İŞBİR, TSK envanter ndek İHA'lar ç n jeneratör üret yor

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Kuruluşu 40 yıl öncesine uzanan Türkiye’nin ilk jeneratör fabrikası ve yüksek güçteki yerli alternatör üreticisi İŞBİR Elektrik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik üretim yapıyor. Yurtdışında çalışan Türk işçilerin ortaklığı ile 1977’de kurulan ve adını İşçi Birliği’nden esinlerek alan İŞBİR Elektrik, 1988 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı olarak faaliyetlerine devam ediyor. Sermayesinin yüzde 99.85’inin ait olduğu TSKGV bünyesindeki altı şirketten biri olan İŞBİR’in başlıca faaliyet alanlarını; jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik desteğinin sağlanması oluşturuyor.

İŞBİR Genel Müdürü Burhan Özgür, TSK’da kullanılan tüm İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) yer sistemleri ve jeneratör gruplarının İŞBİR Elektrik tarafından üretildiğini söyledi. İnsansız Hava Aracı jeneratör grupları üretimi kapsamında; TAI’nin ürettiği ANKA, Baykar Makine’nin ürettiği BAYRAKTAR, Vestel’in ürettiği KARAYEL sistemlerinin tüm jeneratörlerinin, İŞBİR tesislerinde üretilerek, TSK’nın hizmetine sunulduğunu belirten Özgür, “Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında ise Taktik Saha Muhabere Sistemleri’nde (TASMUS) kullanılması planlanan 50 adet 2x15 kVA gücündeki Römorklu Jeneratörler, 72 adet 5 kW Taktik Sessiz Jeneratörler, Ateş Destek Otomasyon Projesi kapsamında üretilen 48 set 2x15 kVA jeneratörler, Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemleri’nde kullanılan 60 set 2x13 kVA Dual Jeneratörler, Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan 22 set 2x13 kVA Otomatik Yedekli jeneratörlerinin üretimi, modern tesislerde devam ediyor” şeklinde konuştu.

“İler teknoloj gerekt ren özgün ürünler gel şt r yoruz”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen birinci ve ikinci Milli Gemi jeneratörlerinin devamı olan Milgem III Burgazada ve Milgem IV Kınalıada gemilerinin jeneratörlerinin üretim süreçlerini tamamlayıp sevk ettiklerini vurgulayan Burhan Özgür, Milgem III Burgazada’nın jeneratörlerinin devreye alma süreçlerinin de tamamlandığını kaydetti. Bu ürünlerin yakın zamanda liman testlerinin yapılmasının beklendiğini dile getiren Özgür, şunları söyledi: “Standart jeneratör üretiminin dışında ileri teknoloji gerektiren özgün ürünler geliştirip üretiyoruz. Günümüzde, ‘Çevreye duyarlı, sessiz ve hafif jeneratörler talep ediliyor’ fikrinden yola çıkan İŞBİR, bir ilki daha başararak 5-10-20-30 kW gücünde taktik sessiz jeneratörleri üretmenin gururunu yaşıyor. Bu ürünler TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra sivil naklen yayın araçlarında, mobil hizmet araçlarında ve yatlarda da kullanılabiliyor. İŞBİR; alternatör, pano, fan, radyatör, kabin ve birçok malzemesi yerli malı kullanılarak üretilen Taktik Sessiz Jeneratör ile ülkemize katma değer oluşturarak Türk Savunma Sanayisine ve ülke ekonomisine büyük destek sağlamayı hedefliyor.”

"Yerl alternatör teknoloj ler gel şt rmey hedefl yoruz"

Türkiye’nin 462’nci Ar-Ge Merkezi olan İŞBİR Ar-Ge Merkezi’nin 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca tescil edildiğine dikkat çeken Burhan Özgür, Ar-Ge merkezinin faaliyete geçmesiyle enerji kullanımı ve verimliliğini artıracak yeni ürünlerin üretilmesinin yanı sıra mevcut ürünlerin teknolojisinin yükseleceğini, maliyetinin düşeceğini ve verimliliğin artacağını söyledi.

İŞBİR Ar-Ge Merkezi’nin Balıkesir merkezde ikinci, il genelinde ise üçüncü Ar-Ge merkezi olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayan Özgür, yerli alternatör teknolojileri geliştirerek, yenilenebilir enerji kaynaklarının İŞBİR’de üretilmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.