May Fren, çevreci tesis ve Ar-Ge yatırımları yaparak ödülleri topladı

Özel Ekler - - MERCEK - BURSA

Geliştirdiği ürün yelpazesiyle Ar-Ge odaklı çalışan May Fren Sistemleri, otomotiv ve endüstriyel makine sektörlerine yönelik başlattığı üretimi savunma sanayi ve havacılıkla çeşitlendiriyor. 2014 yılında gerçekleştirdiği 6 milyon TL’lik yatırımla Kayapa Sanayi Bölgesi’ndeki tesisini devreye alan May Fren, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden çevreci tesis ödülleri aldı. Firma öte yandan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödüllerinde En Fazla Ar-Ge Yatırımı Yapanlar kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından; Bursa’da çevre dostu üretim yapan, çevreye duyarlı ve yasal yükümlülüklerini yerine getiren 15 sanayi tesisinden biri olarak ödüllendirildiklerini söyleyen May Fren Sistemleri Genel Müdürü Taner Yılmaz, “Burada ödül alan firmalar aynı zamanda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nce de denetlendi. Birlik tarafından ülke genelinde 40 firma ödüle layık görülürken, Bursa’dan da 5 tesis seçildi. May Fren olarak her iki kurum tarafından da çevreci fabrika seçilmemiz ayrıca mutlu etti” dedi. Yılmaz, ödüllendirmelerin sektör gözetmeksizin gerekli yasal yükümlülükleri yerine getiren firmalar arasından yapıldığı bilgisini verdi. Fabrika denildiğinde daha çok çevreyi kirleten, ortama zarar veren işletmeler aklı geliyordu. Artık gerek Çevre ve Şehirci- lik Bakanlığı ve gerek belediyelerin çevreye duyarlılığı artırıcı uygulamalar ve kanunlar sunmasıyla fabrikalar bu alandaki vasıflarını güçlendiriyor. Fabrikalar artık çevreye duyarlı işletmeler haline gelmeye başladı. Firma olarak da bunun gerekliliklerini yerine getirme gayretindeyiz” diye konuştu.

2014 yılında devreye aldıkları tesisle, kuruldukları fabrikadan alan ve kapasite olarak iki kat büyüdüklerini söyleyen Taner Yılmaz, büyümeye rağmen enerjide yüzde 50 tasarruf sağladıklarını belirtti. Öte yandan, çevreci yatırımlarını kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle genişletmek istediklerini söyleyen Yılmaz, bu anlamda ilk adımı 500 fidan dikimi ile yaptıklarını belirtti. Yılmaz, çevreci proje ve yatırımlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.