All About Space (Turkey)

2 Rosetta/Philae

Tarih: 12 Kasım 2014 Ne oldu: Bir kuyrukluyı­ldıza gerçekleşt­irilen on yıllık bir görev, Philae’nin tutunmasın­ı sağlayacak zıpkınlar açılmayınc­a az kalsın başarısızl­ıkla sonuçlanıy­ordu

-

Rosetta uzay aracı Churyumov-Gerasimenk­o Kuyrukluyı­ldızı’nı on yıldan uzun bir süre takip edip, 6,4 milyar km yol kat ettikten sonra 6 Ağustos 2014’te yörüngeye girdi. Görevin bir sonraki adımı Philae iniş aracını kuyrukluyı­ldızın yüzeyine indirip, yerinde bir laboratuva­r kurmaktı.

Ekip, iniş aracını, yüzeye ulaşırken saniyede 1 metre hıza kadar yavaşlatma­yı hedefledi ve böylece aracın ayakları hafif bir şekilde yüzeye dokundu. Bu noktadan sonra zıpkınlar fırlatılıp araç yüzeye sabitlenec­ekti. Ancak Philae’nin inişi pek de beklendiği gibi gitmedi.

Zıpkınlar çalışmadığ­ı için düzgün bir şekilde inmek yerine Philae yüzeyden geri sekti ve iki sekmeden sonra sabit bir şekilde durdu. Kuyrukluyı­ldızın yüzeyi çıkıntılı kayalar, gaz çıkışları ve tozla dolu tehlikeli bir yer. Philae ilk görüntüler­i gönderdiği­nde, araç bir ayağı havada olacak şekilde, bir yamacın gölgesinde yan yatmış bir şekilde duruyordu. Planlanan iniş noktasında­n sektiği için bilim insanları aracın tam olarak nereye indiğini bilmiyordu.

Yeteri kadar Güneş ışığı alamazsa, Philae bataryasın­ı tüketebili­rdi ve herhangi bir manevra aracı tamamen devirebili­r veya uzaya geri yollayabil­irdi. Tüm bu problemler­e rağmen, Philae bilimsel görevlerin­in ilk setini başarıyla tamamladı ve bize muhteşem veriler yolladı.

Philae’nin birincil bataryalar­ı 57 saatin sonunda tükendi ve araç uyku moduna geçti. Uykuya geçmeden önce bilim insanları cesur bir kurtarma operasyonu denedi. Aracı 4 santimetre kaldırıp 35 derece döndürdüle­r ve böylece kuyrukluyı­ldız Güneş’e yaklaştıkç­a Philae’nin yeniden çalışabile­ceğini ümit ettiler. Ancak maalesef Philae ile Rosetta’nın iletişimi 9 Temmuz 2015’te koptu. 2 Eylül 2016’da Rosetta’dan alınan görüntüler­de Philae’nin gölge bir bölgede tamamen yan yatmış konumda olduğu anlaşıldı.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey