Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİM Başkanı İsma l Gülle ve TİM Heyet n kabul ett

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Cumhurbaşkanı Recep Tayy p Erdoğan, Türk ye İhracatçılar Mecl s Başkanı İsma l Gülle ve beraber ndek heyet , Çankaya Köşkü’nde kabul ett . TİM Başkanı İsma l Gülle “Cumhurbaşkanımızın da b zlere verd ğ destek le hracat hak ett ğ yere gelecekt r. Bundan k msen n şüphes olmasın. Hedef m z bell d r: Hedef dış t caret fazlası veren Türk ye’d r” mesajı verd .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Toplantıda, son dönemlerde Türkiye’ye yönelik döviz kurları üzerinden oynanan ekonomik tuzakların bozulmasında kritik öneme sahip ihracatın güçlendirilmesi için atılacak adımlar masaya yatırıldı. Görüşmede Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanımızın desteğ yle hracat hak ett ğ yere gelecekt r

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat ailesinin Türkiye’nin yerli gücü ve Türkiye’nin milli gücü olduğunu belirterek “Hiçbir tereddüttüm olmadan şunu ifa- de etmeliyim ki, ihracat ailesi ülkemize kurulacak tuzakları bozacak en kritik yapılardan biridir. Döviz kurları üzerinden ülkemize karşı oynanan oyunları, döviz kazandırıcı faaliyet- leri genişleterek yine biz bozacağız” dedi. Gülle, “Ülkemizde bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde çok daha büyük bir ihracat sıçraması için gerekli altyapı oluşturulacaktır. Cumhurbaşkanımızın da bizlere verdiği destek ile ihracat hak ettiği yere gelecektir. Sizlerden aldığımız hedefler doğrultusunda ihracatı orta vadede 200 milyar dolarlara çıkaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hedefimiz bellidir: Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye’dir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım 2014’ten beri Çankaya Köşkü’nde kabul gerçekleştirmemişti. Böylece yaklaşık 4 yıl aradan sonra Çankaya Köşkü’nde ilk kez kabul gerçekleştirildi.

TİM Heyeti ile görüşmesi Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen kabul, 1 saat 20 dakika sürdü.

hracat yaptığı ülke olduğuna d kkat çekerek, thalatta da k nc sırada yer aldığını kaydett . İk ülke arasında toplam 36 m lyar dolarlık t caret hacm bulunduğuna şaret eden Pekcan, ayrıca 7 b nden fazla Alman f rmanın Türk ye'de yatırımları olduğunu, Alman yatırımlarının tutarının 9,3 m lyar doları bulduğunu vurguladı. Almanya'nın son 10 yılda toplam 1,2 tr lyon dolarlık doğrudan yatırım yaptığını anlatan Pekcan, "Bundan böyle Almanya'nın Türk ye'dek yatırımlarının artarak devam edeceğ ne nanıyorum. Önümüzdek yıllarda daha çok Alman f rmanın ülkem ze yatırım yapmasını bekl yoruz" d ye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.