin kişi ziyaret etmişti. Organizasyon yapıldığı ilk yıldan itibaren sanayi ve teknoloji’nin buluşma noktası haline gelerek katılımcı firma, ziyaretçi sayısında sürekli yükselen bir grafik çizdi. 2014 yılında organizasyona 220 firma katılırken 20 bin kişi ziyaret etti. 2016 yılındaysa 223 firmanın katıldığı fuarı 387 bin kişi ziyaret etmişti. 2017’de ise 300 firma, 30 bin 423 ziyaretçi sayısı ile alanında ender yakalanan başarıya imza attı. Fuar, 16 ülkeden ziyaretçileri aynı çatı altında biraraya getirirken, 20 ülkeden 168 firma ve firma temsilciliğini buluşturmayı başardı.

5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda metal işleme, sac işleme teknolojileri, enerji elektrik elektronik ve otomasyon, üretim makineleri, imalat endüstrisi, demir çelik ve demir dışı metaller, kimya sanayi, depolama ve istifleme, limancılık, gemi inşa sanayii, iş güvenliği ve işçi sağlığı gibi sektörler biraraya geliyor.

Bu yıl kapıların 5’inci kez açan organizasyonda, eş zamanlı olarak düzenlenen Match4Industry etkinliğiyle yerli firmalar yabancı firmalarla ikili iş görüşmeleri, savunma sanayinin ithal ettiği ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin satın alma görüşmeleri ve Ar-Ge- Sanayi- Akademi (ASA) Buluşması’nın gerçekleştirilmesi planlanıyor. Etkinlik, KSO’nun yoğun çalışma yaptığı savunma sanayi tarafından yurtdışından tedarik edilen malzemelerin yerli sanayi imkânları ile üretimini sağlamak amacıyla yürütülen Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi’yle birlikte düşünüldüğünde firmalar için önemi ortaya çıkmakta. Match4Industry etkinliğinde bu yıl İngiltere, İspanya, Slovenya, Fas, Malta, Tunus ,Sırbistan, Senegal, Etiyopya, Hırvatistan, Belarus, Çek cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Irak, İran, Tunus, Moğolistan, İsrail, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Litvanya’dan gelen 120’den fazla yabancı firma ile biraraya gelen yerli firmaların 2000 iş görüşmesi yapacağı tahmin ediliyor.

Bugüne kadar Kocaeli’deki işletmelerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ve vakıf şirketlerine tedarikçi olabilmeleri için birçok çalışma yapılmıştı. Bu kapsamda saha ziyaretleri, tedarikçi günü etkinlikleri, danışmanlık hizmetleri gibi faaliyetler gerçekleştirilirken, bu sene fuarda daha geniş katılımla yer alan Savunma Sanayi Vakıf Şirketlerine bir hol ayrıldı. Organizasyon boyunca , üst düzey satın alma yöneticileri ile fuara katılan savunma sanayi şirketleri, tedarikçi adayı katılımcılarla yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri yapacak. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da Yerlileştirme Sergisi gerçekleştiriliyor. Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Fabrikalar Genel Müdürlüğü, STM, Aselsan, Roketsan, Aspilsan, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Saha-İstanbul ve İşbir Elektrik gibi vakıf şirketleri de fuar süresince ağırlanacak. Bu açıdan bakıldığında SANTEK’18 Fuarı Savunma sanayinde faaliyet gösteren ya da işbirliği yapmak isteyen işletmeler için bir fırsat.

SANTEK 2018 kapsamında ayrıca “ArGeSanayi- Akademi (ASA) Buluşması” ikinci kez düzenleniyor. TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğünde, Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliğiyle, Teknoloji Geliştirme Bölgeler Derneği (TGBD), Güzeller Organize Sanayi Bölgesi destekleri ile Türkiye’nin birçok ilinden gelen teknopark yönetici şirketleri ve teknoparklarda faaliyet gösteren Ar-Ge firmaları, akademisyenler, Kocaeli Bölgesi’nde üretimlerini sürdüren sanayiciler ile buluşuyor. 1200 metrekarelik alanda 100 firmanın katılacağı etkinlikte ayrıca konferans ve iş görüşmeleri de yapılacak.

Fuar, Doğu Marmara’dak t caret canlandıracak

SANTEK Fuarı, 35 yıllık fuar, sergi ve kongre düzenleme deneyimi olan Tüyap ile düzenlenmeye devam ediyor. Tüyap tecrübe ve deneyimi ile fuarı daha ileri noktalara taşırken, Doğu Marmara Bölgesi’ndeki ticari hayata bir canlılık getirecek. Henüz yeni bir fuar olmasına rağmen ilginin ve talebin yüksek olması heyecan verici. İnanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda fuar için daha büyük alana ihtiyaç duyulacak ve Kocaeli daha büyük bir etkinliğin ev sahipliğini üstlenecek.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.