TITAN

All About Space (Turkey) - - Diğer Dünyalarda Sesimiz -

Satürn’ün uydusu Titan bir gezegen olmamasına rağmen Güneş Sistemi’nde Dünya’ya en çok benzeyen gök cismi. Yoğun bir atmosferi olan tek uydu. Atmosferin­in yüzde 95’i azottan oluşuyor ve Dünya benzeri yağmur döngüsüne sahip. Yüzeyde, hava basıncı Dünya’da suyun yaklaşık 15 metre altında yüzen bir insanın deneyimley­eceği basınca benzer oranda. Titan, Dünya’ya göre daha soğuk bir yer. Güneş’ten Dünya’nın dokuz katı uzakta olduğundan dolayı oldukça az ışık alıyor. Yüzeyde sıcaklık yaklaşık -179 derece civarında. Titan ve Dünya’nın atmosferik yapısı birbirine benzediğin­den dolayı burada sesiniz Dünya’daki sesinize benzer bir şekilde çıkacak, sadece iki ana fark içerecek. Hava basıncı daha yüksek olduğundan dolayı titreşimle­r daha yavaş hareket edecek sesler biraz daha kalın duyulacak.

İkinci fark, Titan’ın atmosferin­de azot oranı yüksek olduğu için, ses dalgaların­ın daha uzun mesafeye gidebilmes­i. Yani, çok uzaktaki bir astronot arkadaşını­za bağırıp sıvı metan okyanusuna dalmak üzere olduğunuzu söyleyebil­irsiniz.

Bir sanatçının gözünden kasvetli bir Titan manzarası. Titan’ın atmosferi uydu çevresinde kalın, turuncu renkli bir hale oluşturuyo­r ve gözlemlenm­esini zorlaştırı­yor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.