TÜRK TASARIMININ GÜCÜ Des gn Week Turkey’de gözler önünde

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Ticaret Bakanlığı önderliğinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonu ile düzenlenen bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Design Week Turkey, 27 panel ve konferans, 80’den fazla konuşmacı, 26 sergi ve enstalasyon, 16 atölye çalışması, 100’ün üzerinde tasarımcı ve binlerce izleyiciyi bir araya getirdi. 16-18 Kasım tarihleri süresince 52 bin 300 üzerinde ziyaretçinin akınına uğrayan Design Week Turkey’de bu yıl United Colors of Benetton, Esprit, Valentino ve Chanel gibi dev markaların yaratılmasında önemli katkıları olan Oliviero Toscani ve kullanıcı odaklı tasarımları ile yeni nesil teknolojileri harmanlayan ödüllü İngiliz tasarımcı Benjamin Hubert gibi ünlü isimler yer aldı. Özellikle tasarım öğrencilerinin büyük bir heyecan ile beklediği birbirinden değerli panellerde, tasarımın dünü ve bugünü konuşuldu. Panellerin yanı sıra geleceğe yön verecek nitelikteki tasarım ürünlerinin görkemli sunumlarının sergilendiği Design Week Turkey kapsamında, interaktif katılım sağlanan atölye çalışmalarına ise ilgi büyüktü. Tasarım ekosisteminin tüm oyuncularının bir araya geldiği Design Week Turkey’de, yerli ve yabancı tasarımcılar, sanayiciler ile buluşup tasarladıkları ürünleri sergileme fırsatı buldu.

“Türk ye’n n geleceğ n hep beraber tasarlayalım”

Bu yıl 3’üncüsünü düzenlenen Design Week Turkey’in tüm tasarım ekosistemini bir araya getirerek önemli bir başarıya daha imza attığını kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bu kapsamda 3 gün boyunca bizleri yalnız bırakmayan, tasarımla ilgilenen herkesi tebrik ediyoruz. Etkinliğimiz sayesinde hepimiz yeni dünyanın en önemli unsurlarından olan tasarımı yakından tanıma fırsatını yaşadık” dedi. "Tasarımın ülkemizdeki konumunu güçlendirmek, tasarım ve endüstri entegrasyonunu sağlamak amacıyla yapılan Design Week Turkey’e katkılarından dolayı başta Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diyen TİM Başkanı İsmail Gülle, hedefin ‘Dış ticaret fazlası veren Türkiye’ olduğunu belirterek, “Gelin, Türkiye’nin geleceğini hep beraber tasarlayalım’ çağrısında bulundu.

Ana teması Tasarım Ekos stem

“Tasarım Ekosistemi” teması ile ziyaretçileri karşılayan Design Week Turkey’de bu yıl, Türkiye’de tasarım kültürü oluşturmak; Türkiye’nin tasarım gücünü dünyaya tanıtmak ve tasarımın ekonomideki rolünün önemi konularına dikkat çekildi. Tasarım ekosisteminin tüm oyuncularının bir araya geldiği Design Week Turkey’de endüstriyel tasarımdan modaya, mimariden görsel iletişim tasarımına kadar birçok tasarım disiplini geniş bir yelpazede ele alındı. Design Week Turkey’nin bu seneki açılışında görkemli bir sahne gösterisi ile başladı. Ouchhh tarafından düzenlenen sahne gösterisinde, ziyaretçiler benzeri görülmemiş bir dinleti ile karşılaştı. Gösteriyi bu denli özel kılan ise, işitsel bir performansın ötesinde, görsel bir performansın da sergilenmiş olmasıydı. Programının 3’üncü gününde Ouchhh Kurucusu ve Direktörü Ferdi Alıcı’nın gerçekleştirdiği “Yeni Medyada Yapay Zekanın Şiirsel Yolculuğu” sunumunda, bu sahne performansının özelliği ise detaylı bir şekilde anlatıldı.

Dünyaca ünlü s mler tecrübeler n paylaştı

Design Week Turkey’in diğer ana konuşmacıları arasında çalışmalarını endüstriyel tasarım ve mekanik mühendisliği disiplinleri ile bir arada geliştiren yaratıcı ürün tasarım şirketi LUMIUM’un CEO’su Srini Srinivasan, iF International Forum Design CEO’su Ralph Wiegmann, dünya modasının yeni Türk süperstarı olarak bilinen Moda Tasarımcısı Dilara Fındıkoğlu, yeni dönemin genç tasarımcılarından dünyaca ünlü Raisa&Vanessa kardeşler oldu. Ünlü Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya ise “Dünya Starlarının Yeni Modası: Türk Tasarımı” isimli panelde Türk tasarımının Türkiye ve dünyadaki yolculuğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vision Talk kapsamında ise Ouchhh Yönetmen ve Yeni Medya Sanatçısı Ferdi Alıcı “Yeni Medyada Yapay Zekânın Şiirsel Yolculuğu” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bu yılki Design Week Turkey sadece Haliç Kongre Merkezi ile de sınırlı kalmayarak şehrin farklı noktalarına yayıldı. Tomtom Mahallesi, Sütlüce, Fener - Balat ve Levent gibi İstanbul’un farklı noktalarında Tomtom Design Walks, HomeArt Brunch, HomeArt Design Walks ve Design Talks by Hipicon etkinlikleri gerçekleştirildi.

Sanatçı Haydar Akdağ’ın 28 b n p pet kullanarak ürett ğ , İstanbul’u anlatan eser Des gn Week Turkey’ n en çok lg çeken enstalasyonlardan oldu.

Sayfa çer kler Türk ye İhracatçılar Mecl s tarafından hazırlanmıştır

Tüket m toplumunun gıda z yanı ve açlık sorunsalını ron k b r d l le eleşt ren, Derya Geylan ’n n Açlık Oyunları serg s z yaretç ler n lg odağı oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.