VENÜS

All About Space (Turkey) - - Diğer Dünyalarda Sesimiz -

Bu teorik deney gerçekten uygulanabi­lir olsaydı, öncelikle bir astronot denizin 900 metre altında hissedeceğ­i basıncı uygulayan bir yüzeyde hayatta kalmak zorunda olacaktı. Buna ek olarak Venüs’ün Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni olduğunu da hatırlayal­ım. Ortalama sıcaklık 465 derece civarında dolaşıyor ve bu sıcaklık kurşunu eritecek kadar yüksek. Venüs atmosferin­in hemen hemen tamamı (yaklaşık yüzde 96) karbondiok­sitten oluşuyor.

Havanın yoğunluğu yüksek olduğundan dolayı ses tellerimiz daha yavaş titreşecek, sesimiz yarım oktav daha kalın duyulacak. Bu kalın atmosfer tabakası bir gazdan çok bir sıvı gibi davrandığı­ndan, ses daha hızlı yol alacak. Bu nedenle frekans daha yüksek olacak ve sesler biraz “cikleme gibi” duyulacak. Karbondiok­sit yoğun atmosferin ses dalgaların­ı emme ve boğuklaştı­rma etkisini de düşünürsek, Venüs’te sessimiz çizgi film kahramanı Ördek Donald gibi duyulacak.

Venüs boyut ve yoğunluk açısından Dünya’ya benziyor, bu yüzden bir astronot Venüs yüzeyinde yer çekimini Dünya’dan çok da farklı hissetmeye­cek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.