Mobilya sektörü İnegöl’de buluştu

Özel Ekler - - ANASAYFA -

İnegöl Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF) 23-28 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Fuarın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Önceki dönem İçişleri Bakanı Efkan Ala, TİM Başkanı İsmail Gülle, Güney Kore İthalatçılar Birliği Başkanı Kim Sun Mook, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ve çok sayıda sanayici katıldı. Açılış töreninde konuşan MODEF Başkanı Yavuz Uğurdağ, 180 firmanın katılımcı olduğu fuara 110 ülkeden ziyaretçi beklediklerini açıkladı. İnegöl’ün başta mobilya sektörü olmak üzere tekstil, tarım ve diğer sektörlerle birlikte

1,2 milyon dolar ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirterek, 610 milyon dolar ihracat fazlası verilen bir ilçe olduklarını söyledi.

TİM Başkanı İsmail Gülle de 2 bin 691 firma ile 5 kıtaya ürün gönderen İnegöl’ün 2017 yılında yüzde 10’luk artışla 378 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Mobilyanın, dünyada rekabetçi ve net ihracatçı olan, yani ticaret fazlası verdiğimiz sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Gülle, “2017 itibarıyla dünyadaki en büyük 15'inci İhracatçıyız. 200’e yakın ülke ve bölgeye ihracat yaparken, ihracatı- mızda ilk 5-6 ülke, toplam ihracatımızın yarısını oluşturuyor. Dünyanın en büyük ithalatçılarından, Kanada ve Japonya; ihracatımızda 50'nci sıralarda. Bu ülkelerdeki potansiyelleri, daha iyi değerlendirmemiz gerektiği kanısındayım” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.