Çukurova’da dokuma kumaş tasarım rüzgarı esti

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Adana'da Akdeniz Tekstil Hammaddeleri İhracatçılar Birliği'nin (ATHİB) Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin desteğiyle bu yıl 7'incisini düzenlediği Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nda dereceye girenler ödüllendirildi. Eski Milli Mensucat Fabrikası olan Adana Müzesi Kompleksi'nde gerçekleşen defile ve yarışmaya, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Başkan Vekili ve ATHİB Başkan Yardımcısı Zevki Kıvanç, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve davetliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan ATHİB Başkanı Kıvanç, ihracatçılar olarak hükümetin büyük desteğini gördüklerini söyledi. Bu sene kumaşlara yeni nesil dokunuşlar ile anlam kattıklarını belirten Kıvanç,"Her geçen senenin sonunda gerek gençlerimizi, gerekse de kumaşlarımızı bambaşka boyutlara taşıdık. Bizler gençlerimizin hayallerini, ülkemizin hayalleriyle gerçekleştirmek için varız" dedi.

Birim fiyatı yüksek ürünleri üretmek ve satmak durumundayız

TİM Başkanı Gülle, Ar-Ge, tasarım, inovasyonun ve katma değerin önemine vurgu yaptı. Bunu sürekli söylediklerini aktaran Gülle, bunun bir uygulamasının ise gerçekleşen tasarım yarışmaları olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin bu yıl 170 milyar dolar ihracata gitmekte olduğunu anlatan Gülle, "Türkiye ihracat hedeflerini ya milyarlarca ton üretim ile yapacak ya da değerli ürünler ile yapacak. Biz aslında yolumuzu seçtik. Biz katma değerli, birim fiyatı yüksek ürünleri üretmek ve satmak durumundayız. Bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Bu akşam olduğu gibi gençlerimizin hayallerini bizim endüstrimizin deneyimiyle birleştirerek ortaya çıkan bu değerlerle yapacağız" diye konuştu. Yetenekli gençleri desteklemek için bir arada olduklarını vurgulayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yarışmada derece alan 5 öğrencinin yurt dışı eğitim ve yaşam giderlerini desteklediklerini kaydetti. Eğitimlerini İtalya'da tamamlayıp dönen iki genç tasarımcımızın imzalarıyla dokunan kumaşların sahneye taşındığını söyleyen Bakan Pekcan, şöyle konuştu: "Tasarım kültürümüzün gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla Türk tasarımcılarımız artık moda yaratma konusunda uluslararası moda platformlarında kendilerinden söz ettirmekteler. Tasarımcılarımız yakın gelecekte dünya tasarım gündemini belirleyici rol oynasınlar istiyoruz. Çukurova gibi üretken, onun gibi zengin bir dünyanın kapıları firmalarımıza ve tasarımcılarımıza açılmış bulunmaktadır. Bölgemizin ve ülkemizin itici güçlerinden olan hazır giyim sektörü için kilit bir kavram tasarımcılık. Bugün geldiğimiz noktada hazır giyim sektörümüz ciddi bir kaliteyi yakalamış bir durumda. Dünyanın önde gelen markalarına üretim yapabilecek kapasitesine sahibiz."

Hem para ödülü hem de yurt dışı eğitim imkanı

Yarışmada 'Düzlem' adını verdiği tasarımıyla birinci olan Berna Süslü'ye Bakan Pekcan ve protokol üyeleri tarafından 15 bin liralık ödülü verildi.

Öte yandan ‘New Butterfly’ adını verdiği tasarımıyla 2'inci olan Şansım Televi Boğa'ya 12 bin lira, 'Muture Core' adlı tasarımıyla 3’üncü olan Gizem Nur Bağ'a ise 9 bin lira ödül verildi. Dereceye giren öğrenciler, ayrıca yurt dışı eğitim kazandılar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.