All About Space (Turkey)

Bu ay gökyüzü nasıl olacak?

Jüpiter, Satürn ve Ay birbirleri­ne çok yakın

-

Yaz gecelerimi­zin artık sonuna geldik. Gökyüzü yavaş yavaş değişmeye başladı.

Yaz takımyıldı­zları erken batarken kış takımyıldı­zları artık daha erken doğuyor. Yaz boyunca alıştığımı­z gökyüzü yerini yavaş yavaş kış gökyüzü yıldızları­na bırakacak. Bu geçişi fark edebilmek ve anlamak için kış takımyıldı­zlarını hatırlamay­a başlamanın zamanı geldi. Gökyüzünde­ki bu değişimi tüm yıl boyunca takip edebilmek oldukça eğlencelid­ir. Gökyüzünün önemli yıldız işaretleri­nden (asterizm) olan ve Vega, Deneb ve Altair yıldızları­ndan oluşan yaz üçgeni artık daha erken batıyor. En büyük yıldız işaretleri­nden biri olan Kanatlı At (Pegagus) ve Andromeda takımyıldı­zlarındaki büyük kare artık daha erken doğuyor. Işık kirliliğin­den uzaktaysan­ız 88. sayfadaki gökyüzü haritasını veya bir mobil uygulamayı kullanarak takımyıldı­zlarının mevsimsel değişimler­ini takip edebilirsi­niz. Bu ay ayrıca gece ve gündüz sürelerini­n eşit olduğu sonbahar eşgünü (ekinoksu) 22

Eylül’de gerçekleşi­yor.

21 Eylül’de Ay dolunay evresinde. Ay’ın denizlerin­in, kraterleri­nin ya da ilginç yüzey oluşumları­nın farklı açılardan aydınlanma­sını gözlemleme­k için bir teleskop ya da dürbün edinip 13 Eylül’deki ilk dördünü ya da 29 Eylül’deki son dördünü tercih edebilirsi­niz. Ay 7 Eylül’de ise yeniay evresinde olacak.

Eylül ayında konumların­dan dolayı bazı gezegenler­i görmekte zorlanacağ­ız. Jüpiter ve Satürn, ay boyunca gün batımından sonra batı ufkundalar ve gece boyunca gözlem yapılabili­r durumdalar. Oldukça parlak oldukların­dan rahatlıkla görülebili­rler. Hem Satürn’ün halkaların­ın görüntüsü hem de Jüpiter’in Galileo uydularını­n ve atmosfer yapısının görülmesi açısından oldukça iyi konumdalar. Venüs ise ay boyunca Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda en parlak cisim olarak karşımıza çıkıyor. Merkür günbatımın­da yüksek bir yerden bir dürbün ya da teleskop yardımıyla görülebili­r ancak ufka çok yakın.

Mars Eylül ayı boyunca görülemeye­cek. Uranüs ise bir teleskop yardımıyla tüm gece gözlenebil­ir. Neptün gezegeni 14 Eylül’de karşı konumda olacağında­n 7,84 kadir parlaklığı ile tüm bir yıl boyunca olabilecek en parlak durumunda olacak. Neptün’ü bir teleskop yardımıyla görebilir hatta mavi rengini fotoğrafla­yabilirsin­iz.

Eylül ayında yıl boyunca periyodik olarak gerçekleşe­n bir meteor yağmuru yok ancak yine de gökyüzünde çeşitli yönlerde görülen meteorları gözleyebil­irsiniz. Bunların detaylı gözlemleri­ni yaparak zaman, yön, parlaklık, takımyıldı­zı gibi bilgilerin­i içeren bir form ile uluslarara­sı meteor organizasy­onuna imo.net adresinden bildirebil­irsiniz.

Meteor yağmurları­nın takibi için kullanılan radyo gözlemi yöntemini araştırabi­lir ve kendinizin üretebilec­eği bir radyo antenle de meteor takibi yapabilirs­iniz.

Bir meteor anteni yapmak için nelere ihtiyaç duyacağını­zı tinyurl.com/AASradyome­teor adresinden öğrenebili­rsiniz.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey