‘Kumaşın Oscarları’ sah pler n buldu

Özel Ekler - - ANASAYFA -

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin önderliğinde Dünya Gazetesi tarafından organize edilen ihracatın gizli şampiyonlarının belirlendiği “İhracatın Yıldızları” organizasyonu bu yıl Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin de katılımıyla 17’nci kez düzenlendi. Ekonomik büyümeye sağladıkları katkıyla takdir toplayan ihracat şampiyonlarının belirlendiği yarışmada 298 firma arasından 11 kategoride 22 firma ödüle layık görüldü. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, yaptığı konuşmada “Ticarette korumacılık eğilimlerinin arttığı, küresel ekonomideki tehditlerin had safhaya ulaştığı dönemlerde bile ülke olarak büyük başarılara imza atıyoruz. Ekim ayında yakaladığımız 15,7 milyar dolarlık rekor ihracat gelecek başarılarımızın da en büyük göstergesi oldu. Şu anki veriler de, Kasım ayında yine yüzde 10’un üzerinde bir ihracat artışına işaret ediyor. Ay sonunda da yeni başarılara imza atarak,170 milyar dolarlık ihracat hedefimize, bir adım daha yaklaşmış olacağız. Etkinliğimizde de, bu başarımızın gizli mimarlarını, fark yaratan yıldızlarımızı bir araya getirdik. Geliştirdikleri inovatif ürünleriyle, özgün tasarımlarıyla fark yaratan 22 gizli şampiyonumuza; e-ticaretten hizmet ihracatına; özgün üretimden girişimciliğe, 11 farklı kategoride ödüllerini takdim ettik. Ödül törenimiz boyunca, bu firmalarımızın ilham veren hikâyelerini dinleyerek, yeni pazarlara nasıl yelken açtıklarını öğrendik. Tüm firmalarımızın, Ar-Ge’yi, inovasyonu, tasarım ve markalaşmayı ön plana çıkararak, katma değerli üretime ve ihracata odaklanmasını hedefliyoruz. Devletimizin ve milletimizin desteği ile, bu farkındalığa sahip 71 bin ihracatçımız ile omuz omuza, 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Şamp yonlar ödüller n aldı

Ödül töreninde “İhracat Performans” ödülüne nominal olarak ihracatını geçen yıla göre en fazla artıran firmalar olan Çolakoğlu Metalurji, Tosçelik Profil ve Kaptan Metal layık görülürken, Türkiye’den ilk kez ihraç edilen ürünlere imza atan E-Berk, Mogul Tekstil ve Dermokil “Özgün Ürün Şampiyonları” olarak belirlendi. “Sınır Tanımayan Şampiyonlar” Fatinoğlu Holding, Morton Medikal ve Mutlu Makarnacılık, en fazla ülkeye ihracat yaparak ve ihraç ürünlerine çeşitlilik katarak ödül kazanırken, “e-İhracat” kategorisinde Kaft Tasarım ödüllendirildi. “Hizmet Şampiyonu” kategorisinin kazananı ise VLMEDIA Yazılım oldu. TURQUALITY desteğinden faydalanarak yurt dışında Türk Malı imajını güçlendiren çalışmalarıyla Bantboru “TURQUALITY Şampiyonu” seçildi. “Girişimcilik Şampiyonu” Vezirköprü Orman Ürünleri, “Üniversite-Sanayi İşbirliği Şampiyonu” Yüksel Tohum olarak belirlenirken, “En Çevreci Şampiyon” Netpak Ambalaj, “Ar-Ge Merkezi İnovasyon Şampiyonu” Tunay Gıda oldu. “En Uzun Süreli İhracat Performansı Ödülü”nü Tirsan Kardan kazandı. Ak Değirmen Makine, Akuakare Su Ürünleri, Akbaşlar Tekstil ve Eko Food Gıda ise “Özel Ödül”e layık görüldü. “Jüri Büyük Ödülü" ise MİLGEM’e verildi.

İhracatın yıldızlarına özel destekler

İhracatın Yıldızları’nda ödül alan 22 firmayı, DHL Express, Dünya Gazetesi, Akbank ve Turkcell ayrıca ödüllendiriyor. Hızlı hava taşımacılığı lideri DHL Express, üretici-ihracatçı şirketler bazında dereceye giren firmalara yurt dışına ücretsiz gönderi hakkı sunacak. Dünya Gazetesi’nin tüm kazananlara 1 yıllık ücretsiz abonelik hakkı verdiği yarışmada; Akbank tarafından Akbank Wings Business Kart avantajları ile birlikte her kategoride ödüle değer bulunan firma, kurum ve kuruluşlara, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kullanılmak üzere; Birinciye 150 bin mil puan, İkinciye 85 bin mil puan, Üçüncüye 45 bin mil puan armağan etti. T caret Bakanlığı ve Türk ye İhracatçılar Mecl s ’n n destekler yle, ‘İstanbul

Tekst l ve Hammaddeler İhracatçıları

B rl ğ ’ tarafından bu sene 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’nda genç tasarımcılar yarıştı. Türk ye İhracatçılar Mecl s Başkanı

İsma l Gülle, “İlk n başlattığımız Kumaş Tasarım Yarışması’nın bugün 13’üncüsü yapılıyor. Geld ğ m z noktada aldığımız yol gerçekten çok büyük. Türk ye olarak g deceğ m z yolu b l yoruz ve bu yolda çok mesafe kaydett k. Katma değerl ürünlerle değer yaratmaya devam ed yoruz. Bu ülken n geleceğ tasarımda, Ar-Ge’de, novasyonda. Ülkem z n bunu yapacak alt yapısı, kadroları, ün vers teler ve gençler var. Ülkem z n hedefler n gerçekleşt rmek ç n gece gündüz çalışan hracatçılarız. İhracat bu ülken n geleceğ ” ded . 11 f nal st tarafından üret len kumaşlar Hakan Akkaya tarafından tasarlanarak Çağla Ş kel, Özge Ulusoy ve 52 mankenle b rl kte podyuma taşındı. Ampute modeller Muhammed Eymen Şah n ve Hat ce Tunç da modada engel olmadığına d kkat çekmek amacıyla tasarlanan özel kostümlerle jür karşısına çıktı.

Tekst l sektöründe katma değerl ürün hracatını artırmak amacıyla düzenlenen dünyanın dört b r yanından gelen tasarımların jür tarafından yapılan değerlend r lmes sonrasında 11 f nal st arasından b r nc İpek Aslanboy, k nc Ayşe Durmaz üçüncü Hümeyra Yılmaz oldu. Yarışmanın b r nc s 60 b n TL, k nc s 30 b n TL, üçüncüsü 15 b n TL ve yurt dışı eğ t m ödülünün sah b oldu. Ayrıca yarışmanın f nal stler ne tasarımlarına katkıda bulunmak amacıyla d k ş mak nes de hed ye ed ld .

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.