“Global markalarla, elektr kl araç projeler ç n ş ortaklığı yapıyoruz”

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Otomotiv ve beyaz eşya sektörlerine boru üreten Bantboru, alanında global bir marka haline geldi. Küresel otomotiv endüstrisinde üretieln her 100 araçtan 4’ünde, firmalarının ürettiği fren, debriyaj ve yakıt sistemlerine yönelik boruların kullanıldığını aktaran Bantboru CEO’su Sinan Gider, “BMW, Ford, Mercedes, Renault, Audi ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv markalarının önemli projelerinde iş ortağı olarak yer alıyoruz. Bu projeler arasında yeni nesil elektrikli otomobiller de yer alıyor” diye konuştu. Beyaz eşya sektöründe ise ArGe projeleri ve kendi geliştirdikleri ürünlerle, (Bosch Siemens Hausgerate (BSH), Arçelik, Uğur Soğutma ve Bundy Refrigeration ile çalıştıklarını aktaran Gider, “Kalite, rekabetçilik ve gelişimin her zaman öne çıktığı otomotiv ve beyaz eşya endüstrilerinde, global pazarda önde gelen üreticilerin ürün kalitesi ve güvenilirliğine katkıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Bantboru Ar-Ge Merkezi’nin de bulunduğu tesislerinde, hammadde üretiminden nihai ürüne kadar tüm süreçleri kendi bünyelerinde yürüttüklerini aktaran Sinan Gider, “Ana üretim tesisimiz, Gebze OSB’de yer alıyor. İzmit Köseköy’de, beyaz eşya sektörü için boru imalatı ve kaplama işlemi gerçekleştirdiğimiz bir tesisimiz daha var. Ayrıca stratejik olarak büyük bir önem taşıyan ve gerektiğinde hızlıca üretim tesisine dönüştürebileceğimiz bir depomuz Almanya’da faaliyet gösteriyor” açıklamasını yaptı. 2019 yılında başlayacakları yatırımla kapasiteyi artırmayı planladıklarını kaydeden Gider, “Yıllık üretim kapasitemizi 80 milyon metreye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu yıl 200 m lyon l ralık c ro hedefl yor

Öte yandan 2016 yılında 117 milyon TL olan cironun, 2017 yılında 152 milyon liraya ulaştığı bilgisini veren Sinan Gider, bu yıl ise 200 milyon TL ciro hedeflediklerini belirtti. Cironun kayda değer kısmını ihracat gelirlerinin oluşturacağını söyleyen Gider, “Avrupa’dan Hindistan’a uzanan bir coğrafyada, 23 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat gelirlerimiz, ciromuzun yüzde 40’ını oluşturuyor. 2017 yılında dahil olduğumuz Turquality marka programının da desteğiyle, globalde büyümemizi sağlayacak adımları atıyoruz. Bu yıl ihracat gelirimizi yüzde 30’un üzerinde artırmayı ve 19 milyon euro düzeyine çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Firmalarının inovatif ürünü olan çift katlı fren borularının, ihracatçı konumlarını güçlendirdiğini ifade eden Sinan Gider “2017 yılının başından bu yana altı ürün için paten aldık ve dokuz adet patent başvurumuz bulunuyor. Rekabetçi yapımızla, proje ortağı olduğumuz firmalara, rakiplerimize kıyasla geliştirdiğimiz başlıca üretim çevrimleri daha kısa olan, dolayısı ile daha yüksek enerji verimliliği sağlayan, daha hafif, yenilikçi ürünler sunuyoruz” dedi. Bantboru’nun faaliyet gösterdiği alanda globalde en büyük üreticiler arasında yer aldığını söyleyen Gider, “Global pazardaki rakiplerimiz, bu alanda köklü ve büyük ölçekli firmalar. Ancak, üretim kalitemiz, esnek iş yapış modellerimiz ve global markaların projelerine uyum sağlayabilmemizi mümkün kılan teknolojimizle, rakiplerimizle ölçekten bağımsız güçle başa baş rekabet edebiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ar-Ge merkezi ve gelişmiş laboratuvar altyapıları bulunduğunu aktaran Gider, gerek kendi bünyelerinde, gerekse yurtdışındaki otomotiv ana sanayi firmalarının Ar-Ge birimleriyle birlikte yürüttükleri çalışmalarla, ürün geliştirdiklerini bildirdi. Gider, Bantboru’nun kendi teknolojisi ile geliştirip, ürettiği katma değerli ürünlerin kilogram başına ortalama ihracat fiyatının, 2017 yılı itibarıyla 5.6 euro düzeyinde olduğunu aktardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.