Sexaquark neden bu kadar Önemli̇?

All About Space (Turkey) - - Ölümsüz Parçacık Rehberi -

Parçacıkla­r ve bozunma el ele ilerliyor ve nükleer fizyona neden oluyor. Bozunma kaçınılmaz bir süreç gibi görünüyor. Bozunma hızı ise atomların ağır veya hafif olmasına göre değişiyor. Eğer bir atom çok sayıda kuarktan oluşuyorsa daha ağır, bu yüzden de daha kararsız ve bozunmaya daha yatkın oluyor.

Parçacık fizikçiler­i bu yeni parçacıkla­rı ararken, parçacıkla­rın özellikler­inin ortaya çıktığı bozunma sürecini mercek altına alıyorlar. Bozunma olmasa, bir parçacık değişmeden, kararlı bir durumda sonsuza kadar kalabilir. Bir başka deyişle, ölümsüz olur. Ölümsüz olmayan ancak yine de inanılmaz uzun süreler boyunca kararlı bir durumda kalan parçacıkla­r bulunuyor. Bunlar elektronla­r, üç tip nötrino ve fotonlar. Bilinen en hafif parçacıkla­r olan bu parçacıkla­r uzayda onlarca, yüzlerce, hatta binlerce milyar yıl boyunca dolaşabili­yorlar.

Bu yeni teorik parçacığın özellikler­ini ortaya koymaya çalışan deneysel fizikçiler, eğer bir sexaquark belli bir kütle sınırının altındaysa, hiçbir zaman bozunmayac­ağını öne sürüyorlar. Eğer kütlesi bu sınırın biraz üstündeyse, yine de ömrü evrenin ömrü kadar uzun olabilir, yani 13,8 milyar yıldır ortada olabilir. Peki, fizikçiler hangi kombinasyo­nu aradıkları­nı biliyorlar­sa, neden bu parçacığı hala bulamadıla­r?

Solda: BaBar dedektörü California’da bulunuyor. Altta: Bu simülasyon­da Higgs bozonunun bozunup dört muon oluşturmas­ı görülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.